N. V. | 18. 2. 2023, 07:00
Dijaki srednjih poklicnih šol prikrajšani v primerjavi s tistimi, ki so hodili na gimnazije
Tik pred vpisi so dijaki poklicnih šol izvedeli, da zanje določeni študijski programi več ne bodo dostopni.
V sporočilu za javnost so z Univerze v Ljubljani sporočili, da si sicer prizadevajo za vključujoče izobraževanje in prenos znanja na najvišji ravni, ki ga predajamo mladim, a so bili kljub tem prizadevanjem zaradi strogih zahtev Nacionalne agencije za kakovost v visokem šolstvu za nujno akreditacijo študijskih programov Univerze v Ljubljani v letošnjem letu prisiljeni zaostriti pogoje za vpis na več študijskih programov glede na smer predhodne izobrazbe.
Nekaj primerov: Gozdarski tehnik se je še prejšnje študijsko leto z izpolnjenimi pogoji lahko vpisal na pet fakultet, zdaj lahko študira na treh fakultetah ob tem pa nima več možnosti vpisati študija geologije ali geodezije, kar je bilo lani še možno. Veterinarski tehnik se po novem ne more več vpisati na Pedagoško fakulteto, ekonomski tehnik pa se ne more več vpisati na Fakulteto za gradbeništvo in geodezijo ali na Fakulteto za kemijo in kemijsko tehnologijo.
Čez noč so jim zaprli vrata univerz
"Ti dijaki so v situaciji, ki jo lahko opišemo kot stisko. Vpisali so se na določeno strokovno šolo s pričakovanjem, kako se bodo karierno selili po vertikali, naenkrat pa so postavljeni pred dejstvo, da so jim vrata zaprta. Starši so v stiskah, tudi to vemo, referati so v stiski, ker ne vedo, kako naj odgovorijo, kaj naj svetujejo," za Žurnal pravi Ksenija Vidmar Horvat, prorektorica za študijske in študentske zadeve Univerze v Ljubljani.
"Naša predvidevanja so, da teh dijakov in dijakinj ne bo veliko, ampak tukaj ne gre za število, gre za načelo pravičnosti. Vsak dijak ali dijakinja, ki ostane pred vrati univerze zaradi spremenjenih pogojev, ki ne veljajo enotno za vso Slovenijo, je za nas izgubljen študent ali študentka in v resnici nismo opravili svojega poslanstva," pravi Vidmar Horvatova.
"Z uveljavitvijo nove interpretacije vpisnih pogojev je letos prvič v zgodovini samostojne Slovenije nastalo stanje, ko se bodo dijaki in dijakinje na slovenske javne univerze vpisovali pod različnimi vpisnimi pogoji zaradi različnih zahtev NAKVIS-a do posameznih javnih univerz," poudarjajo na Univerzi Ljubljana.
Za to ni kriva Univerza v Ljubljani
"Na Univerzi v Ljubljani se zavzemamo, da bi imeli vsi dijaki v Sloveniji enake možnosti pri izbiri študija oziroma kjer je zahtevano določeno predhodno znanje, da je to narejeno na strokovni in vsebinski način, ne pa na podlagi arbitrarnega klasifikatorja poklicev, na čemer vztraja NAKVIS," opozarjajo in dodajajo, da v okviru novega predloga Zakona o visokem šolstvu, ki ga pripravlja ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, vztrajajo na rešitvi, ki bi to področje urejala na drugačen, manj diskriminatoren način. To pomeni, da bi bilo odločanje o ustrezni predhodni izobrazbi za vpis na visokošolske programe prepuščeno avtonomiji univerze.
So pa na univerzi pozvali pristojno ministrstvo k ukrepanju, ki bo odpravilo krivično stanje za posamezne dijake in dijakinje iz prihajajoče generacije in zagotovilo enakopravne pogoje za vpis na nacionalni ravni. Na ministrstvu za zdaj še niso razkrili, ali se o možnih ukrepih sploh pogovarjajo.