6. 4. 2022, 08:19 | Vir: STA
Koliko je tujih delavcev pri nas in od kod prihajajo?
Zavod za zaposlovanje je lani zabeležil rekordnih 54.000 vseh vlog. Letos jih bo po napovedi še več.
Zaradi velikega zanimanja delodajalcev za tujo delovno silo - domače namreč primanjkuje in tudi brezposelnost je na eni najnižjih ravni v zgodovini - zavod beleži velik naval tujih delavcev. Po zadnjih podatkih, dostopnih za januar letos, tuji delavci predstavljajo skoraj osmino delovno aktivnih v Sloveniji.
V letu 2021 je bilo največ dovoljenj in soglasij izdanih delodajalcem iz gradbeništva, predelovalnih dejavnosti, prometa in skladiščenja, gostinstva in trgovine, vzdrževanja in popravila motornih vozil. "Večinoma gre za delovna mesta na terenu in pod težjimi delovnimi pogoji, za katera je težje najti kandidate med domačimi iskalci zaposlitve," so izpostavili na zavodu.
Najbolj intenzivno se je tako zaposlovalo zidarje (20,9 odstotka vseh izdanih dovoljenj in soglasij), voznike težkih tovornjakov in vlačilcev (13,4 odstotka) in varilcev (10,4 odstotka).
Največ tujih delavcev prihaja iz bližnjih držav; lani jih je bila skoraj polovica iz Bosne in Hercegovine (45,7 odstotka), sledijo pa državljani Kosova, Srbije, Severne Makedonije, Ruske federacije, Turčije, Ukrajine, Kitajske in Črne gore.
Sicer pa so na zavodu trende pospremili tudi s podatki statističnega urada, ki kažejo, da je bilo konec januarja letos v Slovenji ob neupoštevanju kmetov 112.777 delovno aktivnih, ki niso bili državljani Slovenije. 14,4 odstotka jih je bilo iz držav EU, 85,6 odstotka pa iz tretjih držav.
Primerjava, ki upošteva vse delovno aktivne, tudi kmete, pa kaže, da so tuji delavci v prvem letošnjem mesecu predstavljali 12,4 odstotka vseh delovno aktivnih pri nas, in sicer državljani EU 1,8 odstotka, državljani iz tretjih držav pa 10,6 odstotka vseh delovno aktivnih.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem