T. R. | 25. 11. 2024, 08:00
V Ljubljani je 552 kamer: preverite, kje so in čemu so namenjene (FOTO)
Trenutno je v Ljubljani nameščenih 552 kamer. Ključne so za obvladanje različnih vidikov mestnega življenja.
V Ljubljani je trenutno nameščenih 552 kamer, ki tvorijo del naprednega sistema za spremljanje prometa in zagotavljanje varnosti v mestnem okolju. Te kamere so ključnega pomena za učinkovito obvladovanje različnih vidikov mestnega življenja, predvsem v povezavi z nadzorom prometa, varnostjo občanov in zagotavljanjem splošnega reda v mestnih središčih. Kje so nastavljene kamere, je videno na zemljevidu.
V naslednji tabeli je videno, za kakšne vrste kamer gre in kakšno
Kakšen je namen izvajanja videonadzora? Kot za Metropolitan odgovarjajo na Mestni občini Ljubljana, v Javnem podjetju Ljubljanska parkirišča in tržnice videonadzor izvajajo z namenom nadzora in vodenja semaforiziranih križišč in prehodov za pešce, zagotavljanja pravilnega delovanja svetlobne prometne signalizacije v večjih križiščih v Ljubljani z največjo dnevno obremenitvijo prevoza vozil, zagotavljanja daljinskega krmiljenja semaforskih naprav ob večjih prometnih zastojih in obremenitvah križišč, zagotavljanja večje varnosti udeležencev v prometu pri krmiljenju sistema z nadzornega centra, spremljanja prometnih tokov, pomoč pri uporabi sistemov, spremljanje in pomoč pri delovanju premičnih zapor in zagotavljanje tehničnega varovanja lastnine.
V nadaljevanju so zapisali: "Spremljanje kamer poteka v sklopu Centra za upravljanje prometa JP LPT. Dostop do centra in posnetkov je ustrezno tehnično varovan, in sicer v skladu z zakoni in pravilniki podjetja. Dostop do žive slike in posnetkov imajo le pooblaščene osebe. Vsi podatki oziroma posnetki se hranijo v Sloveniji in niso posredovani zunaj Slovenije oziroma EU."
Posnetki se hranijo največ mesec dni
Kot pojasnjujejo, so dolžine hranjenja posnetkov določene z zakonskimi podlagami in pravilniki ter tehničnimi zmožnostmi. V praksi to pomeni, da se posnetki hranijo do enega meseca. Vsi posnetki se hranijo le z nameni, ki so določeni za vsako kamero posebej.
Pojasnjujejo še: "Posnetke izročamo le policiji in sodišču, in sicer po uradni dolžnosti, zasežene posnetke pa lahko omenjene službe nato uporabijo kot dokazno gradivo v svojih postopkih. V skladu z ZVOP-2 se vsa posredovanja posnetkov opravljajo skladno z zakonom, za vse postopke so vodene vse predpisane evidence. Posredovanje podatkov se v večini primerov izvaja ob preiskavah kaznivih dejanj, vandalizma, pri razjasnitvi prometnih nesreč. Kamere niso opremljene s sistemi za avtomatsko zaznavanje kaznivih dejanj, algoritmi za avtomatsko prepoznavo ali sledenje osebam ipd." Pri odločanju o postavitvi kamer sledijo načelu nujnosti in načelu minimalnega obsega obdelave osebnih podatkov.
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj