A. B. | 5. 1. 2023, 16:50 | Vir: STA
Kdo lahko uporablja falcon in kam je v zadnjih petih letih letel najdlje?
Cena ure letenja znaša 3270 evrov brez DDV.
Vladno letalo falcon je v zadnjih petih letih, med letoma 2018 in 2022, poletelo skoraj tisočkrat. Najbolj pogosto so ga uporabljali v uradu predsednika republike, kabinetu predsednika vlade ter ministrstvih za zunanje zadeve in obrambo, največkrat pa je bilo v zraku v letu 2021.
Podatki ministrstva za obrambo kažejo, da je med letoma 2018 in 2022 falcon poletel 978-krat. Največkrat je bilo letalo v zraku v letu 2021, ko je opravilo 355 poletov. Najbolj prizemljeno pa je bilo v času epidemije covida-19 v letu 2020, ko so ga uporabili 120-krat.
Med uporabniki oziroma naročniki poletov s falconom po številu izstopata urad predsednika republike in kabinet predsednika vlade, med posameznimi ministrstvi pa ministrstvi za zunanje zadeve in za obrambo. Uporabljali so ga tudi na preostalih ministrstvih, nekajkrat pa tudi v državnem zboru.
Kam so leteli najpogosteje?
Falcon je v vseh teh letih najpogosteje letel v Bruselj, velikokrat pa tudi v Strasbourg, Skopje, Prago in Prištino. Med najkrajšimi leti so bili tisti na Dunaj, Split in Sarajevo.
Falcon je poletel tudi na bolj oddaljene destinacije, kot so Mali, Dubaj, Katar in Egipt.
Potem ko so se v javnosti pojavili očitki na račun poleta predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič s falconom na Dunaj, so namreč na ministrstvu za obrambo objavili podatke o vseh poletih vladnega letala v zadnjih petih letih.
Kot pojasnjujejo, so upravičenci za uporabo letala za uradne in delovne obiske v tujini predsedniki republike, DZ, DS, vlade, ustavnega in vrhovnega sodišča ter varuh človekovih pravic in člani vlade. Falcon se lahko uporablja tudi za druge prevoze za potrebe državnih organov. Cena ure letenja s falconom znaša 3270 evrov brez DDV.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem