Nakup ste opravili in se brez računa odpravili iz trgovine. Temu po dobrem letu dni, ko je bilo to dovoljeno, več ne bo tako. Zakaj so se odločili sprejeti ta ukrep?
V začetku lanskega leta so v Sloveniji uveljavili spremembe zakona o davku na dodano vrednost, s čimer so sprejeli ukinitev obveznega tiskanja računov. Izdaja računa je bila za davčnega zavezanca obvezna, v papirnati obliki so ga morali kupcu izročiti le, če je to zahteval.
Namesto papirnatih so tako lahko izdajali elektronske račune, stranke za zavrnitev papirnatega računa niso prejele kazni.
Ivan Simič, tedanji generalni direktor finančne uprave, je takrat pojasnil, da tovrstne uredbe omogočajo hitrejše poslovanje in obravnavo strank, hkrati pa so usmerjene v manjšo porabo papirja, poroča Ljubljanainfo.
A temu več ne bo tako. Državni zbor je na nedavni seji sprejel prenovljeno novelo zakona o davčnem potrjevanju računov. S tem so vam ga v papirnati obliki dolžni izročiti, kot kupec pa ste zavezani k temu, da ga prevzamete. Novelo zakona je podprlo 48 poslancev koalicije, proti so glasovali poslanci SDS in NSi.
Obvezno vzemite račun
Po dobrem letu dni od ukinitve izdaje papirnatih računov, je to znova obvezno. Državni sekretar na finančnem ministrstvu Tilen Božič je na seji pojasnil, da se je z ukinitvijo obvezne izdaje računov odprl prostor za sivo ekonomijo. "V nekaterih panogah je lani število davčno potrjenih računov znatno upadlo, v primerjavi s predkoronskim letom 2019 tudi za petino," je povedal.
Oblika izročenega računa je poljubna, predvsem zaradi digitalizacije in vse večjega usmerjanja v elektronsko poslovanje. "Tehnologija nam omogoča že marsikaj, račune je mogoče sprejeti prek mobilnih aplikacij, po elektronski pošti, pa tudi kako drugače," je pojasnil Božič.
Z zakonom ste kot kupci zavezani, da račun prevzamete in ga ob odhodu iz trgovin in drugih poslovnih prostorov tudi obdržite. V zakonu navajajo, da je s tem pristojnim organom omogočen nadzor nad evidentiranjem dejanskega prometa zavezanca in obračunavanje davka na dodano vrednost.
Znesek globe za kupca, ki računa ne bi prevzel, je določen pri 40 evrov.
Za pravne osebe in samostojne podjetnike, ki računa ne bi izdali, pa so globe določene med 1500 in 75.000 evri. Odgovorne osebe bi lahko doletela kazen od 800 do 5000 evrov.
Hrvaška tarča umazanih poslov: v obtoku vse več ponarejenih evrskih bankovcev
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"