Čeprav dolgoletni prvi mož Mestne občine Ljubljana stolčka, na katerem sedi, ne namerava tako zlahka prepustiti, bo imel na volitvah vendarle tudi nekaj tekmic.
Aktualni ljubljanski župan Zoran Janković je na novembrskih lokalnih volitvah napovedal že šesto kandidaturo za župana Ljubljane. Kandidaturo za volitve, ki bodo 20. novembra, so napovedale tudi ženske, uradno pa že trije kandidati.
Rok za oddajo kandidatur se izteče v četrtek, 20. oktobra.
Bo Ljubljana dobila županjo?
Po uradnih podatkih bodo aktualnega župana na volitvah izzvale tri kandidatke. Med drugim poslanka Levice Nataša Sukič. Je slovenska pisateljica, političarka, lezbična aktivistka in didžejka, za županjo Ljubljane pa je kandidirala že leta 2014. Na spletni strani Levice lahko preberemo, da je po tridesetih letih aktivizma spoznala, da "se boj za pravičnejši svet ne sme ustaviti na mejah civilne družbe. Prenesti se mora v politiko, kjer se sprejemajo odločitve". Kot političarka se želi zavzemati za boj proti revščini in razrednim razlikam: "da bi mladi imeli varno prihodnost; starejši varno starost in dostojne pokojnine; delavci_ke pravično plačilo in soupravljavski delež v podjetjih. In da bi vsi skupaj po letu 2030 še imeli svoj planet!"
Ob njej je kandidaturo najavila tudi zdravnica in nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Tina Bregant. Ta se bo za mesto potegovala kot kandidatka strank SLS in Naša dežela. "Kandidiram, da bo nekaj 10.000 Ljubljančank in Ljubljančanov imelo svojega osebnega zdravnika, pediatra in ginekologa, zato da bo 300.000 občanov Ljubljane dobilo regionalno bolnišnico, zato da bo 300.000 občanov Ljubljane dihalo čistejši zrak z manj prašnimi delci, ki so zlasti posledica težkega prometa," je ob najavi kandidature za županjo Ljubljane napovedala Tina Bregant.
Ob tem je poudarila, da je dosedanji župan Janković za mesto naredil veliko, predvsem na področju infrastrukture, sama pa meni, da lahko veliko prispeva na področju zdravja – čistega zraka, vode, prometa in oskrbe starostnikov.
Iz stranke NSi se je za kandidaturo odločila Mojca Sojar. "Morda Ljubljana ni najlepše mesto na svetu, je pa moje mesto," pravi mestna svetnica Mojca Sojar, ki ji je zaupano vodenje Odbora za gospodarske dejavnosti, turizem in kmetijstvo, lahko preberemo na spletni strani Mestne občine Ljubljana (MOL). Sicer mati petih otrok meni, da je v Ljubljani še veliko prostora za napredek."Meni, da bi nam lahko veliko povedala, če bi njeni kamni, spomeniki, drevesa in stavbe govorili. Sprašuje pa se, ali bi se iz tega kaj naučili ali bi odnesli iz njenih dragocenih razlag kakšno spoznanje več za korake, ki jih moramo po njej in z njo šele narediti," so zapisali na MOL.
Bitko za stolček je napovedala tudi Jasminka Dedić, kandidatka zelene stranke Vesna. Je sodelavka Mirovnega inštituta v Ljubljani, Urada za enake možnosti, Bošnjaške kulturne zveze in aktivna v pobudah za enakopravnost drugačnih. Je tudi predsednica Bošnjaške kulturne zveze Slovenije, zaposlena v Uradu za kohezijsko politiko vlade Republike Slovenije. Kot doktorica znanosti je dejala, da so v stranki odprti za podporo sorodno mislečih strank, civilnih pobud in posameznikov, so zapisali na Dnevniku in razjasnili, da mora njeno kandidaturo potrditi izvršni odbor stranke.
Znanih tudi nekaj protikandidatov
Za župansko mesto se bodo po doslej znanih informacijah potegovali vodja svetniškega kluba SDS Igor Horvat, sekretar Piratske stranke Jasmin Feratović, predsednik zunajparlamentarne stranke Glas za otroke in družine Aleš Primc. Socialdemokrati še niso vložili uradne kandidature, po neuradnih informacijah pa naj bi predlagali Igorja Šoltesa.
Iščemo najlepšega slovenskega župana: pomagajte svojemu favoritu do zmage (ANKETA)
Novo na Metroplay: Kaj lahko pri e-mobilnosti storimo doma, da zmanjšamo tveganje za požar?