To bi lahko imelo res hude posledice za naše zdravstvo.
Prvi mož radiologov v ljubljanskem kliničnem centru Dimitrij Kuhelj je več radiologov v slovenskih bolnišnicah pozval h kolektivnemu odstopu, so potrdili v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor, Kuhelj pa je za Mladino potrdil svoj načrt: dejal je, da je stanje v javnem sistemu "katastrofalno". Povedal je, da je lani v UKC Ljubljana izgubil štiri radiologe, ki so jim v zasebnih podjetjih ponudili tri- do štirikratnik plače predstojnika radiološkega oddelka na UKC, zato jih tudi ne obsoja. Razmere so takšne, da je v njih težko delati, predvsem mladi naj bi imeli povsem drugačne, bolj materialne vrednote, zato naj bi se jim bilo nujno prilagoditi, meni.
Delo radiologov v zasebnih klinikah
Enega od radiologov, ki je nedavno zapustil celjsko bolnišnico, so vprašali, kako je v novi službi. Takoj je izstrelil, da je kot dan in noč. Domov ne hodi več izčrpan, zdaj ima energijo in čas za družino. Dela sicer več, ampak urejeno. Radiologi v zasebnih klinikah so namreč plačani po učinku. Več kot naredijo – tudi ponoči ali ob koncu tedna – bolje so plačani. Velja tudi obratno: če manj delajo, manj dobijo.
Medtem imajo v javnih ustanovah norme, ki so po mnenju mnogih tam zaposlenih prenizke. Preiskavo, za katero – vsaj na papirju – porabijo 30 minut, radiologi opravijo v največ 15 minutah. Ko dosežejo prenizko normo, lahko delajo dodatno prek podjemnih pogodb, torej že v osemurnem delovnem času. Drugi gredo popoldan delat za zasebne klinike, ki jih plačujejo prek statusa s.p.
Tako je delo kardiologov v zasebnih klinikah bolj cenjeno in plača je boljša. Nekateri radiologi, ki odhajajo v zasebno zdravstvo, dobijo tudi več kot 10 tisoč na mesec.
Nekateri radiologi pa se z njim ne strinjajo
Ali bo Kuhlju uspelo radiologe po vseh slovenskih bolnišnicah prepričati, da dajo odpovedi, je sicer veliko vprašanje, saj mnogi radiologi v slovenskih bolnišnicah vendarle vidijo prednosti pred zasebništvom. Na portalu Preiskovalno.si so pridobili pisni odziv enega od radiologov na Kuhljev poziv. Njegovemu pozivu nasprotuje – med glavnimi razlogi, zakaj pa je poudaril, da bi to pomenilo konec radiološke stroke, saj "da bo oteženo izobraževanje specializantov radiologije in drugih vej medicine, da bo oteženo znanstveno raziskovalno delo in sodelovanje v pedagoškem procesu na MF in če povzamem: ne morem sodelovati v projektu 'pogajanja' s klinikami in vodstvom javnih zavodov na račun naših bolnikov. Bojim se, da se bo naša stroka preselila v roke koncesionarjev in klinik, ki jo že počasi prevzemajo".
Posledice morebitnega kolektivnega odstopa radiologov
Če bi Kuhelj dosegel kolektivni odstop radiologov, bi to še dodatno poglobil težave, ki jih ima slovensko zdravstvo na področju radiologije. Odhodi radiologov iz javnih zdravstvenih ustanov v zadnjem obdobju namreč predstavljajo enega od bolj perečih problemov slovenskega zdravstva.
Avgusta letos je zlasti odmevala vest o odhodu radiologov iz Splošne bolnišnice Celje. Razlogov naj bi bilo več, vse od preobremenjenosti do slabih odnosov, a resničen razlog najbrž tiči prav v tem, da smo v Sloveniji na področju radiologije v zadnjih letih priča največjemu porastu zasebnih klinik, ki veliko večino prihodkov ustvarjajo na račun javne zdravstvene blagajne, same pa dosegajo rekordne dobičke.
Plače radiologov v javnih bolnišnicah
Radiologi so sicer kot razlog za odpovedi navajali tudi nizke plače, ki da jih silijo v odhode k zasebnikom in dežurstva. Kasneje so v javnost prišli podatki o plačah radiologov v javnih bolnišnicah in Slovenci smo lahko ugotovili, da je resnica ravno nasprotna.
Prav v celjski bolnišnici, kjer so dali odpoved trije radiologi, imajo najvišje plače. Najvišje neto izplačilo je znašalo 4145 evrov, smo poročali. Ker imajo v Celju velike kadrovske težave na radiologiji zdaj sodelujejo s kar 25 zunanjimi sodelavci. Prek podjemnih pogodb in s.p. so jim v septembru izplačali skupno kar 89 tisoč evrov oziroma v povprečju dobrih 3500 evrov. Najvišji znesek je znašal nepredstavljivih 18.500 evrov bruto.
Medtem je v Splošni bolnišnici Nova Gorica, ki jo zapuščajo trije radiologi, povprečna plača redno zaposlenih v septembru znašala 6400 evrov bruto evrov. Eden od njih je prejel več kot 9300 evrov. Tako očitno tudi v tej bolnišnici potrebujejo veliko zunanje pomoči. Imajo deset zunanjih sodelavcev, enemu so izplačali kar 22.435 evrov bruto.
Nekoliko nižje so plače v UKC Maribor, kjer imajo 41 radiologov. Mednje štejejo tudi 11 specializantov in enega sobnega zdravnika. Njihove plače so septembra v povprečju znašale okoli 5250 evrov bruto, najvišji znesek pa 11 tisoč evrov. A so taisti redno zaposleni prek podjemnih pogodb so v povprečju prejeli še dodatnih 3100 evrov.
V novomeški bolnišnici sedem radiologov prejme okoli 7300 evrov bruto plače. Nimajo dodatnih plačil prek podjemnih pogodb. Se pa zato v veliki meri zanašajo na zunanje sodelavce. Teh je kar 24, v septembru pa so prejeli 82.200 evrov oziroma v povprečju dobrih 3400 evrov.
V Splošni bolnišnici Izola imajo enajst radiologov, ki so v povprečju prejeli okoli 6250 evrov bruto plače ter še 1800 evrov prek podjemnih pogodb. 12 zunanjih sodelavcev je v povprečju prejelo dobrih 3300 evrov bruto.
V Murski Soboti je deset radiologov v povprečju dobilo 6800 evrov bruto plače in še okoli 3 tisoč evrov prek podjemnih pogodb. Najvišja plača je znašala skoraj 13 tisoč evrov. Deset zunanjih sodelavcev si je razdelilo v povprečju 2350 evrov.