Pri nas na obisku je evropski poslanec. Poglejte, kdo od slovenskih politikov ga je povabil, da govori s številnimi posamezniki, organizacijami in institucijami in oceni stanje vladavine prava.
Razkrite prakse policije, nižanje proračunskih sredstev za računsko sodišče in državni svet ter kršitve poslovnika državnega zbora kažejo, da je vladavina prava v Sloveniji oslabljena, je ocenil evroposlanec Matej Tonin (EPP/NSi). Na njegovo povabilo evroposlanec Adrian Vazquez Lazara (EPP) ocenjuje stanje vladavine prava v Sloveniji.
Evroposlanec ocenjuje stanje vladavine prava v Sloveniji.
Vazquez Lazara v Evropskem parlamentu deluje v okviru odbora za ustavne zadeve (AFCO) ter odbora za pravne zadeve (JURI). Je tudi poročevalec politične skupine EPP za mnenje o poročilu o pravni državi za leto 2024. V Sloveniji bo opravil pogovore s številnimi posamezniki, organizacijami in institucijami. Tonin in Vazquez Lazara sta pojasnila, da se bo španski evroposlanec v Sloveniji med drugim srečal s predsednikom državnega sveta Markom Lotričem, predstavniki Računskega sodišča in tožilstva ter nekdanjim vršilcem dolžnosti generalnega direktorja policije Boštjanom Lindavom.
"Gre seveda za strankarski obisk. Vse, kar bom izvedel, bom kot poročevalec EPP vključil v dokument pred obravnavo v Evropskem parlamentu," je pojasnil Vazquez Lazara.
Vazqueza Lazare pravi, da je bil v Sloveniji dosežen napredek – Tonin se ne strinja
Po oceni Vazqueza Lazare je bil v Sloveniji dosežen določen napredek, ki ga potrjuje lansko poročilo Evropske komisije, vendar še vedno ostaja možnost izboljšav.
Tonin pa je dejal, da je za demokratično državo nezaslišano, da lahko posamezniku tajno sledijo in ga opazujejo brez sodne odredbe, kar da je v oddaji Tarča lani razkrila specializirana državna tožilka Mateja Gončin. Erozijo vladavine prava in demokracije po njegovih besedah dokazuje slabitev neodvisnih institucij, "da računskemu sodišču in državnemu svetu brez prepričljivih razlogov vzameš pomemben del njihovih finančnih sredstev oziroma njihovega proračuna".
Izpostavil je tudi domnevne kršitve poslovnika v državnem zboru. "V zadnjem mandatu spremljamo, da se poslovnik in parlamentarna pravila prilagajajo, interpretirajo na način, da ustreza večini oziroma vladni koaliciji. Gre za zelo nevaren precedens," je opozoril.
Napetosti med NSi in SDS
Predsednik NSi Tonin je spregovoril tudi o napetostih med NSi in SDS v zadnjem času ter protestih različnih skupin. Kot je dejal, verjame, da so cilji celotne opozicije enotni in jasni, in sicer, da mora priti do menjave oblasti po letu 2026, ker da si še enega mandata te "grobe vlade Slovenija žal ne more več privoščiti".
Tonin je Slovence pozval na proteste
Glede upokojenskih protestov v organizaciji Pavla Ruparja je Tonin potrdil, da bo NSi na njih sodelovala tudi z nastopajočim govorcem. Izrazil je tudi upanje, da bo na protestu pred vlado pod geslom Vsi na kolo za zdravo telo in državo kljub slabemu vremenu udeležba čim višja. "Tudi jaz sem enemu izmed znancev posodil kolo, da se bo lahko teh protestov udeležil," je dodal Tonin.