V primerjavi z ministri in predsedniki vlad članic nekdanje skupne države so razlike v plačah velike. Kdo Golobu sledi tik za petami in kdo prejema plačo, ki je nižja od minimalne?
Januarja letos je povprečna plača v Sloveniji znašala 1.399 evrov, na Hrvaškem 1.094 evrorv, v Bosni in Hercegovini 617 evrov, v Srbiji 666 evrov. Da Slovenija v primerjavi z državami nekdanje Jugoslavije beleži najvišjo povprečno mesečno plačo, je jasno, a je tako tudi v primerjavi s plačami ministrov in predsednikov vlad?
Golob je na samem vrhu
Slovenski predsednik vlade Robert Golob je februarja na račun prejel 3.927 evrov neto, poročajo na N1 in pojasnjujejo, da je v primerjavi z navedenimi državami njegov mesečni izkupiček znatno nad plačo srbske predsednice vlade Ane Brnabić, ki na mesečni ravni zasluži 1.236 evrov neto. Brnabićeva zasluži manj, kot je v Sloveniji povprečna mesečna neto plača.
Andrej Plenković, predsednik hrvaške vlade, na mesec zasluži 3.196 evrov, kar je dobrih 700 evrov manj kot Golob. Med tem je v primerjavi z Golobom Borjana Krišto, predsedujoča svetu ministrov Bosne in Hercegovine (položaj je enakovreden premierskemu stolčku pri nas), zaslužila 2.813 evrov, torej 1.000 evrov manj.
Na vrhu tudi slovenski ministri?
Tako kot drugim zaposlenim v javnem sektorju so se s 1. aprilom plače za en plačni razred zvišale tudi poslancem. Ti bodo po novem uvrščeni od 56. do 63. plačnega razreda, njihove osnovne bruto plače bodo znašale od 3.900 do 5.200 evrov, smo poročali.
Predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič spremenjeni zakon uvršča v novi 66. razred z osnovno plačo 5.889 evrov.
Na Hrvaškem je povprečna plača ministra znašala 2.970 evrov, 500 evrov manj kot v Sloveniji, kjer je ta znašala 3.445 evrov, razlagajo na N1.
V Bosni in Hercegovini ministri povprečno prejemajo 2.608 evrov mesečno, v Srbiji pa nekaj več kot 1.000 evrov.
Poslancem se bodo zvišale plače: poglejte, koliko bodo zaslužili
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih