Ma.Po. | 1. 11. 2024, 07:00

Kje je pokopan slovenski Robin Hood? Iskanje skrivnostnega groba buri domišljijo

Profimedia/fotomontaža

Zadnje počivališče slovenske zgodovinske osebnosti še danes ostaja neznanka.

V slovenskih zgodovinskih knjigah in legendah je Erazem Predjamski pogosto upodobljen kot neustrašen vitez iz 15. stoletja. Bil je premožen plemič, ki se je uprl avtoriteti avstrijskega cesarja Friderika III., kar ga je na koncu stalo življenja. Uganka o njegovem večnem počivališču pa še danes bega zgodovinarje in buri našo domišljijo.

Prepletanje dejstev in mitov

Spor med Erazmom in takratnim avstrijskim cesarjem je imel osebne in politične korenine. Vse skupaj je še bolj eskaliralo potem, ko je cesar ukazal usmrtitev Erazmovega prijatelja in zaveznika, vplivnega štajerskega plemiča Andreja Baumkircherja. V znak maščevanja je Erazem začel napadati cesarjeve konvoje ter ropati premoženje vladnih privržencev. Kot skrivališče je uporabil svoj domači grad Predjama, ki je bil zaradi svoje lege nad kraško jamo skoraj neosvojljiv.

Predjamski grad

Po legendi se je Erazem za več let umaknil v svoj grad Predjama, kjer je kljub obleganju s strani cesarjevih čet preživel zahvaljujoč sistemu skrivnih poti in jam, ki so mu omogočale oskrbo z vodo in hrano.

Srdjan Živulovič/Bobo

Erazmov odpor proti avstrijskemu cesarju je postal legendaren. Obleganju gradu je kljuboval več let in se celo posmehoval cesarjevim vojakom, ki so stražili grad. Njegov upor se je končal šele z izdajstvom, ko je bil, domnevno po izdaji služabnika, ubit s topovskim strelom, medtem ko je uporabljal grajsko stranišče. To je bilo posebej izpostavljeno na zunanji strani obzidja.

Predjamski grad grajsko stranisce topovske krogle

Topovske krogle so še danes postavljene pred grajskim straniščem.

Ma.Po.

Služabnik naj bi napadalcem sporočil točno mesto in čas, ko bo Erazem tam. Ti so z močnim topovskim strelom zadeli prav ta del grajskega zidu in ga smrtno ranili. 

Kje počiva Erazem?

Nekateri domnevajo, da je bil pokopan nekje v bližini Predjamskega gradu ali v bližnji Postojni, vendar do danes ni bila odkrita nobena potrjena lokacija njegovega groba. Različne arheološke raziskave so v okolici gradu odkrile nekaj grobov iz srednjeveškega obdobja, vendar nobenega, ki bi ga lahko z gotovostjo povezali z njim.

Predjamski grad Erazem Predjamski turisti vodstvo

Lik Erazma Predjamskega ostaja živ v slovenski ljudski kulturi. Da bi začutili košček njegove zgodbe, vsako leto Predjamski grad obišče na tisoče turistov.

Profimedia

Druge teorije pravijo, da je bil Erazem pokopan na skrivnem kraju nekje na Krasu, da bi preprečili obiske častilcev njegovega upora proti cesarju. Slišati pa je še eno teorijo. Po tej naj bi Erazmovo žalujoče dekle njegovo truplo pokopalo v bližini Predjamskega gradu, v središču vasi pred cerkvijo Žalostne Matere Božje. Nanj je zasadila lipo, ki stoji tam še dandanes ter je poznana po svoji častitljivi starosti in votlem deblu.

Erazem Predjamski grob lipa

Ena od legend pravi, da je Erazmov grob pod votlo lipo v bližini gradu (danes je tam parkirišče).

Ma.Po.

Čeprav je smrt Erazma Predjamskega zavita v legendo, se zgodba o njegovem pogumnem uporu in strahopetni izdaji prenaša iz roda v rod. Verjetno bodo arheologi in zgodovinarji v prihodnosti še naprej raziskovali področje okoli Predjame in čakali tudi na druge namige. 

Novo na Metroplay: "Razmišljam, da bi se povsem umaknil" - Sebastian Cavazza