Marjan Šarec se je odzval na obtožbe Janeza Janše ...
Janez Janša se je v sredo na omrežju X spraševal, kaj je s službeno kartico kupoval minister za obrambo Marjan Šarec. Medije so namreč preplavili zapisi, da je ministrstvo za obrambo, ki ga vodi Marjan Šarec, v letu 2023 s službenimi karticami porabilo 677.000 evrov.
V objavi je Janša zapisal: "Če to drži, je s to vlado konec. Je pa res na meji verjetnega. Kaj pa so kupovali s službenimi karticami? Maseratije?"
Če tole drži, je s to @vladaRS konec. Je pa res na meji verjetnega. Kaj pa so kupovali s službenimi karticami? Maseratije? https://t.co/Nr1mPqoQXT
— Janez Janša (@JJansaSDS) March 20, 2024
Kako odgovarja Marjan Šarec?
V odgovoru je Marjan Šarec odgovoril na obtožbe SDS. Izpostavil je, da jih "ne zanima, da službene kartice sploh nima, temveč gre za porabo vseh, ki imajo službene kartice, največ pa porabijo piloti SV, ker v tujini s kartico plačujejo letalsko gorivo."
V odgovoru za medije je zapisal: "Ministrstvo za obrambo ima za izdajo in uporabo službenih poslovnih kartic MasterCard sklenjeno pogodbo z Novo Ljubljansko banko. Na ministrstvu za obrambo poslovanje s poslovnimi karticami ureja Pravilnik o poslovanju s poslovnimi karticami, ki določa pogoje pridobitve poslovne kartice, upravičenost uporabe ter pravice in obveznosti imetnikov poslovnih kartic. Upravičenci za pridobitev poslovne kartice so skladno s pravilnikom zaposleni na ministrstvu glede na njihov položaj (vodstveni delavci), zaposleni, ki so napoteni na delo v tujino (obrambni diplomatski predstavniki ter obrambni in vojaški predstavniki v mednarodnih strukturah), in zaposleni, katerih redno delo zahteva pogosta službena potovanja v tujino."
Limit se določi na podlagi analize stroškov preteklih potovanj oziroma načrtovanih mesečnih stroškov upravičenca do poslovne kartice in skladno z opredeljenimi limiti izdajatelja poslovnih kartic, praviloma od tisoč do pet tisoč evrov. Upravičenost do uporabe poslovne kartice in ustreznost limita poslovne kartice se preverjata vsaj enkrat letno.
Ob tem izpostavlja: "S poslovno kartico se lahko plačujejo stroški službenega potovanja v tujini, kot so prevozni stroški (tudi vinjete, cestnine, predornine in parkirnine), nočnine in hotelske takse, uporaba komunikacijskih povezav, stroški za gorivo službenih vozil in plovil, če plačilo s poslovno kartico, ki se glasi na prevozno sredstvo, ni mogoče, stroški, ki jih ima voznik s službenim prevoznim sredstvom na službenem potovanju v tujini zaradi okvare, takse oziroma drugi posebni stroški posadk, ki so na službeni poti povezani z zračnimi in vodnimi plovili, vendar le, če plačilo s poslovno kartico, ki se glasi na prevozno sredstvo, ni mogoče, stroški za reprezentanco, in sicer po predhodni odobritvi, stroški za strokovno literaturo in kotizacijo za izobraževanje, in sicer po predhodni odobritvi, drugi manjši stroški za material in storitve, ki so nujno potrebni za zagotavljanje logistične podpore sil za zaščito, reševanje in pomoč v tujini, ter posamezni stroški, ki jih lahko plačujejo imetniki poslovnih kartic, ki nastanejo pri opravljanju njihovega dela v tujini."
Vsi stroški, ki jih bo imetnik poslovne kartice plačal s poslovno kartico, morajo biti sicer navedeni v odobritvi službenega potovanja v tujino. "Službeno kartico na ministrstvu za obrambo ima trenutno vključno s Slovensko vojsko in Upravo RS za zaščito in reševanje 158 zaposlenih. Ministrstvo za obrambo ima zelo veliko predstavnikov, ki delujejo kot vojaški predstavniki na diplomatskih predstavništvih v tujini in tudi v kar nekaj mednarodnih organizacijah. Poleg tega Slovenska vojska deluje na številnih mednarodnih operacijah in misijah, kjer upravičenci poslovne kartice za plačilo različnih storitev uporabljajo službene kartice. Enako velja tudi za predstavnike Uprave RS za zaščito in reševanje, ko svoje naloge opravljajo v tujini (tudi stroške logistične podpore sil za zaščito, reševanje in pomoč v tujini),“ še pravijo na ministrstvu za obrambo.
Največji delež porabe sicer beležijo pri vojaških pilotih, ki lahko stroške goriva, letališke pristojbine in druge storitve v tujini plačajo le s poslovno kartico, in pri zaposlenih, ki so napoteni na delo v tujino za daljše obdobje, kot so obrambni diplomatski predstavniki v tujini.
"Našteti upravičenci za uporabo poslovnih plačilnih kartic so uslužbenci ministrstva za obrambo, ki svoje delo opravljajo na delovnem mestu v tujini. Kot smo odgovorili v prejšnjem odgovoru, največji delež plačil s službenimi karticami beležimo pri pilotih Slovenske vojske, ki lahko stroške goriva, letališke pristojbine in druge storitve v tujini plačajo le s poslovno plačilno kartico," je Šarec še izpostavil v izjavi.
Za konec je v objavi zapisal še: "Tako da, draga SDS in Janez Janša, nismo kupovali maseratijev, kot se sprašujete. Vemo, kdo vozi Maseratija, eden izmed vaših svetovalcev. Razumem, da ste morali privabljati ljudi na shod. Protestirajte, nihče vam ne brani. Da pa z lažjo vabite in kurite ljudi, je pa…ja, pač vam podobno." Kot piko na i pa je zapisal: "Sicer je pa med shodom sonce zašlo in začelo je deževati."
Novo na Metroplay: Juš Milčinski o vodenju Malih sivih celic in kakšen mora biti avtor humorističnih vsebin