N. V. | 21. 3. 2023, 09:01
Kaj počnemo na mobilnih telefonih? Vse več Slovencev ga ima, a telefoniramo vedno manj
Vedno več ljudi uporablja mobilne telefone, a raziskave kažejo, da kličemo manj in telefoniramo krajši čas.
Uporabniki v Sloveniji so v zadnjem lanskem četrtletju iz domačih mobilnih omrežij opravili manj odhodnih klicev in manj telefonskega prometa.
Poslali so tudi manj SMS-ov. MMS-ov je bilo približno toliko kot leto prej, prenos podatkov pa se je povečal.
Uporabnikov mobilnega omrežja vse več
Ob koncu zadnjega četrtletja lani je bilo v Sloveniji skoraj 2.675.000 uporabnikov mobilnega omrežja. Na letni ravni se je njihovo število dvignilo za 3 odstotke. Več je bilo tako naročnikov kot predplačnikov. Rast je bila največja pri poslovnih naročnikih, in sicer 4-odstotna.
Uporabniki klicali manj in telefonirali krajši čas
Skupno je bilo iz slovenskih mobilnih omrežij zaznanih več kot 483 milijonov odhodnih telefonskih klicev. To je bilo za 3 odstotke manj kot v istem četrtletju leto prej, pri čemer je bilo število domačih odhodnih klicev prav tako manjše za 3 odstotke. Število mednarodnih odhodnih klicev je ostalo na enaki letni ravni.
Skupno je bilo izmerjenih skoraj 22 milijonov ur odhodnega prometa iz slovenskih mobilnih omrežij oziroma za 7 odstotkov manj kot v istem četrtletju leto pred tem. Domači promet je prav tako upadel za 7 odstotkov, mednarodni pa za 8 odstotkov.
Vedno manj pišemo sporočila
Poslanih je bilo skoraj 566 milijonov SMS-ov, kar je bilo za 7 odstotkov manj kot v 4. četrtletju 2021. Zasebni uporabniki so jih poslali za 9 odstotkov manj, poslovni uporabniki za 2 odstotka manj.
Poleg tega so uporabniki poslali tudi skoraj 31 milijonov MMS-ov ali približno toliko kot leto prej.
Prenos podatkov raste
Prek mobilnega omrežja je bilo prenesenih več kot 94 milijonov gigabajtov podatkov, kar je največ doslej.
Uporabniki, tako poslovni kot zasebni, so prenesli za 44 odstotkov več podatkov kot v zadnjem četrtletju leto prej.
Več samo priključkov do interneta prek optičnega dostopa
Ob koncu zadnjega četrtletja 2022 je bilo v Sloveniji za dostop do interneta v uporabi skoraj 683 tisoč širokopasovnih priključkov ali za 2 odstotka več kot leto prej.
Povečalo se je samo število priključkov z optičnim dostopom, za 9 odstotkov, in doseglo več kot polovični delež med vsemi širokopasovnimi priključki, poroča Statistični urad Republike Slovenije.
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj