Drobni zajedavci so se letos izjemno razmnožili tudi v Ljubljani ...
Ker je bila letošnja zima precej topla, je to pripomoglo k temu, da so tudi klopi postali aktivni prej kot druga leta. Letos naj bi bilo njihovo število tudi neobičajno veliko in visoko nad povprečjem kažejo za zdaj še neuradni rezultati monitoringa klopov, poroča Delo.
Pred njimi naj ne bi bili varni niti v Ljubljani, predvsem na območju Rožnik, Šišenski hrib, na Ljubljanskem gradu in na območju Krajinskega parka Tivoli. Ob tem strokovnjaki opozarjajo tudi na nadpovprečno število klopov, ki prenašajo virus lahko smrtne bolezni klopni meningoencefalitis, ki jo lahko preprečimo le s cepljenjem. Pri pojavljanju klopnega meningoencefalitisa sicer Slovenija spada v sam vrh evropskih držav po pojavljanju, precepljenost pa je pri nas zelo nizka, redno naj bi bilo po podatkih NIJZ z enim odmerkom cepljenih samo 16 odstotkov ljudi.
Kustos Prirodoslovnega muzeja Slovenije dr. Tomi Trilar je ob tem za Delo povedal, da že od januarja naprej beležijo neobičajno veliko število klopov, po neuradni približni oceni naj bi jih bilo letos za vsaj polovico več kot lani.
Na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja pa ob tem pravijo, da je za vsakršne ocene sicer še prezgodaj. Do 22. aprila so sicer obravnavali pet odraslih bolnikov s klopnim meningoencefalitisom, poroča Delo.
Kje je največ zabeleženih primerov lymske borelioze?
Največ zabeleženih primerov lymske borelioze je bilo sicer v občinah Ljubljana, Kranj in Radovljica. Za lymsko boreliozo je v letošnjem letu sicer zbolelo 219, v lanskem letu 2509 in v letu 2022 4007 ljudi.
Za STA je sicer Nadja Šinkovec Zorko z NIJZ poudarila, da je cepljenje smiselno in priporočljivo še posebej za tiste, ki se radi gibljejo v naravi. Izpostavila je, da je preventiva pri tej bolezni še posebej pomembna.
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji