L. PA. | 26. 10. 2023, 16:03
Tudi uradno se odpira Center Rog: "Izdelovanje povezuje tako ljubitelje kot kreativce"
Otvoritveno obdobje, ki se začenja z razstavo fotografij prenove, ki se poklanjajo zgodovini stavbe, bo trajalo še do konca leta.
Danes zvečer bodo v Ljubljani tudi uradno odprli kompleks Center Rog na Trubarjevi cesti, ki želi v Ljubljani postati osrednji prostor za profesionalke in ljubitelje, ki izdelujejo uporabne predmete, obenem pa je, kot pravi vodstvo, odločno zapisan trajnostnemu oblikovanju, proizvodnji in potrošnji.
Že pred otvoritvijo je novi Rog med 2. in 6. oktobrom testno gostil Ljubljanski teden mode, otvoritveno obdobje, ki se začenja danes, pa bo trajalo še do konca leta. Otvoritev bo pospremila fotografska razstava prenove stare tovarne fotografov Branka Čeaka in Jureta Horvata, s katero sta, kot je povedal Čeak, želela dati vidnost tudi delavcem, ki so nekdanji tovarni vdihnili novo podobo.
Razstava, ki jo je kurirala Barbara Čeferin, prikazuje dveinpolletno obnovo stavbe skozi objektiv fotografov, ki sta v prostorih, ki so izginjali in se ponovno rojevali pred njunimi očmi, skupaj z delavci preživljala čas od jutra do večera, marsikdaj pa tudi, ko so ti odšli na zaslužen počitek.
Vključujoč, dostopen prostor
Stavba novega centra ima dolgo in burno zgodovino, saj je na tem mestu delovala legendarna tovarna koles – po besedah direktorice Centra Rog Renate Zamida letos mineva sto let, odkar je v stavbi stekla tovarniška proizvodnja. S propadom tovarne v 90. letih je začel kompleks propadati, mestna občina ga je odkupila leta 2002 in začela proces revitalizacije, vendar so ga leta 2006 zasedli študentje skupine Temp.
S tem se je začela zasedba Roga in vzpostavitev avtonomne cone, ki je postala eno od središč alternativnega življenja v Ljubljani. V različnih oblikah in z različnimi akterji je trajala do leta 2021, ko je občina po nekaj neuspelih poskusih dialoga z uporabniki Roga izvedla deložacijo in začela pripravljati teren za vzpostavitev Centra Rog.
"Vizija Rogovcev in načrti mestne oblasti so se žal razhajali v tolikšni meri, da je prišlo do sodne obravnave in nazadnje evikcije tedanjih uporabnikov. V Centru Rog ta neuspeh v iskanju dialoga in kompromisa še vedno močno obžalujemo. Center Rog je predviden kot vključujoč prostor, odprta in cenovno dostopna kulturna institucija, ki povezuje raznolike družbene skupine, omogoča prenos znanja, spodbuja inovacije in trajnostne pristope pri oblikovanju, proizvodnji in uporabi izdelkov," poudarjata direktorica Renata Zamida in vodja programov in strateškega razvoja v Rogu Meta Štular.
Srce Roga: delavnice oziroma labi
V štirih etažah in na skupno 8500 m2 bo Center Rog v pritličju nudil skupne proizvodne delavnice, ki bodo na podlagi članarine in uporabniških paketov po načelu "naredi si sam_a" uporabnicam in uporabnikom na voljo šest dni na teden. Po besedah Mete Štular so te delavnice srce novega Roga in inovacija v naših kulturnih institucijah. "Dejavnost, kot je izdelovanje, povezuje tako ljudi, ki so ljubitelji kot profesionalne kreativce."
To so lesarska, kovinarska, keramičarska, steklarska (edina javna steklarska delavnica v Sloveniji), kuharska in tekstilna delavnica, delavnica za 3D-tisk, laserski razrez in elektroniko oz. tako imenovani fablab, delavnica za izdelovanje nakita in obdelavo žlahtnih kovin ter laboratorij za zelene tehnologije. Lesarsko delavnico vodi Jaka Gubanc, kovinarsko Jaka Mihelič, keramičarsko in steklarsko Brigita Gantar, kuharsko Alma Kochavy, tekstilno Uroš Topić, fablab Tauan Bernardo, delavnico za nakit Olga Košica, laboratorij za zelene tehnologije pa Maruša Ramšak.
Primerne bodo tako za profesionalce kot za tiste, ki s tovrstnimi deli še nimajo popolnoma nobenih izkušenj. Profesionalci imajo sicer v Rogu na voljo še poseben program, ki poteka v projektnih studiih. Na podlagi javnega razpisa in trajnostnega, družbeno koristnega projekta lahko dobijo pravico do brezplačne uporabe individualnih studiev v Rogu od enega do treh let.
Poleg tega programa je mladim ustvarjalcem namenjen tudi program Mladi Rog, v katerem podprejo mlade kreativce in kreativke na prehodu iz študijskega v profesionalno življenje, da lahko svoje projekte v njihovem "coworking" prostoru razvijajo še eno leto.
Poleg možnosti samostojnega dela bodo delavnice nudile številne vodene tečaje, workshope, mojstrske tečaje, usposabljanja za delo s strojno opremo ter kmalu tudi otroška počitniška varstva in vsebine, primerne za tehnične dneve osnovnih in srednjih šol. Za praktične seminarje bodo predvsem v dopoldanskem času delavnice na voljo fakultetam partnerske Univerze v Ljubljani.
"To, da so delavnice splošno dostopne splošni javnosti, tudi ljudem, ki ne znajo uporabljati strojne opreme in se je nikoli še niso dotaknili, ni naša pogruntavščina, ampak tovrstna dejavnost že od preloma tega tisočletja obstaja v različnih fablabih in izdelovalnih prostorih po svetu", pravi Meta Štular.
"Kako pa bomo zagotavljali, da bodo ljudje lahko to uporabljali varno, ne da bi se pri tem poškodovali? Kot javni zavod smo dolžni narediti usposabljana za varno uporabo opreme, vsi naši mentorji imajo ta usposabljanja in tudi vsi naši vodje delavnic, tako da bodo lahko bdeli nad tem, ali uporabniki tudi varno uporabljajo opremo. Za vsak stroj, opremo ali delovno postajo bodo imeli eno usposabljanje, ki bo trajalo približno tri ure, v okviru tega usposabljanja pa bodo imeli omogočeno tudi individualno delo z mentorjem 2 uri, kjer jim bo ta mentor ali mentorica pomagal še pri uporabi določenega stroja. Ko bodo zakupili oziroma si rezervirali termin za določeno opremo oziroma delovno postajo, bo tam vedno mentor ali mentorica, ki jim bo pomagal pri kakršni koli težavah ali zapletih, da bodo uspešno razvili svoje ideje v otipljive izdelke."
Termina obiskovalci ne bodo mogli rezervirati enkratno, ne da bi imeli naročniški paket. Naročnino je treba skleniti najmanj za en mesec, v naročnino 60 evrov pa je vštet dostop do vseh devet delavnic. "Kadar želite delati v eni od njih, prek naše spletne strani samo rezervirate termin, tako da vemo, da je na tej delovni postaji ali stroju že ena oseba in ne bo prevelike gneče," še pojasni Meta Štular.
V prvem nadstropju novega Roga se razprostira velika dvorana v skupni velikosti 700 m2 s kavarno in pohodno teraso s pogledom na Ljubljanico, v istem nadstropju pa se je na 300 m2 površine že odprla tudi nova enota Mestne knjižnice Ljubljana – Knjižnica Rog, ki vključuje tudi specializirano zbirko gradiv s področja oblikovanja, arhitekture in drugih uporabnih umetnosti, čitalnica v foajeju pa je dostopna tudi zunaj delovnega časa knjižnice.
Vsa nadstropja povezuje vertikalni stekleni foaje, v katerem so obiskovalcem v odpiralnem času Centra Rog na voljo kotički s stoli, mizami, fotelji in električnimi vtičnicami. V steklenem prizidku se nahajajo tudi glavno stopnišče, sanitarije ter osebno in tovorno dvigalo.
Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev