Ena najboljših slovenskih športnic, ki se že intenzivno pripravlja na naslednje veliko plezalno tekmovanje, bo za dober namen stopila iz svoje rutine treniranja.
Maja bodo po svetu že desetič tekli za tiste, ki ne morejo, vnovič tudi na ljubljanskem teku Wings For Life. Na dosedanjih tekih je sodelovalo prek milijon ljudi, za iskanje zdravila za poškodbe hrbtenjače pa so s startninami zbrali več kot 38 milijonov evrov. Letošnje izvedbe se bo udeležila tudi olimpijska šampionka Janja Garnbret.
Kot so sporočili organizatorji, se bodo tekači na startni črti zbrali 7. maja in s startninami ter z donacijami že desetič zbirali sredstva za raziskave poškodb hrbtenjače. Za ta namen gredo vsa zbrana sredstva. Do jubilejnega desetega teka je tako še manj kot sto dni.
"Ne tečem ravno veliko, tek ni reden del moje trening-rutine, a ko tečem, tečem z razlogom," je dejala najboljša športna plezalka na svetu Janja Garnbret, ki se bo letos pridružila tekačem.
Športnica se sicer trenutno intenzivno pripravlja na na svetovno prvenstvo v plezanju, ki bo od 1. do 12. avgusta potekalo v Bernu.
Kot je razkrila v nedavnem intervjuju za Metropolitan.si, si je zadala cilj, da bo na tekmovanju osvojila naslov svetovne prvakinje.
Ko tekača ujame zasledovalno vozilo, je zanj tek končan
Tekači po vsem svetu startajo istočasno in pol ure po začetku teka jim začnejo do potankosti usklajeno slediti zasledovalna vozila. Ta so opremljena z najsodobnejšo satelitsko tehnologijo in ves čas povezana s kontrolnim centrom v Avstriji.
Njihova hitrost se skozi čas teka postopno zvišuje. Začnejo s 14 kilometri na uro, po dveh urah vozijo s hitrostjo 18 kilometrov na uro, nato pa nekoliko pospešijo in po štirih urah že vozijo s hitrostjo 34 kilometrov na uro.
Pri tej hitrosti vztrajajo, dokler ni ujet zadnji tekmovalec na njihovi trasi. Ko tekmovalca zasledovalno vozilo ujame, je tek končal, njegov rezultat pa predstavlja pretečena razdalja.
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven