STA/Uredništvo | 29. 11. 2024, 17:54

Ste vedeli, da lahko v Sloveniji dobite subvencijo za nakup električnega kolesa? Poglejte, kako

Profimedia

Če vas je cena vedno odvrnila od nakupa električnega kolesa, je zdaj pravi čas za razmislek. Po novem so na voljo dodatna sredstva, ki vam bodo olajšala ta korak, a pohitite – priložnost ni neomejena. 

Družba Borzen je v uradnem listu objavila spremembe javnega poziva za uveljavljanje subvencij za nakup električnih koles. Po novem skupna vrednost razpoložljivih sredstev za sofinanciranje znaša 4,5 milijona evrov, kar je pol milijona več.

Druga sprememba v razpisu se nanaša na vrednost subvencij, ki bodo letos na razpolago. Od skupne višine sredstev za sofinanciranje nakupa električnih koles bo za subvencije prav tako namenjenega pol milijona evrov več oziroma skupno 2,5 milijona evrov.

Omenjeni spremembi začneta veljati danes. Javni poziv za subvencije bo odprt do porabe sredstev.

Kdo je upravičen do subvencije?

Družba Borzen je javni poziv za uveljavljanje subvencij za nakup električnih koles objavila 31. maja letos. Kot so tedaj navedli, je do subvencije upravičena vsaka polnoletna fizična oseba, ki ima stalno ali začasno prebivališče v Sloveniji, dodeljeno davčno številko s strani Finančne uprave Republike Slovenije ter je nakup e-kolesa opravila v času polnoletnosti. Kot fizične osebe se ne štejejo samostojni podjetniki posamezniki.

Vsak upravičenec lahko v času veljavnosti izvajanja poziva odda le eno vlogo za pridobitev subvencije za nakup le enega novega e-kolesa. Za rabljena in testna kolesa subvencije ni mogoče uveljavljati.

Subvencija za nakup mestnih in zložljivih e-koles znaša 25 odstotkov maloprodajne cene z vključenim DDV, ki pa ne sme biti višja od 2500 evrov. Subvencija za nakup tovornega kolesa medtem znaša 30 odstotkov maloprodajne cene z vključenim DDV oziroma največ 1000 evrov.

Kako do subvencije?

Pripraviti morate vsa potrebna dokazila, ki so navedena v javnem pozivu:

  • dokazilo o posesti e-kolesa (fotografija, na kateri se vidi celo e-kolo);
  • račun o nakupu e-kolesa (na katerem sta razvidna naziv, matična ali davčna številka prodajalca, znamka in naziv kolesa, količina, datum nakupa, datum dobave in cena z DDV ter ime in priimek kupca; račun se mora glasiti na ime upravičenca, če na računu imena ni navedenega, mora upravičenec pojasniti, zakaj tega podatka na računu ni; predračun se ne šteje kot ustrezno dokazilo);
  • potrdilo o izvedenem plačilu nakupa e-kolesa (razen če je na računu jasno navedeno, da je bil račun plačan s kreditno kartico, debetno kartico ali gotovino; če tega podatka na računu ni navedenega, mora upravičenec priložiti enega od naslednjih potrdil: potrdilo o plačilu računa z debetno kartico (TRR izpisek, iz katerega je razvidno plačilo računa) ali potrdilo o plačilu računa s kreditno kartico (izpisek izdajatelja kreditne kartice, iz katerega je razvidno plačilo računa) ali pisna izjava prodajalca, da je bil račun plačan; v primeru, ko se e-kolo plačuje na obroke ali na kredit, je potrebno predložiti ustrezno listino, ki dokazuje, da je do nakupa dejansko prišlo);
  • garancijsko izjavo prodajalca (del kjer so razvidni model, serijska številka, datum nakupa in podpis/žig prodajalca);
  • izpolnjeno, podpisano in žigosano izjavo prodajalca, pri katerem je bilo e-kolo kupljeno;
  • izpolnjeno in podpisano izjavo upravičenca;
  • pooblastilo, (če vlogo odda pooblaščenec upravičenca).

Dostop do vloge najdete na TEJ aplikaciji, čez katero pa vas naj vodijo Navodila za izpolnjevanje vloge.

Novo na Metroplay: "Vse, kar vsakodnevno uporabljamo, je bila najprej ideja!" | Jure Korenč