Želi slovenski trgovec s šikaniranjem trgovko s šoloobveznimi otroki prisiliti, da bi dala odpoved? Preverili smo

19. 2. 2024, 10:08 | L. PA.
Deli
Želi slovenski trgovec s šikaniranjem trgovko s šoloobveznimi otroki prisiliti, da bi dala odpoved? Preverili smo (foto: Borut Živulovič/Bobo)
Borut Živulovič/Bobo

Trgovsko podjetje Hofer se ponaša s certifikatom Družini prijazno podjetje, a primer, ki so ga izpostavili pri Delavski svetovalnici, prikazuje drugačno sliko ...

Po družbenih omrežjih je pred nekaj dnevi zaokrožila objava Delavske svetovalnice, ki namiguje na neustrezno obravnavo delavke s šoloobveznimi otroki s strani delodajalca, trgovskega podjetja Hofer, in to kljub temu, da se Hofer ponaša z nazivom Družini prijazno podjetje in da pogosto poudarja, kako pomemben je zanje fer odnos do sodelavcev.

Polni certifikat Družini prijazno podjetje, ki ga ima Hofer od leta 2021 (osnovnega pa od leta 2017), naj bi označeval podjetje, ki se trudi sprejemati ukrepe za lažje usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja sodelavk in sodelavcev.

Delavka naj bi Delavsko svetovalnico kontaktirala sama in jim zaupala svojo zgodbo. Povedala je, da je konec januarja od delodajalca dobila sklep o začasni napotitvi v drugo poslovno enoto Hoferja na drugem koncu Slovenije.

Odšel v čebelnjak, tam ga je pričakal neobičajen prizor: “To se še ni zgodilo”

Delodajalca je seznanila, da ni lastnica osebnega vozila in je vezana na javni prevoz, vendar se to pri prestavitvi na drugo poslovno enoto ni upoštevalo. Ker se ji jutranja izmena začne ob 6.10, to pomeni, da bi morala za to, da bi prišla do novega delovnega mesta, vstajati ob nečloveški uri in večkrat zamenjati sredstvo javnega prevoza, poleg tega v času potovanja na delo in z dela nima zagotovljenega varstva za šoloobvezna otroka.

Za situacijo niso pokazali razumevanja: predstavnica delodajalca ji je dejala, da mora čim prej sporočiti, ali bo sama dala odpoved.

Delavka ima ob vsem tem tudi zdravstvene težave: lansko leto je bila nekajkrat v bolniškem staležu zaradi težav z roko, decembra naj bi bila na desni roki operirana, vendar ji je kirurg to operacijo zaradi prevelike rizičnosti odsvetoval, termin za EMG pa so ji v januarju zaradi stavke zdravnikov odpovedali.

Ne gre za osamljen primer

Delavska svetovalnica je podjetje Hofer pozvala na odgovornost, obenem pa so svojo podporo izrazili tudi v Sindikatu Tuš, kjer so že večkrat opozorili na neustrezne delovne razmere, med drugim decembra tudi s stavko. Izpostavili so, da zgodba delavke iz Hoferja ni osamljen primer, saj o tovrstnih praksah in primerih pogosto poroča tudi sindikat Lidl.

"Delavke in delavci sindikata Tuš smo si 2022 izborili, da oddaljenost med krajem bivališča in poslovalnico, v katero nas zaposlovalec lahko premesti, ne sme presegati 50 km, medtem ko za druga trgovinska podjetja še vedno velja 80 km. Toda kjer sindikata ni oz. delavci niso dobro organizirani, se kršijo tudi zakoni in kolektivne pogodbe," so poudarili v zapisu na Facebooku.

Morda vas zanima tudi:

Po njihovih informacijah je v diskontnih trgovinah, kot sta Hofer in Lidl, na izmeno še manj delavk kot v klasičnih trgovinah, zato je premeščanje delavk v oddaljene poslovalnice pogosta praksa, doleti pa predvsem tiste, ki so po njihovih besedah preveč "glasne".

"Delavke in delavci Tuša se borimo za odpravo premeščanj, kajti tovrstne prakse nas izčrpavajo in nam uničujejo zdravje. Gre za prakse, ki jih zaposlovalci uporabljajo, da disciplinirajo delavce, jih prisilijo v odpoved delovnega razmerja, ob tem pa, kar je najhuje, jim ni treba zaposlovati novih delavcev, zato na njihovih plečih rastejo še večji dobički. Zato nihče od zaposlovalcev ni in v tem sistemu tudi nikoli ne bo družini prijazno podjetje," so odločni.

Kaj pravi Hofer?

Na podjetje Hofer smo se obrnili po pojasnilo in sporočili so nam, da kadrovske zadeve rešujejo interno, zato so tudi v tem primeru že v pogovorih s sodelavko.

Dodali so, da podjetje Hofer pri svojem delovanju dosledno spoštuje slovensko zakonodajo in določila Kolektivne pogodbe dejavnosti trgovine Slovenije, hkrati pa si prizadeva, da s številnimi dodatnimi ukrepi in ugodnostmi za zadovoljstvo zaposlenih sodelavkam in sodelavcem zagotavljajo dobro delovno okolje.

"Raznoliki pristopi k oblikovanju dobrih delovnih pogojev so nam prinesli tudi polni certifikat Družini prijazno podjetje, ki ga podeljuje Inštitut Ekvilib in s katerim smo v stiku glede izvajanja načrtovanih izboljšav kot tudi glede omenjenega primera," so zaključili.

https://www.metropolitan.si/novice/slovenija/lpp-nasilje-voznik-varnost-ukrep-ljubljana/

Novo na Metroplay: Ana Grdadolnik o nastopu na letošnji Emi, glasbeni karieri in prostem času