Izjemna najdba sredi Ljubljane: gre za pravo redkost in veliko dragocenost!

6. 1. 2025, 07:00 | Ma.Po.
Deli
Izjemna najdba sredi Ljubljane: gre za pravo redkost in veliko dragocenost! (foto: Bobo/Ma.Po./fotomontaža)
Bobo/Ma.Po./fotomontaža

Najdba je dragocen opomnik na bogato dediščino, ki se skriva pod današnjo Ljubljano. Na ogled je v Narodnem muzeju.

Med številnimi arheološkimi odkritji, ki razkrivajo bogato zgodovino rimskega mesta Emona, posebej izstopata dobro ohranjeni slonokoščeni lutki iz druge polovice 3. stoletja n. št. Ti sta na ogled v okviru stalne muzejske razstave z naslovom Zgodbe s stičišča svetov v Narodnem muzeju Slovenije na ljubljanski Muzejski ulici.

Lutki iz same prestolnice imperija

Gre za izredno redek ohranjeni primer otroških igrač iz rimskega obdobja, katerih najdba ponuja dragocen vpogled v vsakdanje življenje in kulturo antičnega Rima.

Lutki, ki so ju našli v grobu deklice iz premožne emonske družine ob Karlovški cesti, sta bili že v svojem času prava dragocenost. Izdelani sta iz slonovine — zaradi svoje lepote in redkosti v antičnem svetu zelo cenjenega materiala. Imata gibljive sklepe v ramenih, komolcih, bokih in kolenih, arheologi tudi domnevajo, da sta bili pobarvani z živimi barvami, kar bi ju še dodatno oživilo in povečalo njuno vrednost kot igrači in okrasni predmet.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Narodni muzej Slovenije (@narodnimuzejslovenije)

Na podlagi visoke kakovosti izdelave iz najboljših delavnic tistega časa so strokovnjaki ugotovili, da najverjetneje izvirata iz Rima, tedanje prestolnice imperija. Čas njunega nastanka in uporabe so določili po značilni pričeski: lase sta imeli počesane za ušesa in spuščene do ramen, kar je bila priljubljena moda v 3. stoletju.

Res sta posebni

Rimske deklice so se igrale z različnimi lutkami, običajno izdelanimi iz keramike, lesa, kosti ali voska, slonokoščeni primerki pa so bili redkost, dosegljiva le najbogatejšim. Tako kot danes so tovrstne igrače služile igri in učenju družbenih vlog, saj so pogosto predstavljale odrasle figure.

Narodni muzej Ljubljana rimski puncki
Uredništvo

Rimske deklice so pred poroko svoje otroške igrače darovale bogovom, kar je simboliziralo njihov prehod v odraslost. Tudi zato jih arheologi zelo redko najdejo v grobovih, kar daje ljubljanski najdbi še večjo vrednost.

V ljubljanskem oziroma emonskem primeru sta bili lutki najverjetneje v grob dodani kot simbol otroštva, ki je bilo prezgodaj prekinjeno, zato imata tudi čustveno vrednost.

Narodni muzej Ljubljana rimski puncki

Rimski lutki sta na ogled v okviru stalne razstave "Zgodbe s stičišča svetov" v prvem nadstropju Narodnega muzeja.

Uredništvo
Neverjetna najdba: naključno naleteli na stopinje dinozavrov izpred 166 milijonov let