23. 11. 2023, 15:55 | Vir: STA

Resnica ali le iskanje grešnega kozla? Leljak za dvomilijonsko izvršbo zdaj krivi stranko Gibanje Svoboda

Žiga Živulovič jr./BOBO

Zloglasni župan občine Radenci je za izvršbo obtožil lokalne pripadnike Gibanja svoboda. Prav tako je predlagal revizijo podjetja JP Prlekija.

Župan Občine Radenci Roman Leljak je zaradi predloga za izvršbo v višini 2,3 milijona evrov, ki ga je proti občini vložilo Javno podjetje (JP) Prlekija, računskemu sodišču predlagal revizijo za omenjeno podjetje. Kot je danes zatrdil za STA, občina podjetju ne dolguje dveh milijonov evrov.

V JP Prlekija, ki upravlja pomurski vodovodni sistem C, so omenjeni predlog za izvršbo vložili, ker jim radenska občina po besedah direktorja Arturja Racmana dolguje plačilo za dobavo pitne vode. Leljak je na izvršbo vložil ugovor, zato bo o zadevi odločalo sodišče.

Leljak je skupaj z državnim revizorjem Aleksandrom Kupljenikom, ki je letos poleti opravil pregled v JP Prlekija, novinarjem v torek predstavil tudi poročilo revizije. Iz te, pravi Leljak, so razvidni odnosi med JP Prlekija in režijskim obratom občine Radenci, pa tudi med JP Prlekija in podjetjem Komunala Radgona.

Za leto 2022 je po njegovih besedah občina Radenci dolžna 250.000 evrov, ima pa pri omrežnini 46.000 evrov preplačila. "Mi bi to plačali, to sploh ni sporno," je dejal. Izvršba JP Prlekija pa je po njegovem mnenju politično motivirana.

"Lokalni pripadniki stranke Gibanje svoboda so se odločili, da me bodo zrušili, češ da je občina dolžna dva milijona. To je nevzdržno in zavajajoče ter ni res," je dejal. Zato je računskemu sodišču predlagal preveritev poslovanja JP Prlekije za obdobje petih let. Kot je napovedal, bo - ko bo računsko sodišče objavilo rezultate revizije - rezultate potrdil in predlagal v potrditev tudi občinskemu svetu, "kakršni koli že bodo".

Žiga Živulovič jr./Bobo

JP Prlekija

JP Prlekija upravlja pomurski vodovodni sistem C, v katerem sodeluje osem pomurskih občin. Vseh osem je leta 2020 sprejelo elaborate o enotni ceni za vodo iz vodovoda in ta je začela veljati, vendar JP Prlekija ni upravljalo sistema v Radencih in Gornji Radgoni, je za STA povedal direktor JP Prlekija Artur Racman.

Po njegovih besedah so v Radencih sicer občanom zaračunavali sprejeto skupno ceno, a JP Prlekiji plačevali le "tisto, kar so si zaželeli plačevati", denar, ki je ostajal na občini, pa porabili za druge stvari. "Če občina občanom zaračunava drugo ceno in upravljavcu ne plačuje za kompletne stvari, prihaja do izpada prihodkov, ki so tipični za občino Radenci," je še dejal Racman.

"Dajmo, končajmo s tem. Če smo se pred desetimi leti zavezali, da bomo imeli skupno podjetje, imejmo skupno podjetje. Umaknimo radgonsko Komunalo, umaknimo naš režijski obrat, določimo enotna pravila in začnimo delovati kot enotni izvajalec," je danes za STA dejal Leljak.

Pogoj pa je, dodaja Leljak, da imajo vse občine tudi enotne načine obračunavanja: "Ljutomer in Križevci imata drugačen način obračunavanja omrežnine kot vse ostale. Se pravi - štiri občine delajo po svoje. To je nevzdržno," je še dejal.

Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah