25. 11. 2023, 17:05 | Vir: STA
Tanja Fajon na Bližnjem vzhodu: "Pot do cilja bo dolga in težavna"
"Približuje se zima, trpljenje civilistov v Gazi se mora končati," je v Jordaniji poudarila slovenska zunanja ministrica.
Tanja Fajon in portugalski kolega Joao Gomes Cravinho sta potovanje po Bližnjem vzhodu začela v petek, na dan, ko se je v Gazi začelo štiridnevno premirje. Z izraelskim kolegom Elijem Koenom sta obiskala kibuc Kfar Aza na jugu Izraela, srečala pa sta se tudi s predsednikom Jicakom Hercogom. Fajonova je v Izraelu med drugim pozvala k mirovnemu procesu, ki bo vodil do priznanja Palestine, saj je to namreč po njeni oceni edino zagotovilo za varnost Izraela.
Obisk Jordanije
Podpiram prizadevanja Jordanije, ki igra pomembno vlogo v regiji za umiritev razmer, je ob obisku v Amanu dejala slovenska zunanja ministrica. Poudarila je, da je treba politično rešitev izraelsko-palestinskega konflikta poiskati skupaj. V jordanski prestolnici sta se Fajonova in Cravinho sestala z jordanskim zunanjim ministrom Ajmanom Safadijem, s katerim sta razpravljala o razmerah v regiji. "Obisk na Bližnjem vzhodu nadaljujem v Amanu. Podpiram prizadevanja Jordanije, ki igra pomembno vlogo v regiji za umiritev razmer," je ob tem na omrežju X zapisala ministrica.
Obisk na #BližnjiVzhod nadaljujem v #Amman 🇯🇴. Podpiram prizadevanja Jordanije, ki igra pomembno vlogo v regiji za umiritev razmer. Približuje se zima, trpljenje civilistov v Gazi se mora končati. Politično rešitev, ki bo prinesla trajni mir med 🇮🇱 & 🇵🇸, moramo poiskati skupaj. pic.twitter.com/sMzgHH29X0
— Tanja Fajon (@tfajon) November 25, 2023
"Približuje se zima, trpljenje civilistov v Gazi se mora končati," je še zapisala in poudarila, da morajo politično rešitev izraelsko-palestinskega konflikta, ki bo prinesla trajen mir, poiskati skupaj.
"Potrebujemo trajno prekinitev ognja in konkreten mirovni načrt s konkretnim končnim ciljem," je dejala na skupni novinarski konferenci s Cravinhom in Safadijem in dodala, da je ta cilj rešitev dveh držav s priznanjem Palestine.
O vlogi Slovenije
Po njenih besedah bo sicer pot do cilja dolga in težavna. V luči tega je poudarila potrebo po pogovorih in izpostavila, da si Slovenija - trenutno kot opazovalka in kasneje kot nestalna članica Varnostnega sveta ZN - želi v tem procesu igrati aktivno vlogo, čeprav se zaveda težavnosti izziva.
Cravinho je medtem pogovor s Safadijem označil za odličnega. "Za dosego trajne prekinitve ognja je bistvenega pomena takojšen, a trajen odziv na humanitarne in politične krizne razmere na Bližnjem vzhodu," pa je na omrežju X zapisalo portugalsko zunanje ministrstvo. V ločeni objavi je poudarilo nepogrešljivo delo ZN v okviru trenutnega začasnega premirja v Gazi in temu izrazilo polno podporo.
Pot v Egipt
Po obisku v Amanu sta se Fajonova in Cravinho odpravila v Kairo, kjer sta se sestala z egiptovskim kolegom Samehom Šukrijem, sprejel pa ju je tudi predsednik države Abdel Fatah al Sisi.
Po prihodu v Kairo sva se z @JoaoCravinho srečala z egiptovskim predsednikom @AlsisiOfficial.
— Tanja Fajon (@tfajon) November 25, 2023
V iskrenem & odprtem pogovoru sem se zahvalila Egiptu 🇪🇬 za ključno vlogo v regiji pri zagotavljanju humanitarne pomoči Palestincem 🙏🏼#Egypt #MiddleEast #Gaza pic.twitter.com/R3Oe4hOd1w
Po srečanjih je slovenska zunanja ministrica ponovno poudarila potrebo po politični rešitvi konflikta in trajni prekinitvi ognja v Gazi. Ob tem se je egiptovskim oblastem zahvalila za njihovo pomoč prebivalcem Gaze in za posredovanje pri sklenitvi dogovora med Izraelom in Hamasom o prekinitvi ognja. Zahvalila se jim je tudi za pomoč pri evakuaciji tričlanske slovenske družine iz enklave. Ta je po njenih besedah še vedno v Kairu.
Sprva načrtovano srečanje z generalnim sekretarjem Arabske lige Ahmedom Abulom Gejtom je bilo medtem odpovedano, so sporočili z ministrstva za zunanje in evropske zadeve (MZEZ).