Farmacevtka zaradi ugovora vesti ne izdaja kontracepcijskih tablet (novica prihaja iz Slovenije, ne iz Amerike)

4. 10. 2024, 18:48 | N. V.
Deli
Fotografija je simbolična. (foto: Srdjan Zivulovic/Bobo)
Srdjan Zivulovic/Bobo

So v Sloveniji verska načela nad pravicami pacientk?

V lekarni na Mlinski ulici v Lendavi farmacevtka zaradi ugovora vesti občanki ni želela izdati kontracepcijskih tablet. To naj bi se zgodilo že tretjič, farmacevtka pa naj bi kot razlog navedla svoja verska načela.

"Dvakrat sem se po dogodku umirila in ga potlačila, čeprav mi je povzročil stres in same nevšečnosti, sedaj v tretje pa tega več ne nameravam storiti," je povedala bralka Lendavainfo, ki je zaradi ponavljajoče se situacije zbrala pogum in javno spregovorila o težavi. "Žal je omenjena zaposlena tisti popoldan bila edina zaposlena in mi kljub prigovarjanju terapije ni želela izročiti. Še več, z mano se je pogovarjala z nasmehom na obrazu," je razkrila. Po njenem mnenju bi morala farmacevtka opravljati svoje delo brez poseganja osebnih prepričanj v pravice pacientk, kar je bil povod, da se je občanka Lendave odločila o tem obvestiti javnost: "Zamislite si, da bi svoja verska prepričanja uresničevale prav vse zaposlene v Pomurskih lekarnah."

Ugovor vesti

Farmacevtski strokovni delavec ima kot zdravstveni delavec skladno z Zakonom o zdravstveni dejavnosti zakonsko utemeljeno pravico do ugovora vesti. To pomeni, da lahko posamezniki v določenih primerih zaradi svojih osebnih prepričanj zavrnejo opravljanje nekaterih nalog.

Kljub temu pa se postavlja vprašanje, ali je takšna pravica v javnih ustanovah, kot so lekarne, lahko ovira za dostop do zakonito dovoljenih zdravil, kot je kontracepcija. Pravica žensk in mladostnikov do informacij in postrežbe kontracepcije namreč spada med mednarodno priznane osnovne človekove pravice in vključuje pravico do odločitve o številu in intervalu lastnih otrok, pravico do zasebnosti, pravico do informacij, pravico do enakopravnosti in pravico do nediskriminacije. 

Dejan Gomboc, pomočnik direktorja Pomurskih lekarn, se je odzval na očitke in pojasnil, kako se kot ustanova soočajo z institutom ugovora vesti ter kakšne ukrepe načrtujejo za zagotavljanje nemotenega dostopa do zdravil: "Zaradi zagotavljanja uresničevanja z ustavo in zakonom zagotovljene pravice zaposlenega, delavcev ne sankcioniramo, niti ne moremo presojati o upravičenosti ali neupravičenosti instituta ugovora vesti, ki je posamezniku zagotovljen z zakonom ali ustavo. Lahko pa vam zagotovimo, da bomo z ustreznimi korektivnimi ukrepi in metodami poskrbeli, da pravica ugovora vesti ene izmed sodelavk nikakor ne bo omejevala našega poslanstva, ki daje v ospredje pravice pacientov do pravilne in varne uporabe zdravil ter poudarja pomen strokovnega svetovanja pri uporabi zdravil."

Župan občine Lendava Janez Magyar pa medtem obsoja zaposleno v lekarni na Mlinski ulici v Lendavi: "Meni osebno se to ne zdi normalno, res pa je, da gre za kadrovske zadeve javnega zavoda in v to politiko se soustanoviteljica ne more vmešavati. Kar pa se tiče predmetne zadeve, pa lahko povem, da takšna oseba žal na okencu ne more službovati. Vodstvo omenjenega zavoda bi lahko trezno razmišljalo in takšno osebo odstranilo od poslovanja s strankami."

To ni osamljen primer: dogaja se marsikje po Sloveniji

Po informacijah, ki smo jih pridobili v uredništvo Metropolitana, to ni osamljen primer – niti to ni edina lekarna v Lendavi, kjer se to dogaja, podobne situacije pa se dogajajo tudi drugod po Sloveniji. V Dravogradu so ženske, ki so se podale po kontracepcijo, prav tako naletele na farmacevte, ki so jih zasule z moralnimi sodbami. Te so jim v nekaterih primerih povedale, da z uporabo kontracepcije "ubijajo življenje" ter da bi morale razmisliti o svojih dejanjih in posledicah.

Skrb vzbujajoče je, da to ne velja le za podeželje. Prejeli smo poročila, da se podobne situacije dogajajo tudi v Ljubljani.

Vse to odpira širšo debato o dostopnosti kontracepcije in o tem, ali bi morale osebna prepričanja farmacevtov vplivati na profesionalno oskrbo, ki bi morala temeljiti na znanstvenih in etičnih standardih. Kljub temu, da ima vsak posameznik pravico do ugovora vesti, se zdi, da bi morale institucije in njihovi zaposleni poskrbeti, da ta pravica ne postane ovira za dostop do nujno potrebnih zdravstvenih storitev.

3 najbolj samozavestna astrološka znamenja: ne bojijo se biti to, kar so

Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"