Hladilnice na ljubljanski tržnici dvigujejo prah: Janković obljublja boljše pogoje, prodajalci pa vidijo le višje stroške

22. 1. 2025, 18:00 | N. V.
Deli

Ljubljanski župan Zoran Janković obljublja boljše pogoje za prodajalce na tržnici, oni pa menijo: "Načrt prenove ni namenjen prodajalcem, ampak zaslužku občine." Raziskali smo, ali bo prenova resnično služila njim ali pa se bo duša ljubljanske tržnice v procesu izgubila.

Prenavljali bodo osrednjo ljubljansko tržnico. Na Mestni občini Ljubljana napovedujejo, da bodo uredili odprt javni prostor, namenjen predvsem pešcem in kolesarjem, motorni promet pa bodo umaknili v podzemne etaže. V sklopu prenove je predvidena tudi izgradnja prizidka Mahrove hiše, kjer bo po prenovi urejena pokrita tržnica ter kulinarična ponudba, zasadili bodo tudi dodatna drevesa.

Napovedujejo pa tudi nekaj novosti, ki naj bi "izboljšale delovne pogoje" za prodajalce na tržnici: med drugim napovedujejo, da bodo v podzemni garaži zgradili garderobe, sanitarije in hladilnice. Prav te pa po mnenju mnogih prodajalcev na osrednji ljubljanski tržnici niso potrebne.

Odziv prodajalcev na tržnici

Da bi izvedeli, kako prodajalci na osrednji ljubljanski tržnici dojemajo načrtovano prenovo, smo se odpravili na teren in jih povprašali o njihovih stališčih do predlaganih sprememb. Prodajalci so že desetletja pomemben del tržničnega utripa in kot taki najbolj poznajo vsakodnevne izzive ter potrebe pri svojem delu.

Čeprav na občini trdijo, da prodajalke in prodajalci podpirajo prenovo tržnice, smo se na lastne oči prepričali, da razprava o novostih, ki jih predvideva prenova, sproža mešana občutja. Naši sogovorniki so imeli različna mnenja glede predvidenih sprememb, zato je bilo njihov odziv mogoče začutiti v širokem spektru od podpore nekaterim rešitvam do dvomov o njihovi dejanski uporabnosti. Ker so nas sogovorniki prosili, naj njihovih imen ne razkrivamo zaradi občutljivosti teme in skrbi za njihove poslovne odnose, njihove izjave objavljamo anonimno.

"S prenovo bo najem prostora na tržnici še dražji"

Med obiskom tržnice nam je eden od prodajalcev pojasnil, zakaj so mnogi skeptični do predloga o hladilnicah: "Mi pripeljemo robo in jo odpeljemo. Nimamo potrebe po hladilnicah." Kot poudarja, se večina lokalnih prodajalcev zanaša na svežino svojih izdelkov, ki jih prinesejo neposredno s kmetij. Zelenjavo in sadje vsak dan pripeljejo svežo na trg in preostalo zelenjavo odpeljejo po končanem tržnem dnevu nazaj domov za svojo uporabo ali za živino. 

Poleg tega izražajo zaskrbljenost, da bi morali za uporabo hladilnic morda celo dodatno plačevati, kar bi pomenilo nepotrebno finančno breme: bojijo se, da bi imeli stroške za nekaj, česar ne uporabljajo in česar ne potrebujejo. Namesto hladilnic je sogovornik predlagal bolj praktične rešitve, kot je izgradnja streh, ki bi jim omogočile bolj humane pogoje dela v vseh letnih časih: "Boljše bi bilo, da nam izgradijo strehe kot pa hladilnice. Mi smo tukaj pozimi in poleti, pere nas dež, sneg, sonce ..."

tržnica Ljubljana plakat
Uredništvo

Da bi jim hladilnice koristile, menijo predvsem tistim, ki na tržnici prodajajo uvoženo sadje iz južnih krajev. "Hladilnice so praktične. Sadja in zelenjave tako ne bi bilo treba vsak dan voziti," nam je povedala ena od prodajalk. 

"Edini problem je, da bodo verjetno zelo drago zaračunali za te hladilnice. Že tako je na osrednji ljubljanski tržnici vse zelo drago, začenši s ceno najema stojnice. Veliko prodajalcev se je že iz osrednje tržnice preselilo na kakšno drugo, recimo v Šiško. Skrbi me, kaj bo potem – po prenovi. Shrambe, nove stojnice, hladilnice ... cena bo zagotovo še zrasla. Bolj bi mi bilo všeč, če bi pustili vse, kot je. Kolikor se prodajalci med seboj pogovarjamo, je videti, da nihče od prodajalcev na osrednji ljubljanski tržnici prenove ne podpira preveč. Kar polovica od teh, ki smo danes tukaj, govori, da bodo s prenovo odšli prodajat svoje izdelke na drugo tržnico," nam je povedala prodajalka. Tisti, ki bodo ostali, pa bodo morali podražiti prodajo svojih pridelkov, če bo mestna oblast drago zaračunala tudi uporabo hladilnikov. Cene pridelkov so na osrednji ljubljanski tržnici zaradi visokih cen najema prostora, najema tržnih klopi, zaradi kazni, ki jih morajo plačevati, če pustijo en odpadek na svojem prostoru, če ne pridejo in odidejo pravočasno, že tako dražji v primerjavi z drugimi tržnicami v Ljubljani.

Prodajalce skrbi tudi, da bodo nove stojnice premajhne za vso sadje in zelenjavo, ki jo ponujajo. "Tudi artikli se spreminjajo. Včasih smo imeli deset artiklov, zdaj jih je čez 50," poudarja eden od dolgoletnih prodajalcev na ljubljanski tržnici, da je v načrtih zasledil, da naj bi bile stojnice precej manjše, kot so zdaj.

"Nihče nas ni vprašal, kaj dejansko potrebujemo"

Prodajalci se sprašujejo, ali bo prenova resnično upoštevala njihove potrebe in izboljšala pogoje dela ali gre za načrt, s katerim si bodo le drugi polnili žepe. "Nihče nas ni vprašal, kaj dejansko potrebujemo," nam z grenkobo razkrije prodajalka, ki na tržnici prodaja že vrsto let. "Načrt prenove ni namenjen prodajalcem, ampak zaslužku občine," meni.

tržnica Ljubljana
Uredništvo

"Tržnica je srce Ljubljane. Pa res je lepa. Ob koncih tednih je prav čarobno, na tržnico pride veliko ljudi in vse skupaj ustvarja res prijetno vzdušje. Mislim, da bodo s prenovo ubili dušo tržnice. Ne bo več isto, vzdušje se bo izgubilo," nam še pove ena od prodajalk.

Na občini vztrajajo: "Prodajalci na tržnici potrebujejo hladilnice"

Hladilnica je sicer že nameščena v prostoru nekdanje ribarnice pod Plečnikovimi arkadami, ki ga najema galerija z nazivom Dobra vaga. Ta obratuje tudi danes, a je že oddana v najem, so nam pojasnili na občini.

"Trenutne hladilne komore v Plečnikovih arkadah so stare in dotrajane, večkratna popravila niso več ekonomična. Prodajne vitrine v trenutni pokriti tržnici so namenjene prodaji in ne shranjevanju oziroma hlajenju živil, zaradi lažje organizacije dela pa najemniki v njih puščajo shranjena živila, kar nakazuje na to, da sami nimajo ustreznega prostora za vsakodnevno shranjevanje svoji izdelkov – v večini gre mesnine, mlečne izdelke," vztrajajo, da so hladilnice nujno potrebne za prodajalce.

To trditev podpirajo z videoposnetkom prodajalca, ki naj bi opisoval nujnost hladilnic za vsakodnevno delo. Zanimivo pa je, da so na Mestni občini Ljubljana šele po prejemu naših novinarskih vprašanj o potrebi po hladilnicah in po tem, ko smo jim posredovali povratne informacije, pridobljene v pogovorih s številnimi prodajalci, ki dvomijo o smiselnosti njihove izgradnje, na tržnico poslali svojo ekipo in našli prodajalca, ki je podprli njihovo vizijo.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Mestna občina Ljubljana (@mestnaobcinaljubljana)

"Na predstavitvi projekta prenove osrednje tržnice za najemnike, ki je potekala 4. novembra 2024 je bilo prisotnih 123 najemnikov (vabljenih je bilo okoli 300) in nihče od prisotnih ni nasprotoval hladilnicam oziroma prostorom, ki bodo namenjena shranjevanju živil," so pojasnili. "Se pa zavedamo, da so potrebe in navade najemnikov glede shranjevanja živil različne," dodajajo.

Tudi ljubljanski župan Zoran Janković je na novinarski konferenci na naše vprašanje o hladilnicah odgovoril, da se zaveda, da nekateri prodajalci ne potrebujejo hladilnic – recimo tisti, ki prodajajo suho robo. Zato, pravi, da ne bo silil, da takšni prodajalci najamejo hladilnice. Obljublja, da bo vse podrobnosti uskladil s prodajalci na tržnici, a tudi sam trdi, da jih večina prenovo podpira: "Nihče ni proti, celo pravijo, da s prenovo zamujamo."

Nova tržnica – višji stroški

Na Mestni občini Ljubljana sicer cen najema tržnega prostora zadnjih 20 let niso spreminjali. Bodo pa jih zdaj, ko bo urejena nova tržnica. A kakšna bo nova cena, se še niso odločili: "Finančna konstrukcija za najem še ni izdelana, pred določitvijo cene najema bomo opravili analiza trga primerljivih prostorov, cene za najem prodajnih prostorov bo predhodno potrjena tudi na seji Mestnega sveta Mestne občine Ljubljana."

Prenova bo trajala več kot dve leti – kje pa bodo prodajalci medtem?

Na Mestni občini Ljubljana še sicer niso pridobili gradbenega dovoljenja. Imeli so ga že, a ga je "porušila" cerkev, ki je sprva dala dovoljenje oziroma soglasje, potem pa si premislila: "Po končani javni obravnavi, ki jo bo razpisalo Ministrstvo za naravne vire in prostor, pričakujemo pridobitev gradbenega dovoljenja. Sledil bo javni razpis za izbiro izvajalca prenove, arheološka izkopavanja ter gradbena dela." Prenova bo trajala predvidoma 2 leti in pol.

tržnica Ljubljana plakat
Uredništvo

"Prenova tržnice bo potekala v več fazah, s čimer bomo omogočili delovanje tržnice ves čas prenove," trdijo na občini. Za prodajalce, ki jih bo prenova tržnice neposredno prizadela, Mestna občina Ljubljana obljublja nadomestne lokacije. "Za najemnike bomo v času obnove, kot smo jim že predstavili, zagotovili nadomestne lokacije," pravijo. Prednost pri nadomestnih prostorih bodo imeli dolgoletni najemniki, predvsem tisti, ki zagotavljajo kratke dobavne verige in lokalno ponudbo. Pred določitvijo nadomestnih lokacij bodo na občini spet sklicali sestanek, ki se ga bodo najemniki udeleževali po posameznih segmentih prodaje (zelenjava, sadje, tekstil, sadike, rože …). 

Opozarjal na nepravilnosti v Premogovniku Velenje in ostal brez službe, zdaj bo pokopal bivše sodelavce: "Nesrečo bi se dalo preprečiti!"

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih