STA/Uredništvo | 26. 9. 2024, 19:33

Poslanci podprli predlog novega zakona: za nošenje "nacističnih, fašističnih, domobranskih in ustaških simbolov" visoka kazen

Žiga Živulovič jr./Bobo

Pobude za spremembo zakonodaje so prišle po neprijavljenem javnem shodu zamaskiranih pripadnikov samooklicane Slovenske obrambne straže. 

Poslanci so s 47 glasovi za in 8 glasovi proti ocenili, da je predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru primeren za nadaljnjo obravnavo. Koalicijski predlog novele prepoveduje javno poveličevanja nacizma in fašizma, kar bi bilo glede na predlog obravnavano kot prekršek, ki se kaznuje z denarno kaznijo od 1000 do 2500 evrov.

Profimedia/Slovenska policija/fotomontaža

Opredeljene organizacije, katerih simbole je prepovedano širiti

Posameznika, ki bi na javnem mestu denimo obešal nacistične in fašistične zastave, razkazoval simbole, vzklikal pozdrave, parole, pel himne in pesmi z namenom poveličevanja, odobravanja, opravičevanja, zagovarjanja ali spodbujanja teh skrajnih ideologij, bi se glede na predlog novele kaznovalo z globo od 1000 do 2500 evrov.

Dovoljeno pa bi bilo, da se nacistični, fašistični in simboli okupatorskih organizacij ter z njimi povezana slikovna in avdiovizualna gradiva uporabljajo za namene izobraževanja ali denimo v muzejih, filmih ali gledaliških predstavah, še izhaja iz predloga novele.

Predlog novele natančno opredeljuje tudi organizacije, katerih simbole je prepovedano širiti. In sicer gre za organizacije, ki so v času druge svetovne vojne z Nemčijo, Kraljevino Italijo, Kraljevino Madžarsko in Neodvisno državo Hrvaško sodelovale pri okupaciji območja današnje Republike Slovenije v Kraljevini Jugoslaviji.

posnetek zaslona/Instagram Slovenska obrambna straža

Poslanci stranke SDS zapustili sejo

Pobude za spremembo zakonodaje so prišle po neprijavljenem javnem shodu zamaskiranih pripadnikov samooklicane Slovenske obrambne straže, ki je bil junija v središču Ljubljane in se ga je po podatkih Policijske uprave Ljubljana udeležilo 70 oseb.

Z novelo želijo v koaliciji preprečiti širjenje sovražnosti in zlorabo zgodovine v politične namene, je na seji v imenu predlagatelja predstavil poslanec Svobode Martin Premk. Podobno ureditev imajo v sosednji Avstriji, po drugi strani pa nemoteno deluje komunistična partija Avstrije, je izpostavil.

Ravno to, da v predlogu novele zakona ni omenjen tudi komunizem, koaliciji očita opozicija, zato predloga novele niso podprli. Predlog novele je zato po mnenju poslanca SDS Jožeta Tanka pristranski in diskriminatoren "saj zavestno izpušča prepoved komunistične ideologije in simbolov, izpušča grozodejstva partizanske strani". Poslanci SDS so zapustili sejo in niso sodelovali v razpravi.

Fotografija je simbolična.

Fotografija je simbolična.

Anže Malovrh/STA

Sejo med razpravo zapustili tudi poslanci NSi

"Treba bi bilo obsoditi vse tri totalitarne režime, kot je to naredila Evropa," je izpostavila tudi poslanka NSi Vida Čadonič Špelič. Med razpravo so sejo zapustili tudi poslanci NSi.

V koaliciji, ki je predlog novele podprla, menijo da je prav, da si kot demokratična družba zastavimo vprašanje o sprejemljivosti nošenja, razkazovanja simbolov zavržnih ideologij prejšnjega stoletja, ki so temeljile na nestrpnosti in sovraštvu, ksenofobiji, rasizmu, antisemitizmu in ki so odgovorne za drugo svetovno vojno ter za najhujše kršitve človekovih pravic v sodobnejši zgodovini.

Obsojanje nacizma in fašizma z zakonskim predlogom vidijo kot temeljni civilizacijski napredek, predstavniki vlade pa na seji sicer niso bili prisotni. Na to temo so se na Facebooku oglasili v stranki Levica, kjer so zapisali, da "zakon čaka še druga obravnava, nato bo nošenje in uporaba nacističnih, fašističnih, domobranskih in ustaških simbolov odslej kaznovano".

Zaključili so: "Svoboda govora je vrednota, ne pa izgovor za poveličevanje najtemnejših poglavij človeške zgodovine."

Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice