13. 7. 2023, 17:08 | Vir: STA
Slovenski milijonar kupil podjetje, ki je zraslo na pogorišču propadle Mure: bodo delavke končno prejele pošteno plačilo?
V podjetje je vložil več kot pol milijona evrov, da so lahko poplačali dolgove, s tem pa postal njegov večinski lastnik.
Podjetje Elektronček v lasti Joca Pečečnika, ki je maja napovedal, da bo v oblačilno podjetje Moda Mi & Lan vložil 600.000 evrov za plačilo dolgov, je zdaj postalo 80-odstotni lastnik podjetja. Preostalih 20 odstotkov ima še vedno v lasti donedavni direktor in lastnik Milan Mörec, kažejo podatki na spletni strani Ajpesa.
V težave naj ne bi zapadli po lastni krivdi
Družba Elektronček je pogodbo o nakupu 80-odstotnega deleža podpisala prejšnji teden. Koliko znaša kupnina, še ni znano. Pečečnik je v podjetje za direktorja poslal Marka Hozjana, ki se po navedbah portala ukvarja s kriznim menedžmentom, v poslovodstvo je prišel še Rok Uhan, ki je po pisanju portala eden od dolgoletnih najožjih Pečečnikovih sodelavcev. Oba sta v poslovnem registru pri Ajpesu že navedena kot zastopnika podjetja.
Pečečnik je ob napovedi omenjenega vložka za pokritje dolgov maja izrazil prepričanje, da podjetje v težave ni zapadlo po lastni krivdi in da bi morala še pred njim posredovati država. Poudaril je, da ima podjetje veliko naročil.
Inšektorat v podjetju odkril nepravilnosti
V začetku julija je za portal Necenzurirano povedal, da bodo imeli predvidoma v septembru izdelano oceno, kaj vse je treba narediti, in strategijo, nato pa bodo "tam poskusili kaj dobrega narediti".
Inšpektorat za delo je v podjetju Moda Mi & Lan konec marca ugotovil več ponavljajočih se kršitev in tudi domnevno kaznivo dejanje kršitve temeljnih delavskih pravic. Podjetje namreč zaposlenim ni izplačevalo dodatka za prehrano, prav tako do takrat še ni v celoti izplačalo regresa za leto 2022 in ni nakazalo marčnih plač. Maja so zaposleni nato prejeli preostanek regresa za leto 2022, še pred tem pa tudi plačo za marec.
Čisti dobiček lani upadel
Moda Mi & Lan, ki šiva moške in ženske obleke za različne priložnosti, po navedbah spletne strani podjetja pa ima več kot 130 zaposlenih, je imela lani nekaj manj kot tri milijone evrov čistih prihodkov od prodaje oz. okoli 16 odstotkov več kot predlani. Čisti dobiček pa je upadel, in sicer za okoli 35 odstotkov na nekaj manj kot 41.000 evrov, je razvidno iz objave na Ajpesu.