Premierno je bil predstavljen težko pričakovani film Dežela junakov. Ekipa Radia 1 namreč že 10 let pomaga otrokom iz socialno ogroženih družin.
Na filmska platna je prišel težko pričakovan film Radia 1 z naslovom Dežela junakov. Radijci so se tako poklonili vsem dobrodelnim Slovencem. Ti namreč že 10 let pomagajo otrokom iz socialno ogroženih družin, ki z njihovo pomočjo lahko okusijo vsaj delček počitniške brezskrbnosti.
Premiera se je odvila v Cineplexxu v Ljubljani, dogodka pa se je udeležilo mnogo podpornikov akcije, novinarjev in znanih obrazov. Film je bil za vsakega gledalca zelo čustven. Videli smo lahko, kaj vse se je na poti v 10 letih dogajalo.
Na prvo pot se je Deželak podal s skirojem, takrat tudi veliko ljudi še ni vedelo za akcijo. Skozi leta smo lahko opazili, kako je bila podpora čedalje večja, v krajih, kamor je prišel, pa ga je pričakovalo vedno več ljudi.
V filmu smo lahko videli tudi številne utrinke iz poti, smeh, jezo, solze ... Videli smo lahko tudi, kako fizično naporni so bili lahko izzivi, podporo, ki so jo ponudili ljudje v vsakem kraju, in tudi hvaležnost otrok na počitnicah.
V filmu so spregovorili tudi preostali voditelji in sodelavci Radia 1, predana humanitarka Anita Ogulin, vzgojitelji iz poletnega tabora in tudi drugi posamezniki. Vseh so se dotaknile težke zgodbe otrok, ki prihajajo iz socialno ogroženih družin.
"Najtežje so zgodbe otrok"
Za Metropolitan je Miha Deželak povedal, kaj mu je bilo kdaj najtežje: "Včasih so bili to klanci, včasih je to kriza, ki je na poti, ali pa recimo dež lani. Najtežje pa so v resnici zgodbe otrok. O določenih zgodbah sploh ne morem govoriti, ampak jaz zanje vem. To je najtežje. Ker veš, kako ti sončki trpijo, te stisne pri srcu. To, kar mi delamo, saj je težko, iz leta v leto je težje, si vedno starejši, ampak njihove zgodbe so najtežje. Ti že potrpiš: najprej je bilo recimo pet dni, zdaj je že deset, ampak 'zguraš' z ekipo, ki ti tudi pomaga. Ampak oni so v tej situaciji kar naprej. To je tisto, kar je najtežje."
Kaj pa so želeli s filmom sporočiti? "Da smo Slovenci zelo dobrodelen narod, da znamo stopiti skupaj, da prisluhnemo, ko je neka taka zgodba, ko je treba pomagat depriviligiranim, v tem primeru najšibkejšim. Najbolj ranljivim otrokom in da imamo to srce."
Kako pa je bilo ob filmu podoživljati vse izkušnje za nazaj? "Zelo zanimivo je bilo, te začetki tudi, ker ni bilo linearno, smo se vračali na začetek in nato naprej. Režiser Frangeš je to res super izpeljal in dejansko sem dojel, kako je ta akcija lepo rasla. Ko smo recimo začeli s tistim skirojem, ki je bila najtežja akcija in noben ni vedel za to. Ampak zdaj lahko vidimo, kaj se je zgodilo po sedmih oziroma devetih letih in zdaj teče že 10. leto. To je res neverjetno gibanje, ogromno otrok je, ljudje so vsepovsod: na vrtovih, na ulicah, mestih, trgih so že kar sprejemi. To prikaže film: da smo Slovenci res neverjetno srčen in dobrodelen narod."
Režiser Jan Jordan Filip Frangež je ob tem za Metropolitan povedal, da je bilo za zbiranje gradiva potrebnega veliko časa: "Samo, da so mi vse poslali z radia je trajalo ene štiri do pet mesecev. Da sem vse pregeledal, pa je trajalo še več kot pol leta. Samo to pregledovanje in usklajevanje vsega materiala."
Pa je bilo težko izbrati, kaj bo na koncu predstavljeno v filmu? "Predstavljaj si 10 let. Moja prva verzija je bila 10 ur dolga, iz tega sem nekako izluščil 3 ure, 1 uro in na koncu 50 minut. Tako da je bilo zelo težko, izpustil sem veliko tudi zelo dobrih stvari in mogoče lahko pričakujemo tudi drugi del."
Kaj pa se je njega najbolj dotaknilo ob ustvarjanju filma? "Dve stvari: seveda otroci, njihove težke zgodbe in kako je težko pri nas in po svetu, druga stvar pa je predanost ekipe in Slovenije ter tega, kako lahko stopimo skupaj. Glavno sporočilo tega filma je tako, da nismo sami. Vedno bo nekdo tam, ki nam bo hotel pomagati, in to je noro."
Ekipa je gledalce nagovorila
Gledalce je med drugim nagovoril Denis Avdić. “Ta film je lepo pokazal, da so akcija ljudje. Brez vas ni nič. Pokazal je, kako je akcija rasla skozi čas. Akcija je vaša, mi smo samo tisti, ki vse povežemo v celoto. Lepo je videti, da jo je Slovenija vzela za svojo. Slovenija je svetovni prvak v dobrodelnosti. Lahko greste gledati podatke, pa boste videli, da je res. Če primerjamo število in BDP prebivalcev z bogatimi državami, so močno za nami. Pri nas ste ljudje tisti, ki se odzovete na neverjetnen način, zato je tudi ta zgodba postala tako velika.”
Na odru so se med drugim predstavili tudi člani ekipe Deželaka Junaka, ki poskrbijo, da vse teče po načrtih: Uroš Bitenc, Mare Vidmar, Mare Rant, Mitja Lovrek, Matej Lakota, Ambrož Garafolj, Srečko Deželak, Darja Štravs Tisu in Nina Igrutinovič, ki jo kličejo kar mama akcije. Je pa tudi urednica vsebin na Radiu 1. Ob tem je Nina izpostavila, da je to zanjo ogromna čast: "Neverjetno je vsako leto znova videti, kako ta projekt poveže Slovenijo. Kako nas spremljajo od jutra do večera."
Po Ljubljani bo film na ogled tudi v Mariboru, Novem mestu, Celju, Kranju, Murski Soboti in Kopru. Ves izkupiček vstopnic (10 evrov na vstopnico) bo šel za počitnice otrok. Sicer pa Deželak Junak na svojo 10. dobrodelno pot štarta v sredo 29.5.. Vse informacije in pomembna razkritja bodo na voljo na Radiu 1 in njihovih socialnih omrežjih.
Novo na Metroplay: Juš Milčinski o vodenju Malih sivih celic in kakšen mora biti avtor humorističnih vsebin