Slovensko podjetje zaposlenim nenadoma začelo deliti odpovedi: "Poklicali so jih ob pol dveh in jim dali v podpis papirje"

4. 12. 2024, 10:15 | K. Ž.
Deli
Slovensko podjetje zaposlenim nenadoma začelo deliti odpovedi: "Poklicali so jih ob pol dveh in jim dali v podpis papirje" (foto: Bobo/SRDJAN ZIVULOVIC)
Bobo/SRDJAN ZIVULOVIC

Cimos je začel postopek odpuščanja delavcev in selitev proizvodnje v tujino

V ponedeljek je vodstvo Cimosa presenetilo delavce s prvim korakom v postopku odpuščanja, saj so odpovedi delovnega razmerja vročili štirim zaposlenim. Dva izmed njih sta tik pred upokojitvijo, preostala dva pa mlajša. Po besedah Žarka Martiča, predsednika sindikata SKEI Cimosa v Senožečah, je postopek potekal brez kakršnega koli predhodnega obvestila sindikatu ali svetu delavcev, kar je sprožilo nemir med zaposlenimi. "Poklicali so jih ob pol dveh in jim dali v podpis papirje," je povedal Martič. Takšna nepričakovana dejanja povečujejo negotovost v podjetju, ki se že nekaj časa sooča s finančnimi težavami, navajajo Primorske novice.

Selitev proizvodnje v Srbijo in morebitna prodaja tovarne

Poleg odpuščanj se v podjetju širijo govorice o selitvi proizvodnje iz Slovenije v Srbijo. Ena izmed proizvodnih linij iz tovarne v Senožečah naj bi že jutri odpotovala v Kikindo, kjer Cimos upravlja veliko livarno prek hčerinske družbe. Linijo za izdelavo vztrajnikov so že odklopili, zdaj pa jo pripravljajo za transport.

Po neuradnih informacijah naj bi Cimos do septembra prihodnje leto iz Senožeč preselil še preostale proizvodne linije, tovarno pa nato prodal. Nepremičnina s tovarno v Senožečah je ocenjena na približno pet milijonov evrov. Podobna usoda naj bi doletela tudi proizvodnjo v Vuzenici, kjer prav tako načrtujejo selitev proizvodnih linij v Srbijo.

Slaščičarna z nenavadno prakso: coca-cola 8 evrov, cene skačejo “kot bitcoin”
Profimedia

Odpuščanja v obrokih in izogibanje programu presežnih delavcev

V sindikatu se bojijo, da vodstvo načrtuje odpuščanja v t. i. "obrokih". Ta taktika bi omogočila izogibanje zakonsko predpisanemu programu presežnih delavcev, ki je obvezen, če podjetje hkrati odpusti več kot 29 zaposlenih. Martič opozarja, da bi lahko vodstvo najprej odpustilo nekaj delavcev z enega oddelka, nato čez nekaj mesecev še manjšo skupino iz drugega, in tako nadaljevalo, dokler ne bi dosegli želenega števila odpuščenih.

Sindikat in delavci v negotovosti

Pred mesecem dni so zaposleni v Senožečah že izvedli opozorilno stavko, kjer so zahtevali višje plače in boljše pogoje. Konkretno so od vodstva zahtevali, da se najnižja osnovna plača izenači z višino minimalne plače do konca leta 2024, s sorazmernim dvigom preostalih osnovnih plač. Kljub pozivom sindikata k pogovorom pa sestanka z vodstvom še ni bilo. Trenutno skoraj polovica od približno 500 zaposlenih v Sloveniji prejema nižjo osnovno plačo od minimalne, kar pomeni, da jim podjetje izplačuje dodatek do minimalne plače.

Zaposleni so zaskrbljeni nad prihodnostjo podjetja. Predvsem mlajši delavci bi podjetje zapustili, če bi prejeli ustrezno odpravnino. A ob trenutnem dogajanju se zdi, da podjetje svoje prihodnosti ne vidi več v Sloveniji. Selitev proizvodnje v tujino ter nepričakovane odpovedi delovnih razmerij so jasni znaki, da se Cimos pripravlja na obsežno reorganizacijo, katere posledice bodo občutili predvsem zaposleni in lokalno gospodarstvo.

Vodstvo zavito v molk

Na novinarska vprašanja Primorskih novic o nadaljnjih odpovedih, načrtih za selitev proizvodnje in potencialni prodaji nepremičnin v Sloveniji, se vodstvo Cimosa ni odzvalo. Medtem pa informacije o selitvi proizvodnje krožijo med delavci in lokalnim prebivalstvom, kar še dodatno poglablja negotovost in nezadovoljstvo.

Če se bodo napovedi o selitvi proizvodnje in prodaji tovarn uresničile, bo to močno vplivalo na lokalne skupnosti v Senožečah in Vuzenici, ki so že tako obremenjene z visoko stopnjo brezposelnosti. Sindikat pa opozarja, da bo brez sodelovanja z vodstvom težko zaščititi pravice zaposlenih in zagotoviti pravične pogoje za tiste, ki bodo prisiljeni zapustiti podjetje.

Na arheološkem najdišču so odkrili nekaj neverjetnega: vsi so bili popolnoma presenečeni (FOTO)