Danes se slovenski državni vrh poklanja preminulemu nekdanjemu predsedniku ZDA Jimmyju Carterju.
Slovenski državni vrh se danes poklanja v nedeljo preminulemu nekdanjemu predsedniku ZDA Jimmyju Carterju. Premier Robert Golob ga je označil za enega največjih in najbolj spoštovanih svetovnih voditeljev, predsednica republike Nataša Pirc Musar pa je podobno kot na zunanjem ministrstvu izpostavila njegovo predanost miru in humanitarnosti.
"Ostal nam bo v večnem spominu po svojem neizmernem humanitarnem delu, po boju za človekove pravice in dostojanstvo najbolj ranljivih," je v izjavi na omrežju X sporočil premier Golob, ki meni, da je Carter s svojim delom pokazal diplomacijo v najboljšem pomenu besede.
"Njegovo delo na Bližnjem vzhodu je zapuščina, ki je sploh v trenutnih grozovitih razmerah, ki smo jim priča v Palestini, še toliko bolj pomembna in vredna posnemanja," je dodal. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je izpostavila Carterjevo neumorno predanost miru in humanitarnim vrednotam, ki da ostajajo trajna dediščina. "Moje misli so z družino Carter in Američani," je dodala na omrežju X in v imenu Slovenije izrekla sožalje.
Tudi na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve so na omrežju X izpostavili pomen "vseživljenjske predanosti miru, človekovim pravicam ter humanitarnih prizadevanj" Carterja, ki da bodo še naprej navdihovale ljudi. Tako državljanom ZDA kot njegovi družini in bližnjim so izrekli sožalje.
#USA - #RDC | À la suite du décès, le dimanche 29 décembre, de M. Jimmy Carter, 39 ème président des #USA, le Président de la République Félix Tshisekedi exprime sa compassion à l’endroit du peuple américain et de sa famille.
— Présidence RDC 🇨🇩 (@Presidence_RDC) December 30, 2024
Le Président Félix Tshisekedi rend hommage à cet… pic.twitter.com/pitoX2gSOx
Nekdanji predsednik ZDA se je poslovil v nedeljo v 101. letu starosti
39. predsednik ZDA Jimmy Carter se je poslovil v nedeljo v 101. letu starosti. Na čelu države je bil demokratski politik med letoma 1977 in 1981, ko je med drugim uspešno posredoval pri dosegi mirovnega dogovora med Egiptom in Izraelom.
Državo je vodil tudi v času krize s talci v Iranu, visoke inflacije, pomanjkanja bencina in energetske krize. V kasnejšem življenju si je neutrudno prizadeval za mir, okolje in človekove pravice, za kar je leta 2002 prejel Nobelovo nagrado za mir.
Novo na Metroplay: Juš Milčinski o vodenju Malih sivih celic in kakšen mora biti avtor humorističnih vsebin