18. 1. 2023, 19:02 | Vir: STA
Na vrhu koalicije o enotnosti, časovnici reform in podpori zdravstvenemu ministru
Predsednik vlade pravi, da bodo vsi prisotni člani koalicije podpisali zavezo za sodelovanje pri pripravi zdravstvene reforme.
Na koalicijskem vrhu na Brdu pri Kranju so se osredotočili samo na področje zdravstva, do četrtka pa bodo pripravili konkretno časovnico zakonodajnih in izvedbenih ukrepov do leta 2025.
Odločeni, da bodo izpeljali reforme do konca
Kot je na novinarski konferenci po koncu vrha povedal Golob, je njihov namen pokazati ljudem, da so skupaj odločeni, da izpeljejo reforme, ki jih Slovenija potrebuje, da postane moderna država. Današnjo "poglobljeno in vsebinsko razpravo" so pozdravili tudi koalicijski partnerji SD in Levica.
"Današnje sporočilo koalicije je, da se zavedamo problematike zdravstvenega sistema, da se razgradnja dogaja vrsto let in ni posledica napak zdajšnje vlade, je pa popolna odgovornost sedanje vlade, da ukrepa," je ocenila poslanka in podpredsednica SD Meira Hot. Pozdravila je tudi posluh premierja in obljubo o ustanovitvi posebne delovne skupine v DZ, ki bi spremljala implementacijo zdravstvene reforme, časovnica te bo namreč odvisna od sprejemanja zakonodaje.
Meiro Hot je presenetilo "skrivanje podatkov s strani pomembnih deležnikov," kar pomeni, da ministrstvo za zdravje ne more pridobiti ključnih podatkov za pripravo zdravstvene reforme.
Mesec o enotnosti koalicije in dopolnilnem zavarovanju
Tudi koordinator Levice Luka Mesec je poudaril, da koalicija ostaja enotna. To je po njegovem mnenju ključno, ker se zavedajo, da z zdravstveno reformo "stopamo marsikateri interesni skupini na žulj". "Ampak enotnost ni gesta, ki se jo da na enem koalicijskem zasedanju sprejeti, enotnost je proces in mislim, da smo začeli zelo dobro," je še ocenil. Poudaril je tudi, da ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanje ostaja ena od programskih prioritet Levice in zavez v koalicijski pogodbi.
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, ki je prisotnim predstavil analizo zdravstvenega sistema, javnosti pa jo bo po napovedih predstavil v petek, je tako po Golobovih besedah dobil popolno podporo vseh udeleženih.
"Razmere slabše, kot si kdorkoli v državi misli"
Analiza je po Golobovih besedah pokazala, da so razmere slabše, kot si kdorkoli v državi misli, ter da je lahko zdravstvena reforma le celovita in da se jo je treba lotiti v središčni točki, pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), čeprav so koalicijski partnerji po premierjevih besedah govorili tudi o dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju.
Analiza je po Golobovih besedah postregla tudi z nepričakovanim podatkom - številka pacientov brez izbranega družinskega zdravnika je že skoraj 20 let višja od 100.000. "In meni je nenavadno, da se tega nihče ni zares lotil," je dejal.
Premier o dobri novici: sklenitev zaveze o nujnosti reforme
Golob je napovedal, da bodo v roku šestih tednov pripravili načrt, kako to številko vsaj na videz spraviti v okvirje, ki si jih Slovenci zaslužijo, in jo torej radikalno znižati.
Dobra novica pa je po Golobovih besedah, "da obstaja načrt", ki ima tudi konkretno časovnico. Kot je pojasnil, so o njem razpravljali brez dlake na jeziku. "Ni bil namen, da kogarkoli discipliniramo," je zatrdil. Namen je po njegovih besedah, da sklenejo zavezo, da je reforma nujna ter da jo bodo izvajali skupaj.
Tako so se po njegovih besedah dogovorili, da bodo do četrtka pripravili konkretno časovnico zakonodajnih ukrepov, ki bodo sprejeti do konca leta, in tudi časovnico izvedbenih ukrepov, ki se bodo izvajali letos ter v letih 2024 in 2025. Zavezo za sodelovanje pri pripravi zdravstvene reforme bodo podpisali vsi prisotni na koalicijskem vrhu, tudi poslanci, je še dodal premier.