20. april je svetovni dan marihuane. Praznuje ga tudi veliko Slovencev, zbrali so se v prestolnici.
Na ljubljanskem Kongresnem trgu je po štirih letih spet tradicionalni Marihuana marš. Gre za politični shod Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, na katerem opozarjajo na družbeno, ekonomsko in zdravstveno problematiko, ki je posledica prohibicije konoplje.
Zahtevajo legalizacijo konoplje
Shod je namenjen izobraževanju, informiranju in protestiranju proti škodljivim politikam na področju konoplje in kanabisa. "Marihuana Marš tradicionalno poteka na Kongresnem trgu v parku Zvezda, kjer se mobilizira množica podpornikov ter s tem poudari, da javni interes obstaja in da ima ideja veliko družbeno težo," je prepričan vodja shoda Matej Svetina.
Organizatorji Marihuana marša si prizadevajo za odpravo prohibicije konoplje, saj nasprotujejo stigmatizaciji in kriminalizaciji uporabnikov konoplje. "Zahtevamo legalizacijo konoplje v industrijske, medicinske in rekreativne namene ter se zavzemamo za svoboden in reguliran trg ter trajnostni razvoj," je dejal Svetina.
Marihuana marš
Na stojnicah se predstavljajo različna podjetja, politične stranke in nevladne organizacije, ki podpirajo legalizacijo konoplje, obiskovalci pa se o problematiki izobražuejo.
Zborovanje poteka v mirnem duhu, za zdaj je na prizorišču nekaj sto udeležencev. Videti je, da policisti niso tako tolerantni do praznika konoplje in zbranim – predvsem mladoletnim osebam – pišejo kazni.
Shod poteka med 14. in 22. uro, spremlja pa ga obilica zanimivih delavnic in aktivnosti ter živa glasba znanih slovenskih izvajalcev, med drugimi nastopajo Vazz in skupina Koala Voice.
Legalizacija konoplje v nacionalnem programu
Prav danes je Levica avtorje nacionalnega programa na področju prepovedanih drog za obdobje 2023-2030 pozivala, naj Slovenija skozi resno, odgovorno in informirano razpravo pristopi k legalizaciji konoplje. Predlagajo, da v resolucijo vključijo zavezo, da se do konca leta 2025 preuči pozitivne in negativne posledice legalizacije konoplje za posameznika in družbo.
Predlagajo, naj zakon omogoči gojenje kanabisa za lastno uporabo, dovoli prodajo in nakup kanabisa starejšim od 18 let ter določi najvišjo dovoljeno vsebnost THC v kanabisu za rekreativno uporabo. Zakon naj predpiše enotno embalažo za prodajo kanabisa, na kateri naj bo do navedene vsebnosti THC, CBD in drugih učinkovin, in prepove oglaševanje uporabe kanabisa z vsebnostjo THC.
Pozitivne lastnosti marihuane
Legalizacija naj bi po mnenju zagovornikov na reguliranem trgu prinesla koristi za uporabnike v obliki varnega dostopa do konoplje in nadzor nad vsebnostjo snovi, prav tako pa bi olajšala dostop do zdravstvenega sistema uporabnikom v primerih, ko je to potrebno. Menijo, da uživanje konoplje ne predstavlja večjega tveganja za zdravje kot uživanje alkohola ali tobaka.
Legalizacijo predlagajo tudi, ker menijo, da ima ukrep pozitivne učinke na proračun in prinaša sredstva za komplementarne programe zmanjševanja negativnih učinkov uporabe drog in izobraževanja o odgovorni rabi, zlasti med mladimi.
Z legalizacijo pa bi razbremenili delo policije, tožilstev in sodišč ter olajšali raziskave in razvoj na področju rabe v medicinske namene. V Levici menijo, da ne bi doživeli drastičnega povečanja rednih uživalcev, saj imajo mladi po uradnih raziskavah že zdaj izjemno lahek dostop do trave.
Raziskave namreč kažejo, da se lahko do konoplje brez težav v manj kot 24 urah dokoplje več kot polovica mladostnikov.
"Zato menimo, da bi bilo tako za uporabnike kot za širšo populacijo bolj smotrno, da je konoplja dostopna legalno in na strogo reguliranem trgu, namesto sedanjega stanja, ko se jo preprodaja na črnem trgu brez vsakršnega nadzora nad kakovostjo in vsebnostjo psihoaktivnih in drugih snovi," so še zapisali.
Ministrstvo za zdravje opozarja: kajenje ubija.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih