P.M. | 16. 6. 2023, 19:01
Slovenija postaja odskočna deska uspešnih naložb, pa bi pri nas investiral tudi Elon Musk?
Kakšni so trenutni trendi, ki jih vlagatelji pozorno spremljajo, in ali je čas za novo start-up slovensko uspešnico po vzoru Outfit 7 in Govorečega mačka Toma?
V organizaciji Poslovnih angelov Slovenije se je v Ljubljani odvijala mednarodna konferenca The Investors Edge (Naložbeni rob, op. a.), namenjena vlagateljem in zagonskim podjetjem z območja osrednje in jugovzhodne Evrope. Izkušnje in znanje so delili ugledni mednarodni strokovnjaki s področij, ki so za vlagatelje trenutno izrednega pomena in ustvarjajo vrednost.
"Pametne" naložbe in prepoznavanje obetavne priložnosti
O tem so mnenja soočili Petr Šima (partner in soustanovitelj DEPO Ventures ter poslovni angel), Gregor Rebolj (poslovni angel in soustanovitelj sklada Silicon Gardens Fun), Rok Habinc (izkušen mentor, podjetnik, partner in izvršni direktor sklada STH Management) in Igor Madzov (soustanovitelj Startup Makedonija).
Beseda je tekla tudi o naložbenih možnostih v Sloveniji, saj so podjetja, kot so Outfit 7, Bird Buddy, Hooray Heroes, Salesquezze, Grashka dokaz, da je možno prodreti na mednarodni trg in si zagotoviti uspeh v svoji panogi.
Nina Dremelj: "Smer naložb se spreminja"
Glavna organizatorka, mag. Nina Dremelj, predsednica Poslovnih angelov Slovenije, je ob tej priložnosti povedala: "S spremembo kapitalskih trgov, zapiranjem mednarodnih tržišč in spreminjanjem ekonomske situacije na globalni ravni, se Evropa vse bolj usmerja na lasten trg, bolj poglobljeno in usmerjeno v otipljive rezultate. Posledično se spreminjajo industrije, v katere se vlaga."
T. i. naložbeni rob je dokaj preprost koncept - nanaša se na nekaj, kar nekemu vlagatelju daje prednost pred drugimi vlagatelji. Lociranje teh naložbenih robov in ustvarjanje okolja, ki jih spodbuja, pa je velik izziv.
Vlagateljem prednost dajejo tri glavne stvari
To so informacijska prednost, analitična prednost in vedenjska prednost. Ena od aktualnih tem je tudi izstop iz naložb in spremembe na tem področju, o čemer je govoril Franka Lyhne iz Nordijskega sekundarnega sklada (N2F), največjega tovrstnega sklada v nordijski in baltski regiji.
Na konferenci se je s pitchi (predstavitev poslovnih idej drugi stranki, op. a.) predstavilo 8 slovenskih startupov, ki so v preteklosti prejeli investicije Slovenskega podjetniškega sklada: Glossiq, Mass Master, Process Space, Smart Octopus Solution, YFLab, Armbeep, MPor in TipPri.