N. V. | 10. 7. 2022, 11:57

Kaj konkretno odločitev ustavnega sodišča prinaša v življenja istospolnih parov?

Profimedia

Bomo o tem še enkrat na referendumu odločali državljani? Koliko posvojitev sploh beležimo v Sloveniji? Odgovore je podala pravnica Mateja Resnik Strozak.

Še vedno odmeva odločitev ustavnih sodnikov, ki tudi istospolnim partnerjem omogoča klasično poroko in dovoljuje tudi posvojitev otrok. Slovenija je s tem postaja 14. članica Evropske unije, ki izenačuje status in pravice vseh parov.

Zgodbe mavričnih družin

Spoznajte pravnico Matejo Resnik Strozak, specializirano za varstvo človekovih pravic in zagovornico gejevskega para, ki želi ostati anonimen. Po poročanju portala 24ur so skupaj na Ustavnem sodišču dosegli prelomno sodbo glede mavričnih družin.

Kot za 24ur pravi Resnikova: "Za njih je ustavno sodišče sprejelo pomembno sporočilo. In sicer da njihova družina v ničemer ni drugačna kot družina njihovih vrstnikov, ki imajo raznospolna starša."

Njihova zgodba se vleče že leta. Gre za par, ki je v tujini posvojil prvega otroka in v domovini kasneje legaliziral status družine.

Pred 6 leti sta doma zaprosila za posvojitev drugega, a so jih zavrnili na vseh ravneh odločanja; centru za socialno delo, ministrstvu za delo in Upravnem sodišču, poroča portal 24ur. Zato so se z odvetnico obrnili na Ustavno sodišče in po treh letih dočakali sodbo.

Kot je za 24ur dejala Resnikova: "Zelo nestrpno smo pričakovali to odločitev. Večkrat je bila odločitev na seji ustavnega sodišča, vsakič smo se slišali in vsakič trepetali, kaj se bo zgodilo. Namreč človekove pravice, sploh za istospolne pare, niso avtomatizem. Za vsako se je bilo treba boriti in si jo izboriti. Tako, da seveda, ko sem ju poklicala sta bila prezadovoljna in presrečna." 

Manj kot 50 posvojitev na leto 

Vsebinsko gre sicer za dve različni odločitvi. Prvo, da lahko klasično zakonsko zvezo sklene vsak par, ne glede na spol. In drugo, da lahko istospolni pari, tako kot raznospolni, kandidirajo za posvojitev.

Odločitev je razklala politično levico in desnico, konservativno katoliško sredino, ki je pred leti o tem dobila referendum, pa dvignila na noge.

Aktualna vlada po poročanju 24ur napoveduje, da se bo Slovenija v kratkem pridružila progresivnim zahodnim državam.

In o kakšnih številkah posvojitev se pri nas sploh pogovarjamo? Zelo nizkih, pišejo na portalu 24ur. Po zadnjih javno dostopnih podatkih je vseh posvojitev manj kot 50 na leto.

Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice