Zavetišče usmrtilo zdravega psa? Zgodba Lorda pretresla Slovenijo, oglasili so se uradni organi

24. 1. 2025, 14:14 | Uredništvo
Deli
Zavetišče usmrtilo zdravega psa? Zgodba Lorda pretresla Slovenijo, oglasili so se uradni organi (foto: Facebook)
Facebook

Pri Upravi Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so pozvali k spoštljivemu odnosu do vseh vpletenih.

V zadnjih dneh so se na družbenih omrežjih zvrstili številni zapisi v zvezi s psom Lordom, ki ga je lastnik zaradi poškodovane noge želel uspavati, zato je po posredovanju inšpekcije Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pristal v zavetišču (šlo naj bi za Zavetišče Meli v Trebnjem).

A čeprav je bilo kar nekaj ljudi zainteresiranih za to, da bi psa kljub poškodbi posvojili, so Lorda v zavetišču uspavali, ljudem pa, kot so navajali določeni zapisi na družbenih omrežjih, celo lagali, da se je pes izgubil. Uporabniki družbenih omrežij trdijo, da je zavetišče znano po tem, da se celo zdravih živali 'znebi' z usmrtitvijo.

Na navedbe so se danes odzvali pri Upravi Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. "V zadnjih dneh se na družbenih omrežjih vrstijo neresnični zapisi o psu Lordu. Ker je prišlo tudi do groženj s smrtjo uradnim osebam, Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) s primerom seznanja širšo javnost ter jo hkrati poziva k civiliziranemu dialogu, ki bi moral biti ena od temeljnih vrednot vsake demokratične družbe," so začeli svoj zapis.

Znani trgovec odpoklical mlečno čokolado, v njej bi bili lahko kovinski odkruški

Po njihovih besedah so se Lordu v 11. letu starosti težave s poškodovano nogo poslabšale. Lastnik psa je o tem obvestil upravo in želel, da se pes uspava, ker nima več sredstev za nadaljnjo veterinarsko diagnostiko in terapije. Ker je pes trpel stalne bolečine, ga je inšpekcija UVHVVR trajno odvzela lastniku in namestila v zavetišče.

Zavetišče, ki je žival prevzelo, razložijo pri UVHVVR, ima z občino stalnega naslova prebivališča lastnika psa sklenjeno pogodbo za nastanitev zapuščenih živali. Psa je naslednji dan po sprejemu v zavetišče na podlagi strokovne presoje uspaval pogodbeni veterinar zavetišča. Uspavanja torej niso odredili oni.

"Pogodbeni veterinar je pri pregledu ugotovil, da so stalne neobvladljive bolečine posledica nepopravljivih starostnih sprememb na okostju in okvare živčnega sistema ene okončine (hromost) ter da se zaradi opisanih bolezenskih stanj z zdravljenjem trpljenje živali žal ne more popolnoma odpraviti. Zavetišče je bilo izvajalec odločbe uradne veterinarske službe zgolj kot služba, ki je zagotovila odlov, prevoz, oskrbo in namestitev psa," so še zapisali.

Grožnje s smrtjo so nedopustne

Zapis navaja še, da bo UVVHVR zaradi groženj s smrtjo uradnim osebam v konkretnem primeru sprožila postopke pred pristojnimi organi. Hkrati javnost pozivajo k spoštljivemu odnosu do vseh vpletenih.

"Družbena omrežja so prostor za izmenjavo mnenj, ne pa sredstvo za širjenje neresnic ter spodbujanje nestrpnosti in sovraštva. Spodbujanje gonj proti inšpektorjem UVHVVR, ki svoje naloge opravljajo strokovno in v skladu z zakonodajo ter s ciljem zaščite živali in javnega interesa, je nedopustno. UVHVVR bo za zaščito svojih zaposlenih in uporabila vsa pravna sredstva."

Zavetišče Meli ni edino, ki se sooča s pomisleki glede ustreznosti njihovega poslovanja in ravnanja v korist živali. Tudi Zavod PIT, ki naj bi skrbel za zapuščene pse, se je nedavno znašel pod drobnogledom zaradi očitkov o netransparentnosti, nepravilnostih pri oskrbi živali in povezavah z vplivnimi političnimi osebami.

Namesto da slepo zaupamo organizacijam, ki trdijo, da delujejo v dobrobit živali, je torej smiselno temeljito preveriti njihovo delovanje in okoliščine, v kakršnih živali v teh prostorih živijo.

Po opozorilni stavki nezadovoljnih dostavljavcev so se oglasili pri Woltu: s svojimi dostavnimi partnerji ...