M. M. | 18. 7. 2022, 11:55

Kaj se je dogajalo v gorah ob udaru strele in kakšne so posledice nesreče?

Profimedia/Gorska reševalna zveza Slovenije

Skupino pohodnikov, ki jih je ob sestopu s Triglava presenetila nevihta in je vanje večkrat udarila strela, so gorski reševalci prepeljali v dolino.

Eno najobsežnejših gorskih reševalnih akcij, v kateri je sodelovalo okoli 50 gorskih reševalcev, je prekinilo neurje. Transport nesrečnikov v dolino so nadaljevali naslednji dan, ko je prva skupina poškodovancev s policijskim helikopterjem ob spremstvu gorskih reševalcev s Kredarice poletela že pred šesto uro zjutraj. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Slovenska policija (@police_slovenia)

Poškodovane pohodnike so prepeljali v zdravniško oskrbo v SB Jesenice, drugi ponesrečenci pa so bili kasneje v več letih prepeljani v UKC Ljubljana. V zaključnem delu akcije je helikopter s Kredarice v Mojstrano opravil še prevoz moštva gorskih reševalcev, ki so noč s ponesrečenimi prebili na Kredarici. Ves čas je bila v pripravljenosti tudi posadka helikopterja Slovenske vojske, če bi bila potrebna dodatna pomoč.

Razmetani po skalovju

"Med hojo pohodnikov, ki so hodili v več manjših skupinah, je začelo rahlo deževati, goro pa je prekrila gosta megla. Nato je udarila strela, vsi pohodniki so se odpeli od jeklenice in se od nje nekoliko odmaknili. Prav tako je večina izklopila mobilne telefone. Udar strele je pohodnike razmetal po skalovju, pri čemer so bili nekateri bolj, drugi pa manj telesno poškodovani. V vsaj dveh primerih je šlo za neposreden udar strele v človeka. Trije pohodniki so obležali nezavestni. V eno žensko naj bi strela udarila dvakrat," so nesrečni sestop pohodnikov v dolino opisali na PU Kranj.

Pohodniki so takoj po udaru strele sami poklicali pomoč: "Med udeleženci nesreče je nastopila panika in zmeda. Razmere na gori so bile zaradi velikega števila poškodovanih kritične, vreme pa izredno slabo. Vsi pohodniki so bili primerno opremljeni za gore. Ob 19.15 je bilo ugotovljeno, da zaradi vremenskih razmer klasično reševanje ni mogoče, zato so se reševalci odločili, da ponesrečenci noč prebijejo v planinski koči, z izjemo dveh, ki sta bila lahko edina odpeljana v zdravstveno ustanovo. Prevoz je opravil policijski helikopter."

Vsem, ki hodite v hribe, gorski reševalci priporočajo, da pred odhodom na turo večkrat in na različnih zanesljivih virih preverite vremensko napoved, predvsem pa se v hribe odpravite zgodaj zjutraj, ker so v popoldanskem poletnem času možne nevihte.

Posledice udara strele

Miha Primc, podpredsednik gorske reševalne zveze, svetuje, da se poleti, ko so popoldanske nevihte zelo verjetne, odpravimo v gore dovolj zgodaj. "Izbirajmo poti, ki smo jim kos, s seboj imejmo topla oblačila (v petek so se temperature spustile do štirih stopinj) in zadostne količine vode in hrane," je povedal.

Poškodbe zaradi strele so lahko zelo različne, od lahkih do smrtnih. V gruči obstaja velika možnost, da bo poškodovanih veliko, zato je varneje hoditi razpršeno.

"Najbolj se bojimo motenj srčnega ritma, ki so zelo pogoste, potrebno je oživljanje. Značilne so tudi opeklinske rane tam, kjer električni tok vstopi v telo in iz njega izstopi. Praviloma so zelo hude in globoke. Pogosto je mravljinčenje. Zaradi piša strele človeka lahko vrže nekaj metrov stran in se tudi pri tem poškoduje," je razložil zdravnik in gorski reševalec dr. Primož Trunk, ki je bil del sobotne dežurne reševalne ekipe.

V konkretnem primeru je poleg treh, ki so bili nekaj časa v nezavesti, večina čutila mravljinčenje, nekaj je bilo tudi opeklinskih ran.

Slovenija je na za udare strel najbolj izpostavljenem območju Evrope, v povprečju jih naštejejo okoli 45.000 letno.

V človeka strele udarijo redko, pa vendar beležimo tudi zelo hude posledice, saj je v zadnjih letih umrlo nekaj Slovencev, ki so imeli bližnje srečanje s to ogromno količino energije. 

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj