Kitajci napovedujejo cenejše proizvode, ki naj bi bili kakovostno primerljivi s tradicionalnimi.
Timotej Milanov v komentarju Pozdrav Kitajski v Večeru piše o zelenem prehodu. Avtor poudarja, da so posledice ruske vojne v Ukrajini razgalile, kako globoka je bila Evropska energetska navezanost na Rusijo, zeleni prehod pa se je ponudil kot rešitev. Meni, da ta pot predstavlja nove pasti in sicer možnost prevelike odvisnosti od Kitajske.
"Ta danes že obvladuje trg solarnih panelov, pomemben del pogače si želi odrezati tudi pri evropskem prehodu v e-mobilnost. Ironično, da se bodo lahko tako evropske subvencije za zeleni prehod prelile h kitajskim korporacijam," je zapisal avtor komentarja.
Bomo cenejšo kitajsko ponudbo množično sprejeli Evropejci?
"Napis Made in China je nekoč označeval poceni izdelke sumljive kakovosti, danes je že stalnica tudi na najbolj tehnološko zahtevnih izdelkih, ki sicer še vedno nosijo napise zahodnih blagovnih znamk," je dodal in zapisal, da se pri električnih avtomobilih Kitajcem ponuja priložnost za nov preboj, "saj napovedujejo cenejša vozila z domnevno isto kakovostjo kot tradicionalna imena avtomobilske industrije."
Po besedah avtorja komentarja so si lahko zeleni prehod najprej privoščila predvsem gospodinjstva, ki so boljše strukturirana, zdaj bi pa lahko kitajsko ponudbo zaradi nižje cene z odprtimi rokami sprejeli številni evropski potrošniki. Kitajska je tako na poti, da namesto zgolj proizvodna sila postane primat v tehnološkem razvoju.
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov