Uredništvo | 18. 11. 2024, 09:08
V Sloveniji zrasel večstanovanjski objekt iz ... lesa! Ne boste verjeli, kako hitro so ga zgradili
Novi, leseni objekt v Sežani bo v treh etažah ponujal kar 16 stanovanj, njegova gradnja pa je bila zaključena v rekordnem času - pod streho je bil spravljen v enem mesecu.
Po podpisu pogodbe z investitorjem Gradbena oskrba in izjemno hitri pridobitvi vseh potrebnih dovoljenj je proizvodnja lesene montažne gradnje že avgusta letos stekla, gradnja pa se je začela v začetku septembra in bila dokončana v zgolj mesecu dni. Ta hitro izvedena gradnja predstavlja pomemben korak naprej v gradbeni industriji, saj dokazano zmanjšuje čas gradnje in povečuje učinkovitost celotnega procesa.
Ena glavnih prednosti, ki jih ponuja lesena montažna gradnja, je visoka stopnja prefabrikacije. Ta pristop se močno razlikuje od tradicionalne metode gradnje, kjer večji del del poteka neposredno na gradbišču.
Pri montažni gradnji večino konstrukcijskih elementov izdelajo v tovarni, kjer so podvrženi strogemu nadzoru kakovosti in so oblikovani z uporabo najsodobnejših proizvodnih tehnologij. Takšen način proizvodnje omogoča večjo natančnost in doslednost pri izdelavi posameznih gradbenih elementov, saj so ti narejeni v kontroliranih pogojih, brez vpliva vremenskih razmer, poroča Dnevnik.
Poleg tega montažna gradnja omogoča bistveno hitrejšo izvedbo celotne strukture na terenu. Ker so skoraj vsi gradbeni elementi že vnaprej pripravljeni, je sestavljanje na gradbišču hitro in učinkovito.
To pomeni manj napak, manjša potreba po dodatnem popravljanju, predvsem pa nižji stroški, ki nastanejo zaradi morebitnih napak ali zamud. S tem je tudi zmanjšana potreba po številnih različnih vrstah delavcev na gradbišču, kar pripomore k večji varnosti na delovišču.
Poleg hitrosti sicer lesena gradnja prinaša še več drugih prednosti: les kot naravni material zagotavlja odlično toplotno izolacijo, uravnava vlago v prostoru, izboljšuje kakovost zraka in ustvarja zdravo ter prijetno bivalno okolje. V soraj nič-energijski zasnovi z energijsko porabo pod 15 kWh na kvadratni meter površine, kar pomeni minimalne stroške ogrevanja in hlajenja.
Bi lesena gradnja lahko predstavljala rešitev za stanovanjsko problematiko?
Ker se v Sloveniji soočamo s pomanjkanjem stanovanj, za gradnjo novih pa je potreben daljši čas, bi z možnostjo hitre postavitve in prilagodljive zasnove prav gradnja lesenih večstanovanjskih objektov pomagala reševati stanovanjsko problematiko, Jelovica, ki je stanovanja postavila, ima že skoraj 120 let izkušenj v oblikovanju lesenih domov.
Lesena gradnja sicer omogoča gradnjo na območjih, kjer bi bila klasična gradnja statično zahtevnejša. V primeru nadgradnje bi sicer lahko predstavljala celo edino rešitev. Lesena gradnja sicer omogoča tudi manjše potresne obremenitve in to poveča varnost objekta, predstavlja pa tudi pravo izbiro na poti do trajnostne prihodnosti.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču