18. 8. 2024, 11:30 | Vir: STA

Celjska občina ljudem, ki vsak dan tvegajo svoje življenje, namenila 3,5 milijona evrov

Bobo

Celjska občina je letos za delovanje sistema za zaščito, reševanje in pomoč namenila skoraj 3,5 milijona evrov. Med drugim je iz mestnega proračuna financirala več pomembnih naložb in nakupov za Poklicno gasilsko enoto (PGE) Celje za bolj učinkovito in predvsem bolj varno delovanje gasilcev.

Kot so sporočili s celjske občine, lahko gasilci pri svojem delu že uporabljajo nov plinski viličar in dva nizko dvižna baterijska viličarja, v uporabi pa je že tudi nova prenosna satelitska antena z intervencijskim brezžičnim omrežjem, ki bo omogočala vzpostavitev internetne povezave na oddaljenih ali težko dostopnih območjih.

To bo povečalo učinkovitost in koordinacijo med intervencijami, kar je še posebej pomembno v primeru naravnih nesreč, ko se pripadniki sil za zaščito, reševanje in pomoč pogosto soočajo z motnjami v omrežju, so pojasnili na občini.

Ta je iz mestnega proračuna zagotovila tudi finančna sredstva za nakup večnamenskega gasilskega vozila z možnostjo nadgradenj, ki omogočajo hitro prilagoditev vozila za različne vrste intervencij, ter za nakup avtolestve.

Med pomembnejšimi investicijami je tudi dopolnitev osebne zaščitne opreme, ki je bistvenega pomena za varnost celjskih profesionalnih gasilcev. Za te investicije je v letošnjem proračunu predvidenih dobrih 200.000 evrov.

Boris Žnidarko, poveljnik PGE Celje, ki bo prihodnje leto praznovala 70 let delovanja, je za STA pojasnil, da jih bo nakup omenjenega večnamenskega gasilskega vozila z možnostmi nadgradenj stal 280.000 evrov, sredstva bo poleg celjske občine prispevala tudi Uprava RS za zaščito in reševanje. Moduli bodo omogočili hitro prilagoditev vozila za različne vrste intervencij, kot so požari, naravne in druge nesreče. To bo zmanjšalo potrebo po več specializiranih vozilih in optimiziralo uporabo voznega parka.

Novi plinski viličar, ki je stal 21.000 evrov, jim omogoča skladiščenje specialne opreme v zabojih ali na paletah za hitro in učinkovito distribucijo na kraj dogodka, kar je bistvenega pomena za redke in specifične vrste nesreč.

Prenosna satelitska antena z intervencijskim brezžičnim omrežjem pa jim omogoča uporabo digitalnih orodij, kot so zemljevidi, načrti in komunikacijske platforme, kar povečuje učinkovitost in koordinacijo med intervencijami. Celotni znesek naložbe je Žnidarko ocenil na 22.000 evrov.

Konec leta Žnidarko pričakuje še nabavo avtolestve. Tudi to naložbo, ki je vredna 1,07 milijona evrov, bo sofinancirala celjska občina, sredstva zanjo bodo celjski poklicni gasilci prejeli tudi iz požarnega sklada pri upravi za zaščito in reševanje.

Večja letošnja investicija, ki jo na celjski občini na področju zaščite in reševanja predvidevajo v jesenskih mesecih, je še nakup gasilskega vozila s cisterno za Prostovoljno gasilsko društvo (PGD) Ljubečna. Skupna vrednost vozila znaša približno 300.000 evrov, delež celjske občine pa je predviden v višini 66.000 evrov. Investicijo bosta sofinancirala tudi Gasilska zveza Celje in sam PGD Ljubečna.

Novi vozili so oz. bodo letos prejeli tudi pripadniki PGD Trnovlje in PGD Lopata. Trnoveljski gasilci so vozilo že prevzeli na junijskem slavju ob 100. obletnici delovanja društva, člani PGD Lopata pa ga bodo začeli uporabljati v jesenskih mesecih. Celjska občina je za nakup obeh vozil skupno prispevala 38.000 evrov.

Novo na Metroplay: Duo Arbadakarba o novi avtorski pesmi, vsestranskem ustvarjanju in trenutkih z družino