Posamezniki zahtevajo pravico, da lahko nenapovedano obiščejo kmetije in hleve, da se na lastne prepričajo o pogojih, v katerih živijo kokoši, preden kupijo domača jajca.
Pred nekaj več kot tednom dni so v oddaji Tarča razkrili skrivaj narejene posnetke Društva AETP z ene izmed slovenskih farm kokoši nesnic, katere lastnik je pomemben dobavitelj javnim zavodom. Posnetki prikazujejo nehigienične razmere na farmi: na posnetkih so močno nagnetene kokoši z golimi vratovi, neodstranjeni glodavci, npr. miši, trupla v različnih fazah razkroja, na enem izmed trupel so znesena jajca, kokoši stojijo na žičnati mreži, na površinah pa so vidne tudi debele plasti prahu. Posnetki vključujejo dve reji, v manjši meri gre za hlev v Duplici lastnika Jata Emona, večji del posnetkov pa je s kmetije Kaučič iz Gornjih Ivanjcev v občini Gornja Radgona.
Razkritja o pogojih na slovenskih kmetijah omajala zaupanje v domače pridelke
Šokantni prizori so močno omajali zaupanje Slovencev v domače kmetijstvo, kar se odraža tudi v razpravah na družbenih omrežjih. Na Facebooku se je pojavil oglas posameznice, ki išče domača jajca, a s strogo zahtevo: prodajalca bi obiskala nenapovedano, da preveri pogoje, v katerih so kokoši vzrejene.
Objava je, preden jo je avtorica odstranila, sprožila veliko odzivov. Medtem ko so številni obsojali avtorico zapisa zaradi zahteve po nenapovedanih obiskih, ki bi povzročili stres in motili delo kmetovalcev, so nekateri zapisali, da bi si tudi sami želeli imeti možnost nenapovedanih obiskov kmetij, da bi se prepričali o razmerah, v katerih živijo živali. "Če je vse v redu, nimajo česa skrivati," je bil pogost komentar pod oglasom.
Ne posplošujmo! Veliko kmetov vzreja živali v primernih razmerah
Čeprav je jasno, da so razmere na nekaterih kmetijah nesprejemljive, je prav tako pomembno, da ne podležemo posploševanju in da podpremo tiste pridelovalce, ki si prizadevajo za etično in kakovostno pridelavo. V Sindikatu kmetov Slovenije se zavedajo, da posnetki mečejo "slabo luč na domače kmete, ki niso nič krivi", in poudarjajo, da lahko generalizacija in javno nezaupanje, ki ju sprožijo takšni primeri, negativno vplivajo na celoten sektor, tudi na tiste kmete, ki delujejo skladno z visokimi standardi.
Dvig standardov za vzrejo živali
Na ministrstvu za kmetijstvo so napovedali, da bodo še nadgradili prizadevanja za dvig standardov za vzrejo živali v naslednjih mesecih. Med drugim pripravljajo shemo, ki bo podprla rejce, ki zagotavljajo najvišje standarde za živali.
"V preteklem letu smo začeli analizo stanja reje v kletkah in pripravo strategij za prehod na alternativne reje za kokoši nesnice in svinje," pravijo na ministrstvu, kjer si želijo enotne zakonodaje na tem področju v Evropski uniji. Tako so na svetu kmetijskih ministrov v Bruslju dali pobudo komisiji, da nadaljuje pripravo zakonodajnih dosjejev, vezanih na dobrobit živali, med katerimi je tudi dosje na temo reje v kletkah.
Že zdaj pa so na voljo finančne spodbude rejcem, ki redijo živali nad dovoljenimi zakonskimi standardi. Gre za sofinanciranje naložb za prenovo obratov z namenom vpeljave boljših pogojev reje in direktna sredstva, ki jih lahko dobijo rejci za upoštevanje nadstandardov v reji.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih