Gre za eno najpomembnejših stavb v Ljubljani, veliko ljudi pa sploh ne ve zanjo.
Najstarejša datirana hiša v Ljubljani stoji v starem mestnem jedru na naslovu Ribji trg 2, v neposredni bližini reke Ljubljanice. Leta 1528 jo je zgradil ljubljanski veletrgovec in tudi takratni ljubljanski župan Wolfgang Bosch.
Stisnjena med dve drugi hiši
Na trgu pred t. i. Boschevo hišo, pravijo ji tudi Polževa hiša, stoji čudovit vodnjak, v pritličju stavbe pa je danes znana ljubljanska restavracija Aroma.
Vhod v hišo je malce težje dostopen in je skrit za stoli in mizami terase restavracije. Ko se ji vendarle približamo, opazimo, da je na hišnem pročelju še vedno grb prvega lastnika, omenjenega Boscha, ki je bil pomemben del takratnega mestnega življenja.
Slavni stanovalec
Malo manj znano je, da je v tej hiši leta 1562 bival Primož Trubar, eden najpomembnejših slovenskih reformatorjev in avtor prvih knjig v slovenskem jeziku. Dejstvo, da je tu živel in celo ustvarjal sam "oče slovenskega knjižnega jezika", daje najstarejši ljubljanski hiši še večji pomen.
Trubar je za zidovi hiše na Ribjem trgu 2 napisal tudi svoje pomembno delo Cerkovna ordninga, v kateri je obravnaval vprašanja teologije, bogoslužja, cerkvene organizacije in šolstva na Slovenskem.
Težko bi rekli, ali je bil trg pod Trubarjevim oknom v njegovih časih tudi tako zelo živahen, kot je danes. Glede na to, da je na tem naslovu tudi veliko pisal, bi prej sklepali, da ni bilo tako.
Najmanjši trg v prestolnici
Ribji trg, na katerem stoji najstarejša datirana ljubljanska hiša, je od 16. stoletja naprej služil kot ribiški pristan in tržnica, kjer so ribiči prodajali svoj ulov.
Njegovo ime tako izhaja iz njegove ribiške zgodovine, ki je trajala vse do 19. stoletja. Trg je danes eden najstarejših ohranjenih delov Ljubljane in kljub veliki prenovi mesta po potresu leta 1895 in spremembam na nekaterih stavbah, se je v zadnjih 100 letih le malo spreminjal.
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov