L. PA. | 31. 7. 2024, 11:25

Povpraševanje po inštrukcijah enormno: "Zagotovo to niso lahki časi za najstnike"

Profimedia

Dijaki se mrzlično pripravljajo na popravne izpite, zaradi česar imajo inštruktorji polne roke dela.

Na večini srednjih šol in gimnazij se 19. avgusta začne drugi rok popravnih izpitov, na osnovnih šolah pa teden dni kasneje. Povpraševanje po inštruktorjih je trenutno zato res veliko: kot poroča Dnevnik, bodo od naslednjega tedna praktično polno zasedeni.

"Učenci in dijaki se običajno začnejo na popravne izpite pripravljati nekje 14 dni pred samim izpitom. Na podlagi izkušenj iz preteklih let v tem tednu pričakujemo povečano povpraševanje, prihodnji teden pa bodo naše zmogljivosti po vsej verjetnosti bolj kot ne polne," je za Dnevnik povedala Petra Jereb Lovšin iz Horizont Inštrukcij.

Dijakom in staršem svetuje, da poiščejo pomoč, takoj ko ugotovijo, da se je pri določenem predmetu zataknilo in snovi ne razumejo, ne pa ob prvih negativnih ocenah. "Včasih je že samo kakšna ura pomoči dovolj, da snov razumejo in se v nadaljevanju lahko učijo popolnoma samostojno."

Tudi Gorazd Rajnar, direktor zavoda Hiša učenosti Log-um, je povedal, da je moralo nekaj njihovih inštruktorjev predčasno prekiniti kolektivni dopust, da so priskočili na pomoč maturantom, ki so se pripravljali na drugi rok popravnih izpitov.

Morda vas zanima tudi:

"Sicer pa bo dinamika v naši hiši spet zelo živahna od naslednjega tedna, ko pričakujemo večji naval predvsem pri osnovnošolcih in dijakih, ki se pripravljajo na drugi rok. Tudi sicer smo z rednimi dijaki vse poletje v stiku, saj smo čakali na njihove rezultate po prvih popravnih izpitih," je dejal za Dnevnik. 

V Hiši učenosti Log-um imajo trenutno za redne inštruirance še nekaj prostih mest, a se ta zelo hitro polnijo. Z učencem oziroma dijakom pri njih ves čas sodeluje samo en inštruktor, ki ga tudi motivira in spremlja njegov napredek. Vse ure so individualne, uporabniki pa imajo tudi dostop do spletne učilnice, kjer so naloge. Zavedajo se namreč, da trenutni šolski sistem ni pretirano prijazen do otrok, mnogo pa jih doživi šok ob prehodu iz devetega razreda v prvi letnik.

"Pri večini dijakov je razkorak vsaj dve oceni manj. Prav tako se večina ne more sprijazniti, da morajo cele dneve presedeti za knjigami, da z učnimi rezultati dosežejo zlato sredino. Lovijo šolski tempo, nov sistem učenja, pisanje uporabnih zapiskov. Zagotovo to niso lahki časi za najstnike," še pravi Gorazd Rajnar.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj