D. D. | 1. 6. 2023, 06:00
Vse, kar morate vedeti o tem, koliko dni dopusta vam pripada
Pravico plačanega počitka imajo vsi zaposleni. Veste, koliko dni dopusta vam dejansko pripada in v katerih primerih lahko koristite izredni dopust?
Delavec pridobi pravico do letnega dopusta s sklenitvijo delovnega razmerja. Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) navaja, da imajo enake pravice do počitka posamezniki, ki so zaposleni za določen čas ali nedoločen čas, ne glede na to, ali za polni ali krajši delovni čas.
Koliko dni dopusta vam minimalno pripada?
Glede na delavnopravno zakonodajo delavcem pripadajo minimalno štirje tedni dopusta v celotnem letu. Točno število dni plačanega počitka se izračuna glede na število delovnih dni v tednu. Če torej delate 5 dni v tednu, vam pripada najmanj 20 dni, če delate 6 dni v tednu, pa najmanj 24 dni.
Število dni se razlikuje tudi glede na delovno mesto in kolektivno pogodbo. Že v osnovi imajo pravico do več letnega počitka določeni poklici, recimo poklic policaja in medicinske sestre, in sicer na podlagi težjih delovnih pogojev.
Prazniki in dela prosti dnevi, odsotnost zaradi bolezni ali poškodbe ter drugi primeri opravičene odsotnosti z dela se ne štejejo v dneve letnega dopusta.
Komu še pripada več dni dopusta?
Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) določa minimalno število dni dopusta, dodatne dni pa lahko določajo drugi zakoni in kolektivna pogodba. Tako so do več počitka upravičeni delavci, ki delajo v izmenah, koliko točno dobi tak delavec, pa ZDR-1 ne določa.
Največ dodatnih dni dopusta dobijo delavci, ki še niso dopolnili 18 let. Starejši delavci so upravičeni do najmanj treh dodatnih dni dopusta, enako število dni dodatnega dopusta dobijo tudi delavci z najmanj 60-odstotno telesno okvaro in delavci, ki negujejo in varujejo otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Več dopusta pripada tudi staršem, in sicer en dodatni dan za vsakega otroka, mlajšega od 15 let. Najmanj en dodatni dan dobijo tudi krvodajalci.
Izredni dopust
Zaposlenim pripada tudi pravica do plačane odsotnosti z dela zaradi osebnih razlogov. Najmanj en dan in največ sedem dni izrednega dopusta lahko koristite v primeru:
- lastne poroke
- spremstva otroka
- učenca prvega razreda v šolo na prvi šolski dan
- hujše nesreče
- smrti zakonca ali zunajzakonskega partnerja
- smrti otroka, posvojenca ali otroka zakonca ali zunajzakonskega partnerja
- smrti staršev (oče, mati, zakonec ali zunajzakonski partner starša, posvojitelj)
- selitve
Delodajalec izredni dopust zaposlenemu odmeri, če ta zanj zaprosi in predloži ustrezno dokazilo. Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) veleva, da ga je treba porabiti ob nastanku okoliščine, torej ne prej ali pozneje.
Kaj, če vam ne uspe porabiti vsega dopusta?
"Letni dopust je načeloma namenjen izrabi v tekočem letu, vendar naša zakonodaja omogoča prenos neizrabljenega letnega dopusta v tekočem letu tudi v naslednje koledarsko leto, in sicer do 30. junija (oziroma do 31. decembra zaradi odsotnosti zaradi bolezni ali poškodbe, porodniškega dopusta ali dopusta za nego in varstvo otroka). Pri tem je potrebno poudariti, da v tekočem letu obstaja obveznost delavca, da izrabi letni dopust v dolžini najmanj dveh tednov, tega letnega dopusta ni moč prenesti v naslednje koledarsko leto," pravijo na ZSSS (Zveza svobodnih sindikatov Slovenije).
ZDR-1 veleva, da se delavec dopustu ne more odpovedati, prav tako mu ga v primeru ne izrabe delodajalec ne more izplačati, razen v primeru prenehanja delovnega razmerja.
Kaj, če delodajalec ne dovoli pozrabe dopusta?
Delodajalec, ki delavca ne obvesti o odmeri letnega dopusta, se kaznuje z globo od 750 do 2000 evrov. Po zakonu mora delavec v tekočem letu porabiti najmanj dva tedna letnega dopusta, ostale dni ga lahko delodajalec odmeri glede na potrebe v delovnem procesu. Delodajalca, ki delavcu ne zagotovi pravice do letnega dopusta, se kaznuje z globo od 1500 do 4000 evrov.
Kako je v drugih državah?
V večini držav po svetu delavcem pripada 20 dni plačanega dopusta, le v peščici držav delodajalci menijo, da si njihovi zaposleni zaslužijo več dni počitka. Španci lahko koristijo 22 dni dopusta, Francozi pa 25 dni. Največ dopusta imajo zaposleni v Luksemburgu, in sicer v zasebnem sektorju najmanj 26 dni, v javnem sektorju pa kar 32 dni.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem