R. K. | 27. 1. 2023, 17:15 | Vir: STA
Državni zbor sprejel 7 zakonskih sprememb: podaljšali so pomoč Ukrajini in ukinili podporo podjetjem
Med drugim so potrdili tudi strožje kazni za javne uslužbence, da bi zmanjšali trgovino z ljudmi. Bodo spremembe vplivale na naša življenja in kdaj stopijo v veljavo?
Državni zbor je na 6. redni seji sprejel več novosti. Z 52 glasovi za in 30 proti sprejel novelo zakona o pomoči gospodarstvu zaradi energetske krize. Novela določa, da podjetja, za katera velja regulirana cena elektrike, za stroške energije ter za shemi skrajšanega delovnega časa in čakanja na delo ne bodo več upravičena podjetja, za katera velja regulirana cena elektrike.
o je vlada določila s 30. decembra lani sprejeto uredbo o določitvi cene električne energije za mikro, mala in srednja podjetja, po kateri imajo ti subjekti ceno regulirano do 30. junija letos. Poslanci SDS in NSi so bili proti, ker so želeli, da se ohrani pomoč za ohranitev delovnih mest.
Slovenija zagotovila pomoč Ukrajini
Z 81 glasovi za in enim proti je bil sprejet tudi zakon o okrepitvi skupnega sklada za rezervacije z jamstvom Slovenije za zagotavljanje izredne makrofinančne pomoči Ukrajini. Slovenija zagotavlja sorazmerni del od 3,66-milijardnega jamstva, v višini do 12,5 milijona evrov, za posojilo EU v skupni višini šest milijard evrov.
EU je že lani sprejela izredno makrofinančno pomoč Ukrajini, katere del je posojilo v višini šest milijard evrov, za katerega se je Evropska komisija zadolžila v višini 3,66 milijardne evrov z izdajo obveznic, države članice pa bodo jamčile za vračilo teh sredstev, če jih Ukrajina ne bi mogla odplačevati.
Z danes sprejetim zakonom Slovenija Evropski komisiji za najeto posojilo zagotavlja sorazmerni del jamstva, in sicer 0,34 odstotka skupnega zneska potrebnih jamstev oz. 12,5 milijona evrov.
Za javne uslužbence strožje kazni
Z 52 glasovi za in 30 proti je DZ sprejel tudi novelo kazenskega zakonika. Zakonik usklajuje z evropskimi direktivami med drugim glede kaznivega dejanja trgovine z ljudmi, kjer prinaša strožje kazni za javne uslužbence, ki so sodelovali pri tem.
Po noveli se uradna oseba ali javni uslužbenec, ki kaznivo dejanje trgovine z ljudmi stori pri opravljanju svojih dolžnosti, kaznuje z zaporom od treh do 15 let in denarno kaznijo.
Varstvo potrošnikov in zaščita prijaviteljev kršitev v delovnem okolju
Sprejeta je bila tudi novela zakona o izvajanju evropske uredbe, in sicer z 82 glasovi za in nobenim proti. Novela opredeljuje sodelovanje med nacionalnimi organi, odgovornimi za izvrševanje zakonodaje o varstvu potrošnikov. Spremembe se nanašajo le na ukrepe, povezane z blokiranjem spletnih strani.
DZ je z 52 glasovi za in 23 proti sprejel še zakon o zaščiti prijaviteljev, ki ureja varstvo prijaviteljev kršitev pri predpisih, in sicer v delovnem okolju tako v javnem kot zasebnem sektorju. V slovenski pravni red se z njim prenaša evropska direktiva o zaščiti oseb, ki prijavijo kršitve prava EU.
Volitve v DS ter strokovni, znanstveni in umetniški nazivi
Z 81 glasovi za in nobenim proti je DZ sprejel tudi novelo zakona o državnem svetu, ki ga je vložil državni svet (DS). Z novelo se zakon po več kot štirih letih usklajuje z odločbo ustavnega sodišča in tako ureja volilni spor pri volitvah državnih svetnikov.
Novela po besedah državnega svetnika Mitje Gorenščka odpravlja ugotovljene neustavnosti, tako, da na celovit način ureja volilni spor pri volitvah v DS.
Brez glasu proti pa so sprejel dopolnitev zakona o strokovnih, znanstvenih in umetniških naslovih. V skladu z njo bodo lahko univerze same izbrale vsebinsko ustrezno in mednarodno primerljivo angleško poimenovanje nazivov, ki jih prejmejo tisti, ki so študij končali na prvi oz. na drugi stopnji bolonjskega študija.