3. 10. 2024, 19:20 | Vir: STA

Razkrila sta svoje načrte: če zavzameta ministrska stolčka, obljubljata velike spremembe

Borut Sajovic in Vinko Logaj

Žiga Živulovič jr./F.A./Bobo

Kandidat za ministra za obrambo Borut Sajovic in kandidat za ministra za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj sta razkrila, kaj načrtujeta, če bosta v ponedeljek potrjena.

Kandidat za ministra za obrambo Borut Sajovic in kandidat za ministra za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj sta uspešno prestala zaslišanje pred matičnim odborom. Člani odborov so z devetimi glasovi za in šestimi proti ocenili predstavitev načrtov Sajovicovega dela na resorju kot ustrezno, medtem ko so Logajevo predstavitev ocenili z osmimi glasovi za in petimi proti. Državni zbor bo o ministrskih kandidatih dokončno odločil na ponedeljkovi seji. 

Borut Sajovic

Če bo Sajovic potrjen, bo dosedanji vodja poslancev Svobode na mestu ministra za obrambo nasledil Marjana Šarca, ki je bil na zadnjih evropskih volitvah izvoljen za evropskega poslanca. V vmesnem času je ministrstvo vodil premier Robert Golob.

Borut Sajovic

Borut Sajovic

Žiga Živulovič jr./F.A./Bobo

Odboru se je sicer izjemoma pridružila tudi predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. Udeležila se ga je, saj je želela povedati, da "gre res za človeka z izjemnimi kvalitetami in bi si želela, da bi taki ljudje zasedali pomembne položaje, tudi položaje na področju obrambe". Veseli jo, da bo vodenje resorja pripadlo nekomu, ki ga bodo pri odločitvah vodila moralna načela.

Njegovi načrti in prednostne naloge

Sajovic je v predstavitvi članom odbora med prednostnimi nalogami izpostavil modernizacijo Slovenske vojske (SV), dodatno opremljanje s poudarkom na dvojni rabi opreme, nadgradnjo sistema civilne zaščite in reševanja, v sodobni obrambi pa po njegovem mnenju pomembno mesto zavzemajo tudi inovacije, znanje, razvoj in sodelovanje z gospodarstvom. Med ključnimi nalogami, ki obrambno ministrstvo čakajo do izteka mandata, je tako med drugim naštel sprejemanje nekaterih zakonodajnih predlogov, med drugim novele zakona o kritični infrastrukturi, pridobivanje evropskih sredstev, izvajanje projektov v okviru načrta za okrevanje in odpornost, usposabljanje lastne ekipe za uporabo namenskih letal za gašenje požarov ter nadaljnje sodelovanje s sosednjimi državami. Zavzel se je tudi za nadgradnjo slovenskih vojašnic in kibernetske varnosti.

Nakup osemkolesnikov in kadrovska problematika

Člane odbora za obrambo je na predstavitvi najprej zanimalo, kako na ministrstvu za obrambo teče postopek nakupa osemkolesnikov. Poslanec Franc Medic (NSi) je vprašal tudi, kako jim bo uspelo popolniti vojaško sestavo.

Sajovic je dejal, da se Slovenija trudi, da bi izpolnila zavezo Natu glede osemkolesnikov. Podrobnosti postopkov na ministrstvu še ne pozna, so pa po njegovih besedah tako dodelani, da lahko v nekaj mesecih pride do dogovora tega posla po principu država-državi, torej brez posrednikov, kar bo omogočilo transparenten nakup.

"Nehvaležno je napovedovati terminski plan, vztrajam pa na stališču, da je zaveze, ki smo jih dali našim zaveznikom, prijateljem treba spoštovati in uresničiti. Zagotovo pa mora biti zgodba transparentna, pregledna," je povedal.

Člane odbora za obrambo je na predstavitvi Boruta Sajovica najprej zanimalo, kako na ministrstvu za obrambo teče postopek nakupa osemkolesnikov.

Člane odbora za obrambo je na predstavitvi Boruta Sajovica najprej zanimalo, kako na ministrstvu za obrambo teče postopek nakupa osemkolesnikov.

Žiga Živulovič jr./F.A./Bobo

Tudi zaradi nabave osemkolesnikov je treba vojaško moštvo okrepiti, je dejal. To je pomembno tudi zaradi zaostrenih geopolitičnih razmer. Pri tem je treba nadaljevati pot, ki je bila po besedah Sajovica na ministrstvu odlična, predvsem v zadnjem letu.

"Ključni so ljudje," je dejal. Popolnitev bodo dosegli, če bodo ljudje imeli dobre pogoje dela, torej tudi ustrezno plačilo, meni.

Uvedba obveznega služenja vojaškega roka

Sajovic je odgovarjal tudi na vprašanja glede uvedbe naborništva. Poslanec Jožef Lenart (SDS) ga je namreč vprašal, ali se zavzema za obvezno služenje vojski. Kot je dejal Sajovic, to ni zgolj odločitev ministra, ampak jo morajo sprejeti skupaj.

Za zdaj naj bo sicer prvenstveno prostovoljna osebna odločitev. "Biti v službi domovine ne sme biti prisilna odločitev, to mora biti notranji vzgib," je dejal.

Poslanko Levice Natašo Sukič, ki je dejala, da jo zelo veseli kandidatovo izpostavljanje dvojne rabe opreme za vojsko, je zanimalo tudi, kaj meni o črtanju starostne omejitve za vojake ter kako se opredeljuje do resolucije Evropskega parlamenta o nadaljnji finančni in vojaški podpori držav članic Evropske unije za Ukrajino.

Sajovic meni, da se s tem, ko nekdo dopolni 45 let, pot zanj ne more in ne sme končati. Če ne morejo biti vojaki, morajo biti v sistemu ministrstva, drugih državnih upravnih organih ali v službah dvojne rabe. "Vso to bogato znanje in izkušnje je treba ohraniti," je poudaril Sajovic. Glede obrambe Ukrajine pa je treba poskrbeti za vso orožje in opremo, dokler ne pride do miru, in s ciljem, da se spopadi čim prej ustavijo.

Vinko Logaj

Kandidata za ministra za vzgojo in izobraževanje Logaja je premier izbral po odstopu Darja Felde s tega mesta. Logaj je od leta 2014 vodil zavod za šolstvo, kjer pa je letos poleti napovedal predčasen umik s te funkcije in upokojitev, a se je tik pred odhodom z direktorskega mesta odločil sprejeti vabilo v vladno ekipo, smo poročali. Kot je pojasnil Logaj, je od 1. oktobra upokojenec, v primeru imenovanja za ministra pa bo "ta del zamrznil".

Na področju vzgoje in izobraževanja sicer deluje vso svojo kariero. Sprva je kot učitelj fizike in tehnične vzgoje poučeval na osnovni šoli, kjer se je povzpel na mesto ravnatelja. Nato je bil med soustanovitelji in prvi ravnatelj Gimnazije Litija, ob tem je deloval tudi na Šoli za ravnatelje. Na ministrstvu za šolstvo in šport je Logaj nekaj let vodil direktorat za srednje in višje šole ter izobraževanje odraslih. V času vodenja zavoda za šolstvo pa je vodil prenovo več kurikularnih dokumentov.

Vinko Logaj

Vinko Logaj

F.A./Bobo

Njegovi načrti in prednostne naloge

Logaj je v predstavitvi kot pomembno izpostavil povečanje ugleda učiteljev in šole. Med prvimi nalogami na čelu ministrstva je napovedal vzpostavitev dialoga z vsemi deležniku v šolskem prostoru, kot prioriteti pa navedel tudi prenovo programskega dela vrtcev in šol ter urejanje plačnega sistema.

Zaveda se, da do konca mandata te vlade ni več veliko časa, na kar so opozarjali v opoziciji. Kot je napovedal, želi delo na ministrstvu nadaljevati z večino tamkajšnje aktualne ekipe. Pojasnil je tudi, da bo v njegovi najožji ekipi ostala tudi aktualna državna sekretarka Janja Zupančič.

Napovedal je nadaljnje investicije v vrtce in šole in izpostavil večji obseg sredstev za ta namen v aktualnem proračunu v primerjavi s preteklimi leti. Združevanja vrtcev v smislu zmanjševanja pedagoškega delovanja v vrtčevskem prostoru pa ne podpira, saj meni, da mora "pedagoško vodenje ostati tam, kjer se izvaja vzgojno-izobraževalni proces". Odprto pa je po njegovem mnenju vprašanje organizacije skupnih služb, ki pokrivajo poslovanje.

Zavzel se je za ureditev področja nadarjenih učencev ter področja izobraževanja romskih otrok. V zvezi z zabojniki, v katerih v nekaterih romskih naseljih izvajajo vzgojno-izobraževalne programe, je dejal, da je treba vsem zagotoviti enak standard infrastrukture.

Logaj je med drugim podprl idejo glede zapisa najnižjega deleža sredstev BDP za področje vzgoje in izobraževanja v novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Kot je napovedal, se bo angažiral, da bodo uskladili metodologijo, kaj vse bo v tem deležu vključeno.

Prav tako ne podpira šolanja na daljavo, če lahko pouk teče v šoli, ker gre pri tem tudi za vzgojni proces. Po njegovem mnenju je novela zakona o osnovni šoli področje šolanja na domu uredila na ustrezen način. Tudi rešitev o postopnem vključevanju priseljencev v omenjeni noveli je ocenil kot ustrezno, podprl pa je bolj intenzivno učenje učnega jezika.

Člani odbora so opozorili tudi na slabšanje rezultatov na mednarodnih preverjanjih, s čimer se po Logajevih navedbah že ukvarjajo. Kot temeljno predpostavko je izpostavil izhodišče, da za bralno pismenost v šolskem prostoru ne skrbi le učitelj slovenščine, ampak so dolžni skrbeti vsi učitelji.

Na vprašanje, ali bi podprl prepoved osebnih elektronskih naprav v šoli, pa je dejal, da to v današnji dobi ni mogoče narediti, da pa je te naprave treba smiselno in koristno uporabiti v šolskem prostoru in da je odprto vprašanje regulacije.

Kadrovska problematika

V odgovorih na vprašanja poslancev je Logaj nanizal tudi nekaj rešitev za reševanje kadrovske problematike. To tematiko so namreč izpostavili tako koalicijski kot opozicijski poslanci.

Na vprašanje, kaj bo naredil, da bodo učitelji radi prihajali v šolo, je Logaj odgovoril, da je treba okrepiti podporo ob vstopu v poklic, denimo mentorstvo učiteljem začetnikom. Rešitev vidi tudi v štipendijski politiki in urejanju plačnega sistema, pa tudi v krepitvi avtonomije učitelja.

Očitki o nepravilnostih na zavodu za šolstvo

Odgovarjal je tudi na vprašanja o svojem dosedanjem delu na čelu zavoda za šolstvo, pri čemer je zavrnil več očitkov opozicije o nepravilnostih. Poudaril je tudi, da se na mestu direktorja zavoda nikoli ni obnašal kot politik, ampak je zavod vodil strokovno.

Logaj je izpostavil, da sta bili na zavodu v času njegovega mandata dve reviziji računskega sodišča in več inšpekcijskih pregledov, a nezakonitosti niso ugotovili. Zatrdil je, da so bila vsa investicijska dela na zavodu opravljena v skladu z zakonom o javnih naročilih, in zanikal, da je na zavodu zaposlena sorodnica lastnika podjetja, ki je izvajalo dela na zavodu. Prav tako je zavrnil očitke o mobingu in o vpletanju v postopek izbire novega direktorja zavoda.

Vinko Logaj je zavračal očitke o nepravilnostih med njegovim delom na čelu zavoda za šolstvo.

Vinko Logaj je zavračal očitke o nepravilnostih med njegovim delom na čelu zavoda za šolstvo.

F.A./Bobo

Medtem ko je Alenka Helbl (SDS) pojasnila, da so vprašanja o Logajevem dosedanjem delu in aktualnem statusu zastavili, ker je pomembno, kako je kandidat deloval na prejšnji funkciji, je Vera Granfol (Svoboda) opoziciji očitala, da želi diskreditirati izkušnje, strokovnost in modrost kandidata, pri čemer da se sklicuje na poročanje v medijih in posamezne razočarane osebe. Sama ocenjuje, da bo Logaj v letu in pol skrbno opravljal funkcijo ministra.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču