Nekdanji župan uvaža delovno silo iz tretjih držav? Pod takšno pretvezo jih zvabi v Slovenijo

28. 3. 2025, 12:20 | Vir: STA
Deli

Zasnoval je mehanizem, ki omogoča tih uvoz tuje delovne sile.

Izobraževalni zavod Svarog, v katerem deluje tudi nekdanji mariborski župan Andrej Fištravec, se, kot kaže, ukvarja tudi s posredovanjem tuje delovne sile, so razkrili v oddaji Tarča na TV Slovenija. Fištravec sicer vztraja, da je njihova osnovna dejavnost učenje jezika, "potrebe na trgu pa dajejo možnost" pomagati delodajalcem najti delavce.

Uvažanje delovne sile iz tretjih držav pod pretvezo študija

Svarog ponuja programe za učenje jezika, pa tudi usposabljanja, na primer za voznike tovornjakov ali avtobusov, varilce in gostinske delavce za državljane držav v razvoju. A Svarog tuje študente ponuja kot delovno silo iz tretjih držav domačim podjetjem.

Fištravec naj bi Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje pošiljal predstavitve indijskih študentov, ki naj bi prišli k njim, da bi se učili slovenščine za nadaljevanje študija na slovenskih univerzah, a jih bolj zanima iskanje dela. Kot je pojasnil, imajo študentske napotnice.

Močno bo zapihalo, zaradi burje prižgali oranžno opozorilo. Kdaj se bo umirilo?

Nekdanji mariborski župan je ob tem vztrajal, da je Svarog v prvi vrsti izobraževalni zavod. "Naša osnovna dejavnost je učenje tujih jezikov ali pa učenje slovenskega jezika, smo registrirani za to. Same potrebe na trgu pa dajejo možnost, da bi pomagali delodajalcem najti manjkajoče delavce," je odgovoril.

Andrej Fištravec
Nekdanji mariborski župan Andrej Fištravec naj bi uvažal tujo delovno silo pod pretvezo študija.
Andreja Seršen Dobaj/STA

Posnetki, ki jih je pridobila Tarča, kažejo, da je ta dejavnost Svaroga, čeprav ni registriran kot agencija za posredovanje delovne sile, v polnem razmahu, zato se zastavlja vprašanje, ali ne gre za inovativen način uvažanja delovne sile iz tretjih držav pod pretvezo študija, na podlagi katerega lahko tujec dobi dovoljenje za začasno prebivanje.

"Če so študentje, potem lahko delajo prek študentskih napotnic. Zakonsko gledano študent lahko pride, ker pride študirat. Če on v času, ko bi moral študirati, najde delodajalca, lahko spremeni status, se pač zaposli in potem ni več študent," je dejal Fištravec.

Na ministrstvu za visoko šolstvo po poročanju Tarče priznavajo, da "obstaja problem t. i. fiktivnih tujih študentov, katerih primarni namen ni študij". V zadnjih letih je poskočilo število vpisov študentov iz držav, kot so Indija, Bangladeš in Pakistan, vendar le redki napredujejo v drugi letnik.

Direktor zavoda Svarog je sicer Marko Kovačič, ki je bil v času Fištravčevega županovanja njegov svetovalec. Pred leti je bil pravnomočno obsojen na 15 mesecev pogojne zaporne kazni zaradi goljufije, pa tudi zaradi kršenja pravic zaposlenim na Zavodu Svarog in v družbi Svarog zaradi neplačevanja socialnih prispevkov. Kovačič je izjavo za Tarčo zavrnil.

Vse več je izkoriščanja tuje delovne sile v Sloveniji

V Sloveniji sicer že nekaj dni odmevajo tudi medijsko razkritje nesprejemljivih bivalnih pogojev filipinskih voznikov avtobusov pri nas, pa tudi zgodbe o delavcih iz Azije, ki agencijam za posredovanje dela za prihod v Slovenijo plačajo več tisoč evrov, nato pa tukaj delajo v izkoriščevalskih pogojih.

V stanovanju v Celju je živela vse življenje, zdaj mora ven: kovčke mora spakirati, ker se je upokojila