Za štipendije so namenili 45 tisoč evrov, a zanimanja skoraj ni bilo.
Mariborska občina je lani prvič razpisala kadrovske štipendije, saj želi v mestu zadržati prepotreben kader. Na javni razpis za dodelitev kadrovskih štipendij Mestne občine Maribor za študijsko leto 2024/2025 pa so prejeli le eno prijavo oziroma vlogo, ki je izpolnjevala razpisne pogoje. Tako so podelili le eno kadrovsko štipendijo, čeprav so načrtovali, da bodo jih podelili 15, za to pa so imeli na strani 45 tisoč evrov. Prejema jo študent, ki obiskuje enovit magistrski študijski program medicine, specialist splošne medicine, poroča Mariborinfo.
Kadrovske štipendije Mestne občine Maribor
Na občini so pripravljeni štipendirati specialne in socialne pedagoge, logopede, učitelje, zdravnike, diplomirane in srednje zdravstvenike ter diplomirane medicinske sestre, magistre farmacije, računalnikarje, računovodje, kustose, bibliotekarje, kuharje in natakarje. Prijave po potrebah so lahko oddali javni zavodi, katerih ustanoviteljica je občina.
"Kadrovske štipendije so zagotovo spodbuda mladih k izobraževanju in zaposlovanju v Mariboru, saj je štipendistu poleg mesečne štipendije zagotovljena tudi delovna praksa, po končanem šolanju oziroma študiju pa ima zagotovljeno zaposlitev v javnem zavodu," na občini pozivajo mlade, da se prijavijo na razpis.
Mariborska občina ni edina, ki se sooča s pomanjkanjem kadra: Velenjska občina uvaja deficitarne štipendije za zaposlovanje v javnih zavodih
Velenjska občina uvaja deficitarne štipendije za zaposlovanje v javnih zavodih, saj so se tudi pri njih v zadnjih letih pojavile dodatne potrebe na področju zaposlovanja v javnih ustanovah in pomanjkanje kadrov v specifičnih poklicih, ki so ključni za nemoteno delovanje teh ustanov. Po oceni občine bodo v ta namen v letošnjem proračunu zagotovili 53 tisoč evrov. Kot so sporočili z velenjske občine, je analiza stanja pokazala primanjkljaj usposobljenih strokovnjakov v Zdravstvenem domu Velenje, Vrtcu Velenje, osnovnih šolah ter Centru za vzgojo, izobraževanje in usposabljanje Velenje.
S sprejetim odlokom o štipendijski shemi v velenjskem mestnem svetu bodo mladim zagotovili finančno podporo za izobraževanje v deficitarnih poklicih, kar bo pripomoglo k dolgoročni stabilnosti kadrovskih struktur v ključnih sektorjih, kot so zdravstvo, šolstvo, predšolska vzgoja in gospodarstvo, ki so nujni za uspešno prestrukturiranje zaradi izstopa iz premoga. Pomanjkanje ključnih kadrov, kot so medicinske sestre, zdravstveni tehniki, vzgojitelji predšolskih otrok, osnovnošolski učitelji, specialni pedagogi in rehabilitacijski strokovnjaki, zlasti tistih, ki delujejo z otroki s posebnimi potrebami, resno ogroža kakovost in dostopnost javnih storitev za občane Velenja.
Z omenjenim odlokom občina letos začenja tudi z dodeljevanjem štipendij za deficitarne poklice v javnih zavodih. Štipendije za dijake bodo financirali v višini 150 evrov mesečno, študentom pa v znesku 300 evrov mesečno.
Velenjski župan Peter Dermol bo na predlog urada za družbene dejavnosti vsako leto s sklepom odločil, ali bo v posameznem šolskem oziroma študijskem letu izveden razpis za štipendije za deficitarne poklice v javnih zavodih. Javni zavodi pa bodo po koncu šolanja oziroma študija zaposlili štipendiste za obdobje prejemanja štipendije. Pogoj za pridobitev štipendij za deficitarne poklice v gospodarstvu in za aktivno delovanje v velenjski občini je stalno prebivališče v Mestni občini Velenje, vendar ta pogoj ne velja za štipendije za deficitarne poklice v javnih zavodih, so še zapisali na velenjski občini.
Vse več potrebe po nekaterih kadrih zaznavajo tudi na državni ravni: za štipendije za deficitarne poklice razpisanih več kot štiri milijone evrov
Tudi Javni štipendijski, razvojni in preživninski sklad razpisuje štipendije za deficitarne poklice za prihodnje šolsko leto. Z razpisom želijo mlade spodbuditi za vpis v izobraževalne programe za poklice, ki jih primanjkuje na trgu. Razpis je vreden 4.444.560 evrov, vlogo pa bo mogoče oddati od 1. avgusta do vključno 30. septembra.
Seznam nabora poklicev, ki veljajo za deficitarne, se spreminja. Januarja je vlada sprejela novo politiko štipendiranja za obdobje 2025-2029, ki je na seznam dodala nove poklice, za katere je v tem obdobju zaznati razkorak med trenutnim in prihodnjim številom razpoložljivih kadrov in predvideno ponudbo delovnih mest, so pojasnili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Tudi letos je cilj dodeliti štipendijo tisoč štipendistom, mesečna višina štipendije pa znaša 123,46 evra in se po navedbah ministrstva spreminja na podlagi predpisov o usklajevanju transferjev posameznikom in gospodinjstvom v Republiki Sloveniji.
Štipendije za dijake, ki izberejo naslednje deficitarne poklice
Štipendijo za deficitarne poklice bodo lahko pridobili dijaki, ki bodo prvič vpisani v prvi letnik sledečih izobraževalnih programov: izdelovalec kovinskih konstrukcij, inštalater strojnih inštalacij, oblikovalec kovin-orodjar, strojni mehanik, avtokaroserist, avtoserviser, pek, mesar, geostrojnik rudar, tapetnik, papirničar, steklar, kamnosek, zidar, klepar-krovec, izvajalec suhomontažne gradnje, tesar, slikopleskar-črkoslikar, pečar - polagalec keramičnih oblog, gospodar na podeželju, vrtnar, cvetličar, hortikulturni tehnik, gozdar, gastronom hotelir, dimnikar, tehnik steklarstva, geotehnik in gastronomsko-turistični tehnik.
Štipendijo bodo lahko pridobili tudi dijaki, ki se izobražujejo v dvojezičnih programih. Štipendirani programi, ki se izvajajo v italijanskem jeziku, so predšolska vzgoja, ekonomski tehnik, računalnikar, oblikovalec kovin-orodjar, avtoserviser in gastronom hotelir. Programi, ki se izvajajo v madžarskem jeziku, pa so inštalater strojnih inštalacij, avtoserviser, elektrikar, pečar-polagalec keramičnih oblog, mehatronik operater, gastronom hotelir, predšolska vzgoja in ekonomski tehnik.
Pozor: štipendija za deficitarne poklice ni enako kot kadrovska! Ne gre prejemati obeh!
Na ministrstvu so še poudarili, da prejemanje štipendij za deficitarne poklice ne vpliva na višino otroškega dodatka in na višino plačila dohodnine. Dijak, ki prejema tovrstno štipendijo, lahko hkrati prejema tudi državno ali Zoisovo štipendijo, ne more pa prejemati kadrovske štipendije. Štipendija lahko tudi miruje, če dijak ponavlja letnik, vendar ne dlje kot eno leto, so še zapisali.