5. 1. 2024, 15:54 | Vir: STA

Bi morala Dominika Švarc Pipan odstopiti? Ministrica se je na poziv sodnikov in tožilcev že odzvala

Borut Živulovič/Bobo

Švarc Pipanova je razkrila, da je za poziv k svojemu odstopu izvedela iz medijev. 

Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan se je v današnji izjavi za medije zavezala, da bo odločba ustavnega sodišča o sodniških plačah izvršena, vendar z zamikom. Sodnike je pozvala k dialogu. Dejala je, da razlogov ali argumentov sodnikov, ki so jo pozvali k odstopu, ne pozna. Meni, da s tem ne bi bili bližje rešitvi.

Žiga Živulovič jr./Bobo/Profimedia/fotomontaža

Prizadevala si bo, da se položaj uredi

Ministrica je dejala, da se je vlada kolektivno odločila in zavezala, da bo pripravila celovito rešitev plač v javnem sektorju. "To ne pomeni, da ustavna odločba ne bo izvršena, ampak da bo izvršena, žal z zamikom, ker dogovora s sindikati javnega sektorja, ki bi vodil v sistemsko rešitev plačnega sistema, še ni," je dejala.

Še naprej si bo prizadevala, da se plačni položaj sodnikov v čim krajšem možnem času uredi skladno z ustavno odločbo. "Njihova pričakovanja so legitimna, prav tako kot so legitimni tudi njihova jeza, razburjenost in frustracija. Vprašanje pa vendarle je, ali je najbolj ustrezno, da kot orodje uveljavljanja svojih pravic in interesov uporabijo stavko, ki bo potekala predvsem na plečih ljudi, strank v postopkih," je dejala.

Žiga Živulovič/Bobo

V odstopu ne vidi nobene koristi

Glede poziva sodnikov in tožilcev, naj odstopi, je dejala, da je za to izvedela iz medijev. "Ne poznam konkretnih razlogov ali argumentov za svoj odstop, ne vidim torej nobene koristi v tem, da bi odstopila kot ministrica," je komentirala.

Ustavno sodišče je junija odločilo, da so plače sodnikov prenizke, zakonodajalcu pa naložilo, da neustavnost odpravi do 3. januarja. To se ni zgodilo, zato so sodniki v četrtek za eno uro protestno prekinili delo, pridružili pa so se jim tožilci.

Podpira jo tudi vlada

Vlada spoštuje in uresničuje ustavne odločbe, zato ne vidi razloga za odstop ministrice za pravosodje Dominike Švarc Pipan, so se odzvali v kabinetu predsednika vlade. Menijo, da so plače sodnikov neustrezne, vendar morajo vzporedno z ureditvijo plač sodnikov odpraviti nesorazmerja v plačah ostalih javnih uslužbencev, so še poudarili.

Vlada meni, da so plače sodnikov neustrezne in je že januarja 2023 prepoznala potencialno neustavno stanje na plačnem področju funkcionarjev v pravosodnem sistemu. Zato je v dialogu iskala rešitev že pred odločbo ustavnega sodišča, so še zapisali. "Vlada bo uresničila ustavno odločbo v zvezi s plačami sodnikov, ob tem pa mora zasledovati tudi cilj, da se vzporedno z ureditvijo plač sodnikov odpravijo nesorazmerja v osnovnih plačah javnih uslužbencev in se v okviru javnofinančnih zmožnosti izvede celovita prenova plačnega sistema javnega sektorja," so zapisali v odzivu.

Prepričani so, da bi lahko predčasna oziroma parcialna uresničitev dogovora o povišanju plač za eno skupino sprožila dodatne zahteve po povišanju plač v javnem sektorju. Parcialnega dogovora in parcialnega dviga plač samo eni poklicni skupini zato ne vidijo kot prave poti pri iskanju skupnega konsenza in celostne ureditve plačnega sistema.

V kabinetu predsednika vlade so prav tako poudarili, da je ob začetku mandata te vlade na uresničitev čakalo 24 odločb ustavnega sodišča, 15 odločb pa je že uresničila. Najstarejša od njih je iz leta 2016, nekatere so iz leta 2018. Navedeno število uresničenih odločb kaže, da ta vlada krepi načelo pravne države, so prepričani.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču