Strokovnjaki so z vzorčenjem v vodi preverjali prisotnost dveh bakterij, ki sta pokazateljici fekalnega onesnaženja.
Iz Mestne občine Kranj (MOK) so sporočili, da rezultati prvega letošnjega vzorčenja voda v naravnih kopališčih v kranjski občini kažejo, da je kakovost kopalnih voda na njihovem območju skladna s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Iskali prisotnost dveh različnih bakterij
MOK sicer kakovost kopalnih voda na treh kopališčih spremlja dvakrat letno. In sicer so to Čukova jama v Naravnem rezervatu glinokopnih bajerjev z okolico na Bobovku, Sava na Savskem otoku pri Supernovi in Kokra pri Kosorepu, so zapisali v sporočilu za javnost.
Kranjska izpostava Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) je prvo vzorčenje kopalnih voda opravila 18. junija. V odvzetih vzorcih so preverjali prisotnost dveh bakterij - intestinalni enterokoki in Escherichia coli ozirom E.coli.
Kaj so pokazali rezultati vzorčenja?
Obe bakteriji sta pokazateljici fekalnega onesnaženja, zanju pa je NIJZ pripravil merila za ocenjevanje primernosti kopalnih voda v naravi. V skladu s tem sta dopustni vrednosti do 1000 cfu E.coli in 400 cfu intestinalnih enterokokov na 100 mililitrov vode, so sporočili.
V Čukovem bajerju so zaznali 100 cfu bakterije E.coli in več kot 10 cfu enterokokov na 100 mililitrov, v Savi na Savskem otoku so zaznali 450 cfu bakterije E.coli in 80 cfu enterokokov, v Kokri pri Kosorepu pa 200 cfu bakterije E.coli in 50 cfu enterokokov.
Rezultati vzorčenja tako kažejo, da je voda na vseh treh omenjenih kopalnih območjih primerna za kopanje.