Ob nizkih temperaturah vozniki zjutraj pogosto naletijo na zamrznjeno vetrobransko steklo. Na Agenciji za varnost prometa (AVP) opozarjajo, da vožnja z neočiščenimi stekli ni le nevarna, pač pa tudi kazniva. Voznikom zato svetujejo, da led odstranijo s kakovostnimi strgali in pršilom za odmrzovanje.
V primeru sneženja je še boljša rešitev teleskopsko strgalo, kombinirano z metlico. Voznikom svetujejo, da vedno najprej previdno odmaknejo metlice brisalcev, ki lahko tudi primrznejo, in potem z občutkom strgajo poledenelo plast s stekla. Priporočajo jim, da se izogibajo ostrih, trdih in poceni strgal ter drugim priročnim nadomestkom, s katerimi lahko poškodujejo steklo. Kot najbolj prijazno kombinacijo izpostavljajo pršilo za odmrzovanje in strgalo. "Upoštevajte, da bo tanek sloj vlage med vožnjo začel hitro spet zmrzovati, kar preprečuje pršilo z visokim odstotkom alkohola," so zapisali v sporočilu za javnost.
Ogrevanje motorja na mestu ni rešitev
Na AVP opozarjajo, da je tudi ogrevanje motorja na mestu prepovedano. Kljub mrzli kabini voznikom svetujejo, da debelo puhovko, zimsko kapo in rokavice pospravijo, še preden speljejo. Debela oblačila namreč ovirajo pogled navzven, otežujejo hitre in pravilne reakcije ter otežujejo pravilno pripenjanje z varnostnim pasom. Motor avtomobila in posledično tudi kabina se bosta najhitreje ogrela med vožnjo, poudarjajo. Tudi vklopljena klimatska naprava, nastavljena na najvišjo možno temperaturo, tega ne bo pospešila. Vsem svetujejo, da raje za nekaj minut izklopijo samodejno klimatsko napravo (ne kompresorja, pač pa cel sistem) ali v ročnem sistemu izklopijo vpihovanje zraka in nastavijo nižjo temperaturo od pričakovane. Motor se bo tako segrel hitreje, kar dobro vpliva na porabo in obrabo, hitro zatem pa lahko vozniki že nastavijo želeno temperaturo. Pri dizelskih motorjih z dodatnim ogrevanjem hladilne tekočine pa je dobro pustiti sistem vklopljen, so zapisali. Za boljši pregled je koristno, da ogret zrak najprej usmerijo na vetrobransko steklo, ki bo učinkovito odmrznil zadnje ledene zaplate.
Pomembno je očistiti tudi žaromete in ogledala
Voznikom svetujejo še, da dobro očistijo vse steklene površine, saj se pozimi ob intenzivni rabi vpihovanja zraka na notranji strani vetrobranskega stekla ustvari skoraj neviden sloj umazanije. Ta povzroča nevarno bleščanje ponoči, posebno med dežjem, v izjemno nizkih temperaturah pa tudi zmrzovanje stekla z notranje strani. Opozarjajo, da med steklene površine spadajo tudi ogledala. Prepričani so, da je nujno v zimskem času, ko je cesta mokra, vlažna, polna posipa, soli in umazanije, večkrat očistiti tudi stekla žarometov in zadnjih luči. Propustnost svetlobe žarometa se lahko namreč zmanjša, kar je bolj izrazito pri starejših modelih s halogenskimi žarnicami.
Novo na Metroplay: Zemlja omogoča, da se zgodi čarovnija | N1 podkast s Suzano Lovec