Mesarski most bo zaživel v modri barvi, za tem pa se skriva prav poseben pomen

14. 11. 2024, 17:00 | T. R.
Deli

14. novembra obeležujemo svetovni dan sladkorne bolezni. Ob tej priložnosti bodo v Sloveniji potekale različne akcije. 

Svetovni dan sladkorne bolezni, ki ga obeležujemo 14. novembra, je globalna priložnost za ozaveščanje o eni izmed največjih zdravstvenih težav sodobnega časa. Sladkorna bolezen, zlasti tipa 2, že danes prizadene približno 540 milijonov ljudi po svetu, številke pa hitro naraščajo.

Po napovedih naj bi število obolelih do leta 2030 doseglo kar 643 milijonov. Povečanje tega števila je še posebej skrb vzbujajoče, saj sladkorna bolezen pogosto poteka brez očitnih simptomov in številni sploh ne vedo, da so že razvili bolezen. Zato je ključnega pomena, da se zavedamo tveganja in sprejmemo preventivne ukrepe za obvladovanje te bolezni.

Sladkorna bolezen ali diabetes mellitus je kronično stanje, pri katerem telo bodisi ne proizvaja dovolj inzulina bodisi ne more učinkovito uporabiti inzulina, ki ga proizvaja. Inzulin je hormon, ki omogoča, da glukoza (sladkor) iz krvi prehaja v celice, kjer se uporablja kot vir energije.

Albanija kot prva v Evropi prepoveduje omrežje TikTok

Ko telo ne more pravilno uporabljati inzulina, se raven glukoze v krvi povečuje, kar lahko povzroči številne resne zdravstvene težave, vključno z boleznimi srca in ožilja, okvarami ledvic, poškodbami živcev, slepoto in amputacijami.

Profimedia

Poleg tega, da sladkorna bolezen vpliva na fizično zdravje posameznika, ima velik vpliv tudi na duševno in družbeno blagostanje. Kronična narava bolezni, potreba po stalnem spremljanju ravni krvnega sladkorja, pogosto zapleteno zdravljenje in strah pred dolgoročnimi zapleti povzročajo dodaten stres, tesnobo in občutke negotovosti. Zato je pomembno, da obravnavamo sladkorno bolezen v širšem kontekstu, ki vključuje tako fizično kot duševno zdravje, pa tudi družbeno vključenost bolnikov.

Kakšna je tema ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni?

Tema svetovnega dneva sladkorne bolezni za obdobje od letos do 2026 je Sladkorna bolezen in dobro počutje. Ta tema poudarja pomembnost celostnega pristopa k obvladovanju bolezni, ki vključuje tako fizično zdravje, kot tudi duševno in družbeno počutje posameznika.

Sladkorna bolezen je namreč stanje, ki vpliva na vse vidike življenja osebe – od vsakodnevnih nalog in telesne aktivnosti do emocionalnega počutja in socialne vključenosti. Telesna dejavnost, zdrava prehrana in obvladovanje stresa so ključni za preprečevanje razvoja sladkorne bolezni tipa 2, prav tako pa imajo pomembno vlogo pri obvladovanju bolezni in preprečevanju zapletov.

Znanstvene študije potrjujejo, da redna telesna aktivnost in uravnotežena prehrana zmanjšujeta tveganje za nastanek sladkorne bolezni, še posebej sladkorne bolezni tipa 2. Zdrav način življenja pomaga tudi pri obvladovanju bolezni in zmanjševanju tveganja za resne zaplete.

Vse te spremembe v življenjskem slogu – telesna aktivnost, bolj zdrava prehrana, zmanjšanje stresa – pa niso pomembne le za telesno zdravje, temveč imajo tudi velik vpliv na duševno zdravje ljudi. To je še posebej pomembno, saj sladkorna bolezen pogosto povzroči čustvene in psihološke težave, kot so anksioznost, depresija in stres.

Kar 63 % oseb je zaskrbljenih zaradi potencialnih zdravstvenih zapletov, 36 % oseb s to boleznijo pa občuti dodaten stres. Za sladkorne bolnike obstajajo ovire, kot družba se jih moramo zavedati ter se za njihovo premostitev zavzemati. 

Profimedia

Logotip modrega kroga predstavlja globalni simbol svetovnega dneva sladkorne bolezni in predstavlja enotnost v odzivu na to bolezen.

Objekti bodo osvetljeni v modro barvo

Na Zvezi društev diabetikov Slovenije vabijo tudi, da se 14. novembra v okviru njihove akcije #DarujemKilometre odpravimo na sprehod, tek ali kolo in hkrati poskrbimo tudi za svoje zdravje.

Lahko se oblečemo tudi v modro barvo, v to barvo pa bodo osvetljeni tudi nekateri objekti, v Ljubljani na primer Mesarski most. Ob tej priložnosti  je pomembno tudi, da osvežimo svoje znanje o sladkorni bolezni.

S Slovenskih železnic grozijo, da bodo ukinili vlak, ki vozi po slikoviti progi: pravijo, da ga uporablja premalo potnikov

Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić