L. PA. | 7. 10. 2024, 17:00
Ogabno: na priljubljenem ljubljanskem otroškem igrišču so se razmnožile podgane, občina pa ...
Glodavci so v Ljubljani očitno zares trdovratna nadloga ...
Potem ko je Mestna občina Ljubljana izvedla obsežno deratizacijo v Miklošičevem parku, ki je bil zaprt kar devet tednov, so se podgane že začele pojavljati na drugih lokacijah v centru mesta.
Ena izmed njih je otroško igrišče v Tivoliju. Podgane je tam v zadnjem času opazilo kar nekaj prebivalcev Ljubljane, ki so se v zvezi s tem obrnili na platformo Pobude meščanov.
"Spoštovani, na otroškem igrišču v Tivoliju smo opazili podgane, zato predlagamo, da se čim prej izvede deratizacija," je zapisala ena od meščank, druga pa je svoji pritožbi priložila celo fotografije podgan.
Z mestne občine so sporočili, da so izvedli pregled otroškega igrišča in okolice in ugotovili, da se podgane pojavljajo ob robu igrišča na strani brežine bajerja, ob klopeh, kjer so koši za smeti. Zato so naročili zamenjavo košev s takimi, ki imajo zaščitni obroč, kar onemogoča trganje vreč tako podganam kot tudi ptičem.
Upajo, da odvržena hrana ne bo več privabljala živali, povečali pa bodo tudi nadzor nad odlaganjem odpadkov na tem območju. Glede deratizacije pa so še rahlo zadržani oziroma se morajo v zvezi s tem posvetovati s strokovnimi službami, saj park in bajer predstavljata življenjski prostor tudi ostalim živalskim vrstam, ki jih ne smejo ogroziti.
Kolona podgan na ulici sredi dneva?
Druga lokacija, kjer imajo prebivalci težave, je Križevniška ulica. Lastniki so, piše v eni izmed pritožb na Pobudah meščanov, že naročili in izvedli lokalno deratizacijo, tj. nastavitev strupnih pasti, vendar menijo, da brez celovitega pristopa v širšem območju težava ne bo odpravljena.
"Prosimo, da MOL poskrbi za ustrezno deratizacijo, saj so podgane splezale že do prvega nadstropja stanovanjskih hodnikov. Enako so opazili sosedje iz Mini Teatra, videli so celo kolono štirih podgan sredi dneva na Krizevniški ulici," pišejo.
Na občini so jim zaenkrat obljubili pregled navedene lokacije in ukrepanje v skladu s pristojnostmi. "Če na območju poteka javni kanalizacijski kanal, bomo izvedli deratizacijo kanalizacijskega omrežja. Prav tako bomo poskrbeli za čiščenje javnih površin v okolici," so sporočili.
Morda vas zanima tudi:
Težava tudi v Dravljah
Sicer pa se podgane že dlje časa pojavljajo še na enem otroškem igrišču na obrobju Ljubljane, in sicer v Dravljah. Tudi na to je nedavno opozarjala ena od pobud.
"V večernih urah stanovalci opažamo sprehajanje podgan po otroškem igrišču. Otroci potem ta pesek dajejo v usta. Glede na to, da želimo, da se otroci veliko gibajo na svežem zraku oz. da so igrišča polna otrok in da ne posedajo za elektronskimi napravami, mislim da je treba nekaj ukreniti," je zapisala prebivalka, ki si na tem območju želi obsežno deratizacijo.
Mestna občina je izvajalcem naročila pregled navedene lokacije in ukrepanje v skladu s pristojnostmi. Obljubili so, da bodo v primeru, da na območju poteka javni kanalizacijski kanal, izvedli deratizacijo kanalizacijskega omrežja in poskrbeli za čiščenje javnih površin v okolici.
"Za učinkovito rešitev težave je potrebna tudi deratizacija internih kanalizacijskih vodov (če je to izvedljivo) in deratizacija okolice stavb, ki so v bližini, to pa je dolžnost lastnikov oziroma upravnikov. Prosimo, da se za izvedbo interne deratizacije obrnete na ustrezne izvajalce deratizacije oziroma na upravnika stavbe," so razložili.
Že pred časom smo poročali, da se število podgan na splošno povečuje. Če želimo preprečiti njihovo množenje in okužbe, je pomembna predvsem splošna in osebna higiena ter higiena okolja in prostorov, so takrat pojasnili na NIJZ.
Na Zavodu za dezinfekcijo, dezinsekcijo in deratizacijo izvajajo deratizacijo s strupenimi vabami dvakrat letno, poleg tega pa si prizadevajo skrbno spremljati razmere in izvajati sistemske deratizacijske ukrepe. Kjer je treba, izvajajo tudi dodatne ukrepe, da zagotovijo varno in zdravo okolje za vse prebivalce.
V domačem okolju je treba poskrbeti, da se glodavcem prepreči dostop v hišo ter da se varno odstranjujejo odpadki hrane, živila in pijača pa hranijo v zaprtih posodah. Redno je treba izvajati deratizacijo, pred čiščenjem dalj časa zaprtih prostorov pa temeljito zračiti prostor najmanj trideset minut.
Razkužiti je treba tudi predmete, ki so lahko onesnaženi z iztrebki. Po razkuževanju je treba prostor in površine še mokro očistiti ter pri tem paziti, da ne pride do dvigovanja prahu, v katerem so lahko iztrebki glodavcev. Po končanem razkuževanju in čiščenju si je treba roke temeljito umiti z vodo in milom.
Novo na Metroplay: Duo Arbadakarba o novi avtorski pesmi, vsestranskem ustvarjanju in trenutkih z družino