Število zavarovanih oseb, ki bodo lahko uveljavljale storitve v teh ambulantah, ni omejeno, so poudarili na ministrstvu za zdravje.
V prihodnjih dneh bodo pri javnih zdravstvenih zavodih, kjer zaradi pomanjkanja zdravnikov izbira splošnega osebnega zdravnika ni mogoča, začeli vzpostavljati ambulante za neopredeljene zavarovane osebe. Gre za začasen ukrep, ki naj bi veljal do 31. decembra 2024 z možnostjo podaljšanja.
Kdo se lahko zglasi v takšni ambulanti?
Zavarovana oseba, ki je stara nad 19 let in nima izbranega osebnega zdravnika v splošni dejavnosti, potrebuje pa zdravstvene storitve ali druge pravice (na primer bolniški stalež, recept za zdravilo, naročilnico za medicinski pripomoček ...), se lahko zglasi v tej ambulanti.
Praviloma se zavarovana oseba zglasi v ambulanti za neopredeljene v tistem zdravstvenem domu, kjer je imela izbranega osebnega zdravnika, saj je tam tudi vsa njena zdravstvena dokumentacija. Ko bo zavarovanec prvič uveljavljal storitve ambulante, bo hkrati podpisal tudi ustrezno listino o izbiri te ambulante.
"Zavarovana oseba torej izbira ambulanto in ne zdravnika, zato ni predvideno, da bi hodila v ambulanto zgolj zaradi podpisa listine, če hkrati ne potrebuje zdravstvenih in drugih storitev."
Več načinov naročanja
Za termin v ambulanti se lahko naroči elektronsko, prek elektronske pošte ali spletnih strani javnega zavoda, telefonsko ali osebno.
Javni zavodi bodo objavili na spletnih straneh kontaktne podatke svojih ambulant za neopredeljene, skupni seznam ambulant za neopredeljene z obsegom programa splošne oziroma družinske medicine je objavljen na spletni strani Ministrstva za zdravje in tudi na portalu za zavarovane osebe ZZZS.
Ambulante za neopredeljene: koliko jih bo v Ljubljani in kje bodo?